Wyniki 8 Zimowego Liczenia Ptaków

w Parkach i Ogrodach

Zamieszczono 06 Lutego 2012r. Anna Kogut

          W dniach 28-29 stycznia już po raz ósmy parki i ogrody w całej Polsce odwiedzili sympatycy ptaków, uczestnicy ogólnopolskiej akcji „Zimowe Ptakoliczenie” organizowanej przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP). Akcja wzorowa jest na brytyjskim "Big Garden Birdwatch", organizuje je Królewskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (RSPB) i od ponad 30 lat cieszy się wielkim zainteresowaniem Brytyjczyków.

    Od ośmiu lat organizatorem zimowego Ptakoliczenia w Boguszowie-Gorcach są wolontariusze OTOP- pani Anna Kogut-nauczycielka biologii ucząca w Zespole Szkół Samorządowych i pan Piotr Wasiak- ornitolog, współpracujący ze szkołą.

   Nasze „Zimowe Ptakoliczenie” ma swoje tradycje. Spotykamy się na nim od kilku lat i chociaż często jest zimno, no bo środek górskiej zimy, dobrze się bawimy wspólnie obserwując ptaki. W akcji bierze udział nie tylko młodzież szkolna, czy absolwenci ale również osoby dorosłe, które po przeczytaniu ogłoszenia o naszym wyjściu „na ptaki” na stronie internetowej OTOP, przyjeżdżają do Boguszowa-Gorc, po to aby wspólnie czerpać radość z obserwacji ptaków. Od kilku lat są to miłośnicy ptaków z Wałbrzycha, a nawet Wrocławia, dla których górska zimowa sceneria stanowi dodatkową atrakcję.

W tym roku stwierdziliśmy, że najliczniejszymi gatunkami ptaków są u nas dzwońce i wróble, licznie zimują również kosy, modraszki i bogatki dokarmiane przez naszych mieszkańców odwiedzają niemal każdy przydomowy ogródek. Prawdziwą niespodzianką był zaobserwowany nad Czerwonym Potokiem zimorodek.

Cała lista obserwowanych gatunków i opis naszego wyjścia na ogólnopolskiej stronie OTOP Junior: http://www.otopjunior.org.pl/pl/blog/akogut