Czeka nas finał ogólnopolski

 

Zamieszczono 12 marca 2015 r. Anna Kogut

 

 

      Uczniowie Gimnazjum nr 2 w Zespole Szkół Samorządowych  w Boguszowie-Gorcach zajęli pierwsze miejsce w IV etapie-wojewódzkim Konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski” i będą reprezentować województwo dolnośląskie na etapie ogólnopolskim.

    Dnia 10.03.2015 r. w Auli Jana Pawła II na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu odbył się IV wojewódzki etap XIV edycji konkursu dla uczniów szkół gimnazjalnych leżących na obszarach parków krajobrazowych Polski – pod hasłem: „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”. W konkursie udział wzięło 12 czteroosobowych drużyn reprezentujących 12 parków krajobrazowych województwa dolnośląskiego. Zespół naszych gimnazjalistów, reprezentujący Park Krajobrazowy Sudetów Wałbrzyskich w składzie:

 

Patrycja Kasprzyk

Nikola Niewiara

Anna Wołoszczuk

Dariusz Winnik

pod opieką pani Anny Kogut

 

 zajął I miejsce przechodząc do etapu ogólnopolskiego, w którym o zwycięstwo walczy 16 zwycięskich drużyn z całej Polski.

   Za zwycięstwo w etapie wojewódzkim uczniowie otrzymali nagrodę główną - jest nią udział w warsztatach ekologicznych w dniach 04-07 maja 2015r. w CEEiK „Salamandra” w Myśliborzu oraz nagrody rzeczowe (tablety Kiano Intelect z systemem Windows, przewodniki przyrodnicze). Otrzymują również dodatkowe punkty rekrutacyjne do szkół średnich od Dolnośląskiego Kuratora Oświaty.

    Etap ogólnopolski jest w tym roku organizowany przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego i odbędzie się w dniach 25-29 maja 2015 roku.

    W etapie ogólnopolskim uczestnicy również rozwiązywać będą test (15 pytań tzw. ogólnych i 10 pytań dotyczących parków krajobrazowych Polski) oraz rozpoznawać gatunki roślin i zwierząt chronionych. Ponadto w etapie 5 odbędą się konkurencje dotyczące rozpoznawania pospolitych gatunków roślin oraz interpretowania mapy topograficznej. Zakres dodatkowych konkurencji będzie przedstawiony w regulaminie szczegółowym 5 etapu.

Gratulujemy i trzymamy kciuki!

 

         

Anna Kogut

Galeria zdjęć

----------------------------------------------------------------------------

 

----------------------------------------------------------------------------

       

Sukces naszych gimnazjalistów

Zamieszczono 04 marca 2015 r. Anna Kogut

 

    

       Kolejny już raz uczniowie naszego gimnazjum znaleźli się wśród 12 najlepszych drużyn na Dolnym Śląsku w Konkursie „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”.

http://www.dzpk.pl/pl/konkursy-imprezy/591-szkoly-ktore-zakwalifikowaly-sie-do-iv-wojewodzkiego-etapu-xiv-edycji-konkursu-poznajemy-parki-krajobrazowe-polski-2014-2015r.html

      Aby zakwalifikować się do etapu wojewódzkiego, musieli pokonać trzy gimnazja leżące w obrębie Parku Krajobrazowego Sudetów Wałbrzyskich: Gimnazjum w Czarnym Borze, Jedlinie Zdroju i Mieroszowie. Uczeń Dariusz Winnik osiągnął najwyższy wynik z testu wśród 16 uczniów biorących udział w III etapie- parkowym.

    10 marca 2015 roku w Auli Jana Pawła II na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu będą walczyć o zakwalifikowanie się do finału i etapu V - ogólnopolskiego. Trzymamy kciuki za naszą zwycięską drużynę w składzie:

Nikola Niewiara

Anna Wołoszczuk

Patrycja Kasprzyk

Dariusz Winnik

----------------------------------------------------------------------------

 

----------------------------------------------------------------------------

 

Zimowe Ptakoliczenie 2015

 

Zamieszczono 19 stycznia 2015 r. Anna Kogut

 

 

       Wspólnie z Sudeckim Towarzystwem Przyrodniczym zapraszamy wszystkich chętnych do policzenia zimujących ptaków w Kamiennej Górze, w ramach corocznej akcji "Zimowe Ptakoliczenie" koordynowanej przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. 
      Zimowe Ptakoliczenie (dawniej Zimowe Liczenie Ptaków w Parkach i Ogrodach) jest coroczną akcją wzorowaną na brytyjskim "Big Garden Birdwatch". Odbywa się, podobnie jak jego brytyjski odpowiednik, zawsze w ostatni weekend stycznia. Nie ma żadnych ograniczeń dla chcących uczestniczyć w liczeniu - każdy może notować, ilu przedstawicieli którego gatunku odwiedza jego karmnik, ogród, skwer przed blokiem czy okoliczny park. W ramach tego pragniemy skupić się na tych gatunkach, które zimą można s
potkać jak najbliżej człowieka. Dzięki wynikom dostarczanym przez uczestniczących w akcji wolontariuszy możemy tworzyć zestawienia najliczniej spotykanych o tej porze w parkach i ogrodach ptaków. Możliwe jest również zauważanie ciekawych zjawisk zachodzących w ptasim świecie.
     W ramach naszej wycieczki przejdziemy wzdłuż rzeki Zadrna na zalew miejski, a później obrzeżami miasta skierujemy się do parku na Górze Parkowej. Mile widziane będzie uzbrojenie się przez uczestników przez pokarm dla ptaków wodnych (np. płatki owsiane, posiekana surowa marchewka, gotowane bez soli ziemniaki makaron, ryż lub kasza), a także ziarna dla ptaków wróblowych, którymi spróbujemy zwabić ptaki, w tym żyjącą od kilku miesięcy dziko w Kamiennej Górze papugę.

Zbiórka pod szkołą o godzinie 8. 45

połączenie do Kamiennej Góry mamy o 9.04

Powrót około godziny 13.00

Proszę zabrać ze sobą pieniądze na bilet do i z Kamiennej Góry.

(ok. 8 zł)

 

Zapraszamy również do udziału w konkursie plastycznym:

http://www.otopjunior.org.pl/pl/nowosci/ptasiewiesci/konkurs_plastyczny_zimowego_ptakoliczenia

Anna Kogut

----------------------------------------------------------------------------

 

----------------------------------------------------------------------------

Cześć i chwała bohaterom!

 

Zamieszczono 12 marca 2015 r. ks. Karol Janik

 

 

     Dnia 2 marca br. w Centrum Kulturalno-Kongresowym „Witold” odbył się koncert o Żołnierzach Wyklętych przygotowany przez kleryków świdnickiego Wyższego Seminarium Duchownego, zaangażowanych w działalność seminaryjnego zespołu muzycznego „The Clouds”. Koncert odbył się dla naszej młodzieży gimnazjalnej oraz dla uczniów klasy 6 szkoły podstawowej w ramach szkolnych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który przypada 1 marca. Klerycy nie tylko przybliżyli naszym uczniom historię Żołnierzy Wyklętych, ale również podzielili się świadectwem swego powołania

 

ks. Karol Janik

Galeria zdjęć

----------------------------------------------------------------------------

 Sukces w Bolkowie i Witkowie!

 

Zamieszczono 20 lutego 2015 r. ks. Karol Janik

 

 

       Uczennice Zespołu Szkół Samorządowych zaangażowane w działalność koła muzyczno-liturgicznego, jak również reprezentujące scholę par. pw. Zesłania Ducha Świętego w Boguszowie-Gorcach, wzięły udział w XI Diecezjalnym Festiwalu Kolęd i Pastorałek Bolków 2015 (10 stycznia br.), jak również w XII Przeglądzie Kolęd i Pastorałek Witków 2015 (16 stycznia br.). Miło jest poinformować o sukcesach naszych uczennic:

 

XII Festiwal Kolęd i Pastorałek Bolków 2015

kategoria solistek młodzieżowych (gimnazjum):

II miejsce – Emilia Adamczyk (G 1a)

III miejsce – Nikola Garbacz (G 2a)

 

XII Przegląd Kolęd i Pastorałek Witków 2015

kategoria solistek młodzieżowych (gimnazjum):

II miejsce – Nikola Garbacz (G 2a)

III miejsce – Sara Kochańska (G 3a)

wyróżnienie – Emilia Adamczyk (G 1a)

 

Gratulujemy osiągniętych sukcesów i życzymy kolejnych!

ks. Karol Janik

Galeria zdjęć

----------------------------------------------------------------------------

XXIII Finał WOŚP

 

Zamieszczono 20 lutego 2015 r. Ewelina Kamińska-Sawicka

 

 

Corocznie uczniowie Zespołu Szkół Samorządowych w Boguszowie – Gorcach wspierają akcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. XXIII Finał WOŚP grał pod hasłem  „podtrzymanie wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz na godną opiekę medyczną seniorów”. Współpracując z Miejską Biblioteką Publiczną – Centrum Kultury w Boguszowie – Gorcach, 13 wolontariuszy wraz z opiekunami uczestniczyło w kwesturze  na terenie Gorc. W Finał włączyli się także rodzice, którzy upiekli ciasta na tę okoliczność. W godzinach popołudniowych na wszystkich mieszkańców czekały atrakcje  i różnorodne imprezy.

O szczegółach można przeczytać na stronie: www.boguszow-gorce.pl/aktualnosci/pokaz/1284.dhtml

Ewelina Kamińska - Sawicka

----------------------------------------------------------------------------

WARSZTATY WIELKANOCNE

 

                                        Zamieszczono 22 marca 2015 r.

Renata Mika, Małgorzata Barsznica, Barbara Mandziej

 

    

       „Pisanki, pisanki jajka malowane, nie ma Wielkanocy bez barwnych pisanek”. Takie hasło towarzyszyło nam podczas  szkolnych warsztatów, które odbyły się w marcu 2015 r w oddziale przedszkolnym w grupie ,,Biedroneczek”. Uczestnicy mieli możliwość wykonania: zajączków, kolorowych pisanek różnymi technikami słuchając piosenek o wiośnie. W warsztatach wzięli udział dzieci i ich rodzice z oddziału przedszkolnego „Biedroneczki” i uczniowie kl. III a, oraz uczennice kl. VI a, wraz z opiekunami: p. Renatą Mika, p. Małgorzatą Barsznicą i p. Barbarą Mandziej. W niezawodnym gronie, miłej atmosferze, wśród utalentowanych rodziców i opiekunów, pomysłów było bardzo wiele. Dzieci wspaniale spisały się wspierając wszystkich swoim entuzjazmem. Rodzice i dzieci wykazali się dużą kreatywnością i inwencją twórczą. Powstały wspaniałe pisanki oraz ozdoby wielkanocne. Takie zajęcia to doskonała okazja do poznania przez dzieci tradycji związanych ze świętami wielkanocnymi oraz radość ze wspólnej pracy razem z rodzicem.

     Zajęcia odbywały się w bardzo wesołej atmosferze, a w trakcie wykonywanych prac można było poczęstować się ciasteczkami i ciepłą herbatką. Szkoda, że następne warsztaty Wielkanocne, mogą się odbyć dopiero za rok. Wszystkim obecnym na warsztatach rodzicom i dzieciom dziękujemy za wspólnie spędzony czas i życzymy Wesołych Świąt Wielkanocnych!

 

                                                                                                    Renata Mika

                                                                                                    Małgorzata Barsznica

                                                                                                    Barbara Mandziej

Galeria zdjęć

----------------------------------------------------------------------------

Zabawa karnawałowa 2015

 

Zamieszczono 20 lutego 2015 r.

Ewelina Kamińska-Sawicka, Karolina Jaworska

 

 

     10 lutego br. Samorząd Uczniowski zorganizował na hali OSiR zabawę karnawałową dla wszystkich uczniów Zespołu Szkół Samorządowych. Od godz. 13:30 bawiły się dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz klas I-II SP. Przedstawiciele SU przygotowali dla nich bogatą choreografię, zabawy z balonami, taniec na gazecie. Nie zabrakło również konkursów czy wyborów króla i królowej balu. Wszystkich zachwycały barwne i pomysłowe przebrania oraz umiejętności taneczne prezentowane przez uczennice klasy III. Gimnazjaliści zakończyli tegoroczny karnawał, dyskoteką w zgranym, kameralnym gronie.

Organizatorzy serdecznie dziękują pracownikom OSiR za pomoc wniesioną w przygotowanie tegorocznej zabawy karnawałowej.

 

E. Kamińska – Sawicka, K. Jaworska

 

Galeria zdjęć

----------------------------------------------------------------------------

Jak to jest w pierwszej klasie?

 

Zamieszczono 20 lutego 2015 r.

Ewelina Kamińska-Sawicka, Agnieszka Matuszewska

 

 

     

Aby zadbać o młodsze dzieci  i wprowadzić je w tematykę klasy pierwszej,  na terenie Zespołu Szkół Samorządowych zorganizowano zajęcia integracyjne. Dzieci z oddziału przedszkolnego 0B wspólnie z uczniami klasy IC, uczestniczyli w lekcji Tydzień ma siedem dni – poznaję i utrwalam dni tygodnia. Zajęcia trwały tyle czasu, ile potrzebowały na nie wszystkie dzieci. Uczniowie połączeni w pary wspólnie wykonywali powierzone zadania min.: kolorowanie sylwet, wycinanie ich, odczytywanie dni tygodnia, udzielanie odpowiedzi na pytania dotyczące treści usłyszanego tekstu, czy  nazywanie i wymienianie w odpowiedniej kolejności dni tygodnia. W przypadku kłopotliwych ćwiczeń „starszaki” chętnie pomagały swoim młodszym koleżankom i kolegom. Lekcji towarzyszyła miła atmosfera a wykonywanie powierzonych zadań, sprzyjało nawiązaniu współpracy i nowych znajomości.

Organizatorki spotkania: p. E. Kamińska – Sawicka oraz p. A. Matuszewska planują w najbliższym czasie przeprowadzenie kolejnych zajęć integrujących uczniów oddziałów przedszkolnych z pierwszoklasistami.

 

E. Kamińska – Sawicka, A. Matuszewska

 

Galeria zdjęć

----------------------------------------------------------------------------

Co się wydarzyło w naszej bibliotece

w I semestrze

roku szkolnego 2014/2015?

 

Zamieszczono 07 lutego 2015 r. Anna Laskowska

 

 

Biblioteka szkolna prowadzona jest od kilku lat przez p. Annę Laskowską. Oprócz działalności typowo bibliotecznej: gromadzenie, porządkowanie, opracowanie, udostępnianie księgozbioru, realizowane są lekcje biblioteczne dla klas szkoły podstawowej i gimnazjum. W czasie tych zajęć uczniowie mają okazję poznać pracę biblioteki i rozszerzyć swoja wiedzę.

Razem z grupą gimnazjalistek z klasy III a p. Laskowska zorganizowała wycieczkę  do Biblioteki Pedagogicznej w Wałbrzychu. W  dniu 4 listopada 2014 r. uczennice wzięły udział w lekcji bibliotecznej na temat „Orientacja zawodowa w gimnazjum”. Wiedzę o zawodach zdobywały: Nikola Gucwa, Katarzyna Słowik, Katarzyna Mierzejewska, Sara Nanowska, Karla Kunicka, Kaja Sommerfeld, Martyna Mikołajczak. Spotkanie to poszerzyło wiedzę o możliwościach dalszego kształcenia.

25 listopada 2014 r. biblioteka zorganizowała po raz kolejny Dzień Misia. W tym dniu dzieci przyniosły do szkoły swoje ulubione maskotki, wspólnie czytały bajki, śpiewały piosenki o misiu Uszatku. Sala biblioteki przystrojona była portretami pluszaków. Uczennice klasy VI a: Kinga Nanowska, Anna Kwiatkowska, Daria Zielińska i Natalia Słabaszewska wspierały dzielnie bibliotekę w organizowaniu tego dnia. Bardzo im za to dziękuję.

Do tradycji biblioteki należy uroczyste pasowanie nowych czytelników. Dnia 15 i 16 stycznia 2015 r. uczniowie klasy Ia, Ib, Ic zostali włączeni do grona czytelników. Z wielką radością wypożyczyli swoje pierwsze książki. Życzę przyjemnej lektury najmłodszym czytelnikom.

Księgozbiór szkolnej biblioteki w tym semestrze powiększył się o 40 nowych książek. Są to lektury dla młodszych i starszych uczniów. Polecamy zwłaszcza trzecią część „O wartościach. Czyli rady nie od parady. Część 3” Małgorzaty Strzałkowskiej. Jak co roku, także i w tym zorganizowano  „Kiermasz taniej książki.” Dzięki tej akcji księgozbiór naszej biblioteki powiększył się o kilka tytułów przeznaczonych zwłaszcza dla najmłodszych czytelników.Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy aktywnie wspierali swoją pracą działalność szkolnej biblioteki. Liczę na dalszą współpracę. Zapraszam do czytania.

Anna Laskowska - opiekun szkolnej biblioteki

Galeria zdjęć

----------------------------------------------------------------------------

 

 

 

BASEN

 

ZABAWA KARNAWAŁOWA

 

WYCIECZKI

 

ZAJĘCIA SPORTOWE

 

Zgoda rodziców

 

----------------------------------------------------------------------------

 

„Jesienią drzewa są piękne”

 

Zamieszczono 19 stycznia 2015 r. Ewa Drabczyk-Rumińska, Urszula Szmidt

 

 

28   listopada został rozstrzygnięty konkurs plastyczny pod  tytułem           „Jesienią drzewa są piękne”.  Konkurs ten adresowany był do oddziałów przedszkolnych i uczniów klas młodszych Zespołu Szkół Samorządowych w Boguszowie-Gorcach.   Celem   było zachęcenie   naszych maluchów  do twórczości plastycznej,   do poszukiwania  i stosowania   nowych technik plastycznych , a także rozwijanie wyobraźni  twórczej dzieci. Prace rozpatrywane były  w czterech kategoriach :

      1.   Oddziały przedszkolne :

I  miejsce – Julia Bębenek

II  miejsce-  Lena  Sochaj

III  miejsce-  Natalia Radziejewska

     2.   Klasy pierwsze:

I miejsce- Martyna Szydłowska

II miejsce – Jakub Sawicki

III miejsce -  Laura Dziedzic   i   Julia Perz

     3.   Klasy drugie:

I miejsce- Oskar  Sawicki

II miejsce – Michał Wójcik

III miejsce- Aleksandra Drozdowska

      4.   Kasy  trzecie:

I miejsce- Kacper Woźny

II miejsce – Julian Nowacki

III miejsce-  Jakub Cywka

 

Dziękujemy wszystkim dzieciom z udział w konkursie,  alaureatom  gratulujemy!

 

Ewa Drabczyk- Rumińska i Urszula Szmidt

 

Galeria zdjęć

----------------------------------------------------------------------------

 

SPOTKANIA WIGILIJNE

 

Zamieszczono 02 stycznia 2015 r. Renata Mika, Barbara Mandziej

 

 

17. 12. 2014 r. uczniowie Zespołu  Szkół Samorządowych wraz z wychowawcami przygotowali spotkanie wigilijne ,,Jak to dobrze, że są święta” oraz zorganizowali wyjazd  do Domu Seniora ,,Rusinowa". Uczestniczyły w nim  dzieci z oddziału przedszkole grupa A - ,,Biedroneczki” wraz z wychowawcą Renatą Mika oraz uczniowie kl. VI z wychowawcą Barbarą Mandziej. Występ został nagrodzony gromkimi brawami. Złożyliśmy życzenia z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia i wręczyliśmy  pamiątkowy prezent, jakim była bombka wykonana na ,,Warsztatach Bożonarodzeniowych” zorganizowanych w okresie przedświątecznym w oddziale przedszkolnym. Wzruszeniom nie było końca. Celem naszego wyjazdu było kształtowanie empatii, wrażliwości, szacunku w stosunku do osób starszych. Jesteśmy pewni, że zamierzenie to udało nam się zrealizować na sto procent!

        Następnego dnia spotkanie wigilijne odbyło się w naszej miejscowości w pięknej scenerii Hotelu Piotr dla pracowników i przyjaciół naszej szkoły. Na spotkaniu obecna była Sekretarz Gminy - Pani Irena  Dzilińska, zastępca przewodniczącego Rady Miasta – Pani Maria Świetlik oraz przyjaciele naszej szkoły. Pani dyrektor serdecznie przywitała zebranych gości i zaprosiła do obejrzenia części artystycznej. Dzieci z wielkim zaangażowaniem odegrały swoje role, za co zostały nagrodzone licznymi brawami oraz koszami słodyczy przekazanymi przez zaproszonych gości.

  

                                                                                   Renata Mika, Barbara Mandziej

 

 

 

1. Galeria zdjęć

2. Galeria zdjęć

----------------------------------------------------------------------------

 

Znowu wygrywamy

 

Zamieszczono 02 stycznia 2015 r. Adam Mazur

 

 

           W dniu 13. 12. 2013 w Boguszowskim Centrum kultury odbyło się ogłoszenie wyników w corocznym konkursie Dziecięce Szopki. Z wielką radością zawiadamiam, że pierwsze miejsce po raz kolejny wywalczyła uczennica II klasy naszego gimnazjum Patrycja Kasprzyk. Wręczenia nagród było połączone ze spotkaniem wigilijnym.

Adam Mazur

 

 

Galeria zdjęć

----------------------------------------------------------------------------

 

Wspólne kolędowanie

Zamieszczono 02 stycznia 2015 r. Sławomir Glinkowski, Ewelina Kamińska-Sawicka

 

 

16.12.2014 r. odbył się szkolny konkurs Kolęd i Pastorałek. Głównym organizatorem wspólnego kolędowania był nauczyciel muzyki Pan Sławomir Glinkowski przy współpracy z Samorządem Uczniowskim. Konkurs obejmował występy grupowe oraz indywidualne. Uczestnicy przygotowali wiele pięknych i tradycyjnych kolęd. Po dwugodzinnych przesłuchaniach jury w składzie: p. Sławomir  Glinkowski, ks. Karol Janik, p. Ewelina Kamińska - Sawicka oraz przewodnicząca SU Oliwia Kowalska, podliczyło swoje głosy. Wyniki prezentujemy poniżej.

SZKOŁA PODSTAWOWA

(klasy 0-III)

I miejsce – grupa BIEDRONECZKI

II miejsce – klasa II B

III miejsce – klasa I A

Wyróżnienie – klasa I C

(klasy IV-VI)

I miejsce – Patrycja Bąbel

II miejsce – klasa IV A

III miejsce – klasa V A

Wyróżnienie – klasa V B

GIMNAZJUM

I miejsce – klasa III A

II miejsce – klasa II A

III miejsce – Karolina Trzońska

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy za udział w konkursie.

S. Glinkowski, E. Kamińska – Sawicka

Galeria zdjęć

----------------------------------------------------------------------------

 

Na pomoc zwierzętom

Zamieszczono 02 stycznia 2015 r. Małgorzata Barsznica

 

 

Już kolejny raz klasa III a wraz z wychowawcą Małgorzatą Barsznicą zorganizowała zimową akcję dla bezdomnych zwierząt. W tym roku szkolnym nawiązaliśmy współpracę z Fundacją ,, Na pomoc zwierzętom”. Właśnie zwierzętom pospieszyliśmy z pomocą. Do akcji włączyła się cała społeczność szkolna od przedszkolaka do gimnazjalisty. Uczniowie wykazali się dużym zainteresowaniem i chętnie zbierali karmę, wrzucali do skarbonki drobne oszczędności. Za zebrane pieniądze zakupiono karmę dla zwierząt. Akcję zakończyło spotkanie z pracownikiem Fundacji panią Joanną Sobiną, która odwiedziła naszą szkołę z dwoma pupilami pieskiem i małym kotkiem, który po spotkaniu znalazł  przyjazną rodzinę. Wszystkie klasy młodsze wzięły udział w zajęciach edukacyjnych ,,Zostań przyjacielem zwierząt”. Każda klasa otrzymała dyplom w podziękowaniu za karmę przekazaną dla podopiecznych fundacji. Głównym założeniem i celem akcji było uwrażliwienie uczniów na los bezdomnych zwierząt oraz chęć kształcenia gotowości niesienia pomocy bezbronnym i skrzywdzonym zwierzętom.

Małgorzata Barsznica

 

Galeria zdjęć

----------------------------------------------------------------------------

 

Spartakiada Mikołajkowa

 

Zamieszczono 12 grudnia 2014 r. Karolina Jaworswka, Anna Zwierko

 

 

Dnia 05.12.2014 r. została zorganizowana w naszej szkole Spartakiada Mikołajkowa dla uczniów klas 0-III. Zmagania sportowe nie odbyłyby się bez współpracy nauczycieli wychowanie fizycznego pani K. Jaworskiej i pani A. Zwierko z pracownikami OSiR w Boguszowie - Gorcach.

W tym świątecznym dniu uczniowie brali udział w specjalnie przygotowanych dla nich dyscyplinach, między innymi:  toczeniu kuli, skokach w workach, skokach na piłkach oraz konkurencjach malowania bombek, klejenia łańcuchów choinkowych. Finał imprezy stanowiła bitwa wszystkich uczestników na papierowe śnieżki oraz wspólny taniec Boogi Woogi. Na koniec dyrektor ZSS Pani Katarzyna Kawka wręczyła słodkie upominki oraz dyplomy dla wszystkich uczestników Spartakiady Mikołajkowej.

         Organizatorzy tegorocznych zmagań sportowych serdecznie dziękują sponsorom za ufundowanie słodkich upominków dla dzieci oraz pracownikom OSiR i klasie IIIa Gimnazjum za pomoc wniesioną w przygotowania oraz przeprowadzenie zawodów sportowych.

K. Jaworska, A. Zwierko

 

 

Galeria zdjęć

----------------------------------------------------------------------------

 

WARSZTATY BOŻONARODZENIOWE

U BIEDRONECZEK

 

Zamieszczono 12 grudnia 2014 r. Renata Mika, Barbara Mandziej

 

 

02 grudnia 2014 roku w oddziale przedszkolnym w grupie ,,Biedroneczek” odbyły się WARSZTATY BOŻONARODZENIOWE. na które zostali zaproszeni Rodzice, aby wspólnie ze swoimi pociechami wykonać upominki – bombki dla pensjonariuszy Domu Seniora w Wałbrzychu.        W warsztatach brali udział również uczniowie klasy VI wraz z wychowawcą Barbarą Mandziej. Wspólna praca pozwoliła  nam poczuć atmosferę przedświątecznych przygotowań. Nasz oddział przedszkolny zamienił się na moment w pracownię plastyczną, w której działo się wiele ciekawych rzeczy. Podczas tworzenia prac rodziny wykazywały się niezwykłą pomysłowością i ciekawą inwencją twórczą. Rodzice odkrywali swoje talenty plastyczne a dzieci zamieniły się w prawdziwych artystów. Wszyscy pracowali z ogromnym zapałem ale był też i czas na miłe pogawędki i poczęstunek.  Powstało bardzo dużo pięknych i niepowtarzalnych bombek. Warsztaty przebiegały w miłej atmosferze przy dźwiękach kolęd. Wszyscy dobrze się bawili. Wspólne tworzenie świątecznych bombek, dostarczyło z pewnością niezapomnianych wrażeń. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w warsztatach. Kolejne warsztaty już przed Wielkanocą.  Bardzo cieszymy się, że mamy tak uzdolnionych i chętnych do współpracy rodziców.

Renata Mika, Barbara Mandziej

 

 

Galeria zdjęć

 

----------------------------------------------------------------------------

 

Andrzejkowe przepowiednie

 

Zamieszczono 12 grudnia 2014 r. Ewelina Kamińska - Sawicka

 

 

Według wierzeń noc świętego Andrzeja miała moc magiczną, pozwalającą zobaczyć co czeka nas w przyszłości. Dzisiaj Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych.

     Istnieją różne sposoby, żeby dowiedzieć się, co nas czeka w przyszłości: można pójść do wróżki, która ma czarnego kota i szklaną kulę. Można też wróżyć sobie samemu, ale trzeba to robić w określonym czasie. Ten niezwykły czas przypadł na czwartek 27.11.2014 r. W godzinach porannych młodsi uczniowie ZSS wzięli udział we wróżbach andrzejkowych. Wróżkami i czarodziejami na krótką chwilę stali się reprezentanci Samorządu Uczniowskiego (klasa Ia Gimnazjum). Natomiast w godzinach popołudniowych uczniowie klas starszych mogli dowiedzieć się, co czeka ich w przyszłości: szczęście, pieniądze, pech czy może jakaś inna niespodzianka? Kiedy wróżby zakończyły się, dzieci i młodzież mieli okazję potańczyć przy swojej ulubionej muzyce, serwowanej przez klasowych DJ-ów. Dyskoteka była ostatnią okazją do harców i kabały przed nadchodzącym Adwentem.

 

Ewelina Kamińska-Sawicka

Galeria zdjęć

----------------------------------------------------------------------------

 

Obchody Dnia Górnika

Zamieszczono 12 grudnia 2014 r. Ewelina Kamińska - Sawicka

 

 

04.12.2014 r. w Centrum Kulturalno – Kongresowym „WIOTOLD” w Boguszowie – Gorcach uroczyście obchodzono Dzień Górnika. Przebieg święta górniczego jest już tradycją, corocznie przygotowywaną przez Zespół Szkół Samorządowych w Boguszowie – Gorcach.  Podczas uroczystości obecni byli: Burmistrz Boguszowa – Gorc Pan Waldemar Kujawa, Sekretarz Miasta Pani Irena Dzilińska, Radni Miejscy na czele z Przewodniczącą Panią Sylwią Dąbrowską i Wiceprzewodniczącą Panią Marią Świetlik. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło także Dyrektor PSP nr 6 w Boguszowie – Gorcach Pani Katarzyny Mikołajczyk, Wicedyrektor Zespołu Szkolno - Przedszkolnego Pani Magdaleny Pomorskiej oraz Dyrekcji ZSS Pani Katarzyny Kawki i Pani Wiesławy Król. Uroczystość nie odbyłaby się bez honorowych gości - górników ze Stowarzyszenia „WITOLD”, ich Prezesa Zarządu Pana Stanisława Kmiecika oraz mieszkańców Boguszowa - Gorc.

Barbórkę przygotowali uczniowie ZSS, pod bacznym okiem nauczycieli: p. K. Ogrodnika, p. A. Kuczkowiak, p. A. Laskowskiej, p. A. Matuszewskiej, p. K. Hull i p. E. Kamińskiej – Sawickiej. Na program artystyczny złożyły się: wiersze, występy wokalne i taneczne, fakty historyczne i tradycje górnicze. Tuż po odsłuchaniu hymnu górniczego przypomniano historię zarówno samego Boguszowa – Gorc, jak również górnictwa. Nie zabrakło informacji dotyczących św. Barbary, patronki górników oraz tańców: „Zasiali górale”, „Poszło dziewczę po ziele”, wykonanych przez najmłodszych uczniów szkoły. Wszystkich rozbawiły barbórkowe kawały i zaskoczyły ciekawostki dotyczące górniczych klubów. Zwieńczeniem uroczystości były przemówienia Dyrektor ZSS, Burmistrza Miasta oraz Prezesa Zarządu Stowarzyszenia „WITOLD”.

Po programie artystycznym wszyscy udali się na słodki poczęstunek. Pamiątką po tym wyjątkowym dniu pozostało wspólne zdjęcie oraz wpisy zaproszonych gości do szkolnej Kroniki.

Organizatorzy obchodów Dnia Górnika serdecznie dziękują wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie uroczystości.

 

Ewelina Kamińska-Sawicka

Galeria zdjęć

----------------------------------------------------------------------------

 

Sukcesy Dawida Mączkowskiego z klasy IV a

 

Zamieszczono 02 grudnia 2014 r. Krystian Ogrodnik

 

 

       Dawid ćwiczy sztukę walki TAEKWON-DO od 2009 roku. Jego trenerem jest Tomasz Bloch. Wśród najważniejszych osiągnięć należy wymienić zdobycie I miejsca w Turnieju Letnim w Poddąbiu w 2012 r., II miejsce w  Turnieju Letnim 2013 w Różance. Na Mistrzostwach Dolnego Śląska zaliczył II miejsce w sztukach walki oraz III w układach formalnych w dniu 8 czerwca 2014r. w Sokołowicach. Najnowszym osiągnięciem naszego ucznia jest zdobycie brązu w Pucharze Polski odbywającym się 8 listopada w Strzelcach Krajeńskich w konkurencji KADET TUL- układy formalne. Gratulujemy!!!

Krystian Ogrodnik

----------------------------------------------------------------------------

 

"SŁODKA WYCIECZKA"

 

Zamieszczono 02 grudnia 2014 r. Renata Mika, Barbara Mandziej

 

 

       Mama Julii, (która na co dzień chodzi do naszego oddziału przedszkolnego), zaprosiła z grupy Biedroneczki koleżanki i kolegów oraz wychowawcę Julii do odwiedzenia jej miejsca pracy. Tym miejscem jest Zakład Pakowania Słodyczy oraz Zakład Wykonywania Wstążeczek używanych jako dodatek ozdobny do pakowanych artykułów cukierniczych         w Kamiennej Górze. To była dla przedszkolaków bardzo „smaczna i słodka” wycieczka. Dzieci miały okazję osobiście zobaczyć jak pakuje się słodkie pyszności, które później trafiają na półki sklepów. Na dzieciach największe wrażenie wywarły ogromne ilości słodyczy, które na wyciągnięcie ich ręki przemieszczały się na taśmie. Przedszkolaki również z zaciekawieniem oglądały maszyny do wykonywania wstążeczek. Dzieci nie wróciły z wycieczki    z pustymi rękami, bowiem obdarowane zostały kartonem przepysznych słodyczy. Ślicznie dziękujemy mamie Julii oraz właścicielom za możliwość zwiedzenia zakładu.

Renata Mika

----------------------------------------------------------------------------

 

Poznajemy tradycje górnicze

 

Zamieszczono 22 listopada 2014 r. Agnieszka Matuszewska,

Ewelina Kamińska - Sawicka, Renata Mika

 

 

      W październiku i listopadzie uczniowie oddziałów przedszkolnych oraz klas pierwszych Zespołu Szkół Samorządowych, brali udział w niecodziennych zajęciach z cyklu edukacji regionalnej.

       Warsztaty przygotowane przez panią Annę Barczuk, odbywały się cyklicznie w Centrum  Kulturalno – Kongresowym WITOLD. Głównym celem spotkań było zapoznanie dzieci z miejscem bardzo ważnym dla górniczej historii gminy i całego regionu. Uczniowie zwiedzili Szyb Witold, Izbę Pamięci Górnictwa i Kopalnictwa, zapoznali się z historią Kapliczki Św. Barbary. Podziwiali budynek nadszybia z wieżą wyciągową wraz z  przyległym terenem. Uczniowie mogli: wziąć do ręki ciężkie narzędzia, używane niegdyś przez górników, przymierzyć kaski oraz czako górnicze. Niezwykłym przeżyciem dla uczestników spotkań była wizyta górników (min.: p. Waliszewskiego, Kochańskiego), którzy opowiadali o tradycji górnictwa, codziennej pracy, zwyczajach. Zaproszeni goście chętnie odpowiadali na liczne pytania. Uczniowie wzięli także udział w zabawach ruchowych oraz plastycznych. Te ostatnie sprawiły dzieciom ogromną frajdę, bo samodzielnie szkicowały węglem wybrane symbole górnictwa.

      Zajęcia przygotowane dla uczniów naszej szkoły były bardzo cenną lekcją. Ta lekcja zapoznała dzieci z historią regionu, tradycjami górniczymi i uzmysłowiła specyfikę miejsca, w którym żyją.

Dziękujemy serdecznie pracownikom Centrum Witold za zaproszenie na zajęcia i liczymy na dalsza współpracę.

 

Ewelina Kamińska-Sawicka, Agnieszka Matuszewska

 

Galeria zdjęć

----------------------------------------------------------------------------

 

 

Przed Piotrem Mistrzostwa Świata

 

Zamieszczono 22 listopada 2014 r. Karolina Jaworska, Ewelina Kamińska -Sawicka

 

 

        PIOTR BURAKOWSKI jest uczniem klasy III a Gimnazjum ZSS      w Boguszowie – Gorcach.  Urodził się 19.04.1999 r. w Wałbrzychu. Taekwondo trenuje od stycznia 2009 roku. Początkowo zdobywał umiejętności w klubie TAIPAN Wałbrzych a następnie w SKT KOBRA Czarny Bór - Strzegom. Od samego początku jego trenerem był boo sabum Tomasz Bloch II dan, który doprowadził go do wielu sukcesów      w zawodach ogólnokrajowych. 25.11.2012 r.  w Brzegu Dolnym Piotr  zdał egzamin państwowy na stopień I dan (czarny pas). 30 września 2014 roku dostał powołanie od prezesa polskiego Zrzeszenia Taekwondo Wojciecha Dolnego VIII dan do reprezentacji Polski na MŚ w taekwondo w Rimini (Włochy), które odbędą się w dniach 24-28.06.2015 r.

 

DOTYCHCZASOWE OSIĄGNIĘCIA PIOTRA:

2009-Mistrzostwa Polski             I miejsce ukł. formalne  10-7 cup

2010-Mistrzostwa Polski                 IV miejsce ukł. formalne 10-7 cup   

                                       IV miejsce bong matsogi

2011-Mistrzostwa Polski                     II miejsce ukł. formalne  6-3 cup        

         Puchar Polski                       II miejsce ukł. formalne  6-3 cup   

                                       II miejsce bong matsogi

2012-Puchar Polski PFT            III miejsce ukł. formalne +2 cup

2013-Mistrzostwa Polski PFT       I miejsce ukł. formalne +2 cup    

                                              III miejsce techniki specjalne

2014-Mistrzostwa dolnośląskie     I miejsce ukł. formalne +2 cup  

                                                III miejsce semi-contakt         

Puchar Polski UITF                    II miejsce ukł. formalne +2 cup

                                            II miejsce techniki specjalne

Trzymamy kciuki za Piotra na Mistrzostwach Świata i życzymy dalszych sukcesów.

K. Jaworska, E. Kamińska - Sawicka

----------------------------------------------------------------------------

 

„DIE DEUTSCHE POESIE”

 

Zamieszczono 22 listopada 2014 r. Natalia Południak

 

 

        22 października już po raz trzeci odbył się w naszej szkole konkurs poezji niemieckiej, w którym wzięli udział uczniowie klasy III gimnazjum. Zaprezentowali oni twórczość J. W. Goethego, Novalisa, J.  Eichendorffa, H. Hoffmanna von Fallersleben i wielu innych.

     Pani Natalia Południak i pani Barbara Mandziej wyłoniły spośród 14 uczestników następujących zwycięzców:

I miejsce- Sara Kochańska

II miejsce- Karla Kunicka

III miejsce- Kaja Sommerfeld

IV miejsce- Nikola Niewiara

      Uczniowie otrzymali nagrody książkowe. Już dzisiaj zapraszamy na kolejną edycję Konkursu Poezji Niemieckiej za rok.

Natalia Południak

-----------------------------------------------------------------------------

 

Pamiętamy o zmarłych

Zamieszczono 22 listopada 2014 r. Natalia Południak

 

 

            Tradycją przygotowań do zbliżającego się dnia Wszystkich Świętych jest sprzątanie grobów. Uczennice II klasy gimnazjum Paulina Chowaniec, Ewa Skurska, Nikola Garbacz i Patrycja Lisiewicz wraz z panią Natalią Południak uporządkowały teren wokół pomnika i lapidarium na byłym cmentarzu ewangelickim w Boguszowie. Złożyły również  kwiaty i zapaliły znicze.

Pamiętajmy o wszystkich zmarłych nawet tych zapomnianych.

Natalia Południak

Galeria zdjęć

-----------------------------------------------------------------------------

 

11 listopada - Święto Odzyskania Niepodległości

 

Zamieszczono 12 listopada 2014 r. Karolina Jaworska, Ewelina Kamińska -Sawicka

 

 

        W 1918 roku Polska, po 123 latach niewoli, odzyskała niepodległość. Dla upamiętnienia tej ważnej rocznicy, Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Samorządowych w Boguszowie – Gorcach spotkali się z tej okazji na uroczystym apelu.

        Podczas uroczystości zorganizowanej przez Samorząd Uczniowski na hali OSiR, nie zabrakło wierszy, pieśni patriotycznych oraz faktów historycznych, przytaczanych przez najstarszych uczniów szkoły. Tego dnia całą społeczność szkolną obowiązywał strój galowy, a na hali sportowej dominowały symbole narodowe: hymn państwowy Mazurek Dąbrowskiego, flaga i godło narodowe. Najmłodsi uczniowie przynieśli własnoręcznie wykonane kotyliony oraz flagi Polski. Na zakończenie uroczystości Dyrektor ZSS Pani Katarzyna Kawka, przypomniała o pielęgnowaniu tradycji  i wszczepianiu w młode serca uczucia do własnego kraju. Jednocześnie jeszcze raz uzmysłowiała uczniom jak ważne jest kultywowanie przeszłości.

Karolina Jaworska, Ewelina Kamińska -Sawicka

 

Galeria zdjęć

-----------------------------------------------------------------------------

 

Sukces w "zDolnym Ślązaku"

 

Zamieszczono 12 listopada 2014 r. Anna Kogut, Adeart Kogut

 

 

      W październiku 2014r. odbył się etap szkolny XV Dolnośląskiego Konkursu Interdyscyplinarnego dla Uczniów Szkół Podstawowych i Gimnazjów „zDolny Ślązak”. Uczeń klasy IIIa – Dariusz Winnik zakwalifikował się do etapu powiatowego konkursu w dwóch kategoriach matematyczno-fizycznej oraz przedmiotów przyrodniczych. Etap powiatowy odbył się 13 i 14 listopada 2014r. w Wałbrzychu. Darkowi składamy serdeczne gratulacje!

-----------------------------------------------------------------------------

 

Pamiętamy o zapomnianych

 

Zamieszczono 12 listopada 2014 r. Karolina Jaworska, Ewelina Kamińska -Sawicka, Agnieszka Matuszewska

„Zmurszały cokół drewnianego krzyża,

kładzie na ziemię cień przebytego czasu.

Cisza żywych kamieni zakrzywia przestrzeń,

w pragnieniu oczekiwania niebiańskiej Uczty”

 

 

      Pierwsze dni listopada to czas zadumy, przemyśleń, wspomnień związanych z osobami, które od nas odeszły. W związku z Dniem Wszystkich Świętych oraz Dniem Zadusznym,  Samorząd Uczniowski zorganizował wyjście na cmentarz w celu uprzątnięcia zaniedbanych i opuszczonych grobów.

        Przez ostatnie tygodnie października w szkole odbywały się zbiórki zniczy i pieniędzy w ramach akcji:  „Światełko zapomnienia” oraz „Ocal mogiłę pradziada od zapomnienia”. Finałem pierwszej z wymienionych akcji było zgromadzenie kilkudziesięciu „światełek”, które zostały zapalone na grobach przez reprezentantów SU oraz najmłodszych uczniów szkoły. 30 października, 38 chętnych uczniów, podzielonych na dwie grupy, wyruszyło na cmentarz komunalny w Boguszowie - Gorcach aby oczyścić, uporządkować zaniedbane mogiły. Grupy zaopatrzone w rękawice, worki, grabki pracowały bardzo wytrwale - po kilku godzinach spora część grobów została oczyszczona z liści, usunięto z nich chwasty i postawiono symboliczną świeczkę.

Wielka społeczna akcjaOcal mogiłę pradziada od zapomnienia” odbywa się pod patronatem Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu i Dolnośląskiego Kuratora Oświaty. Od 10 lat patronem medialnym całego przedsięwzięcia  jest Telewizja Wrocławska. Celem akcji jest ratowanie polskich nekropolii pozostawionych za wschodnią granicą. Wśród tych grobów, które są zdewastowane i zapomniane, znajdują się mogiły dziadów i pradziadów mieszkańców Dolnego Śląska. Przy porządkach i rekonstrukcjach pracują uczniowie i nauczyciele dolnośląskich szkół, którzy w ten szlachetny sposób spędzają wakacje. Nasza szkoła wspomogła akcję symbolicznymi lampkami, które dyrektor ZSS Pani Katarzyna Kawka przekazała w miejsce zbiórki zniczy (PSP nr 28 w Wałbrzychu). O szczegółach akcji można przeczytać na stronie www. studiowschod.pl.

        Zarząd Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunami, chciałby serdecznie podziękować wszystkim tym, którzy aktywnie włączyli się w zbiórkę zniczy, pieniędzy oraz  porządkowanie grobów.

 

Karolina Jaworska, Ewelina Kamińska-Sawicka, Agnieszka Matuszewska

 

Galeria zdjęć

-----------------------------------------------------------------------------

 

Będę się uczył tego co piękne i mądre…

 

Zamieszczono 12 listopada 2014 r. Urszula Szmidt, Ewa Drabczyk-Rumińska,

                                Ewelina Kamińska -Sawicka

 

 

22 października 2014 r. w Centrum Kulturalno - Kongresowym WITOLD, odbyło się Pasowanie na Pierwszaka. W uroczystości pasowania   i ślubowania wzięły udział klasy pierwsze z Zespołu Szkół Samorządowych       w Boguszowie – Gorcach. Uczniowie w towarzystwie rodziców, dziadków, wychowawców przedstawili bogaty program artystyczny. Tego dnia nie zabrakło również Dyrekcji ZSS: Pani Katarzyny Kawki i Pani Wiesławy Król, Burmistrza Boguszowa - Gorc Pana Waldemara Kujawy, a także Przewodniczącej Rady Miejskiej Pani Jolanty Woźniak.

Na ten niezwykły dzień pierwszoklasiści czekali od dawna, a przygotowania trwały od początku roku szkolnego i wymagały ogromnego zaangażowania ze strony uczniów. Uroczystość była wyjątkowa, ponieważ wzięło w niej udział blisko sześćdziesiąt sześcio- i siedmiolatków.

Część artystyczna przygotowana pod czujnym okiem wychowawców: Pani Urszuli Szmidt, Pani Ewy Drabczyk - Rumińskiej i Pani Eweliny Kamińskiej - Sawickiej, była popisem umiejętności wokalnych i recytatorskich. Uczniowie     w pięknych, galowych strojach udowadniali wszystkim zebranym, że są już gotowi, aby stać się pełnoprawnymi uczniami. Przypomnieli zgromadzonym wciąż popularne piosenki z repertuaru dziecięcego: Dostał Jacek elementarz, Kolorowe kredki, Pożegnanie przedszkola. Aby godnie pełnić obowiązki ucznia, musieli się wykazać znajomością Katechizmu polskiego dziecka oraz przypomnieć prawa i obowiązki, każdego ucznia ZSS w Boguszowie - Gorcach. 

Tuż po części artystycznej dzieci odważnie złożyły ślubowanie, podczas którego przyrzekali: dbać o dobre imię klasy i szkoły, szanować innych, czcić ojczyznę oraz uczyć się tego co piękne i dobre. Kolejnym podniosłym dla pierwszoklasistów wydarzeniem było pasowanie na ucznia, którego dokonała Pani Dyrektor przez symboliczne dotknięcie każdego dziecka ,,dużym ołówkiem”.

Przemówienia Pani Dyrektor ZSS oraz Burmistrza, małe upominki dla dzieci, wprowadziło wszystkich zgromadzonych w wyjątkowy nastrój.

Część oficjalną zwieńczył poczęstunek, przygotowany przez rodziców. Przy bogato zastawionych stołach, czekały na pierwszoklasistów rożki ze słodyczami oraz dyplomy, które były symbolem tej ważnej dla dzieci uroczystości.

Wychowawcy klas pierwszych, chcieliby serdecznie podziękować wszystkim rodzicom za pomoc w organizacji pasowania, bezcenne wskazówki                     i nieocenioną współpracę.

Urszula Szmidt, Ewa Drabczyk-Rumińska,

                              Ewelina Kamińska -Sawicka

Galeria zdjęć

-----------------------------------------------------------------------------

 

„To ślubowania nadszedł już czas

Pierwszy egzamin na przedszkolaka zdasz.

Rodzice nasi są tutaj z nami,

Żeby egzamin był dobrze zdany.”

 

Zamieszczono 12 listopada 2014 r. Agnieszka Matuszewska, Renata Mika

 

 

Dnia 21 października 2014 r. w Centrum Kulturalno-Kongresowym Witold w Boguszowie-Gorcach odbyła się wspaniała uroczystość – pasowanie Biedroneczek i Słoneczek - najmłodszych uczniów Zespołu Szkół Samorządowych  w Boguszowie-Gorcach. Pięciolatki i sześciolatki zostały uroczyście pasowane na starszaków. Wydarzenie to odbyło się w obecności Burmistrza Miasta p. Waldemara Kujawy, pani Dyrektor Katarzyny Kawki, rodziców, dziadków oraz przedstawicieli Urzędu Miasta w Boguszowie-Gorcach.

Wszystkich przybyłych gości przywitała pani Dyrektor Katarzyna Kawka, która następnie „oddała” mikrofon w ręce dzieci. Ich występ zaskoczył chyba wszystkich: piękne recytacje, głośny śpiew i tańce zostały nagrodzone gromkimi brawami. W obecności wszystkich zgromadzonych Biedroneczki i Słoneczka  złożyły uroczyste ślubowanie.

Po zakończeniu części oficjalnej wszyscy goście zostali zaproszeni na poczęstunek, a na starszaków czekały słodycze i inne upominki przygotowane przez rodziców.

Ta ważna dla dzieci uroczystość nie odbyła by się, gdyby nie rodzice, którym serdecznie dziękujemy !

 

                                                              Agnieszka Matuszewska i Renata Mika

Galeria zdjęć

-----------------------------------------------------------------------------

„Świętymi bądźcie” – XIV Dzień Papieski

Zamieszczono 30 października 2014 r. ks. Karol Janik

           16 października br. wszyscy uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Samorządowych udali się do kościoła pw. Zesłania Ducha Świętego, aby uczestniczyć w XIV Dniu Papieskim poświęconemu św. Janowi Pawłowi II. Były to szczególne obchody, gdyż przypadły w roku kanonizacji Papieża Polaka. Uczniowie, przy pomocy nauczycieli: pana Adama Mazura i ks. Karola Janika, przygotowali program artystyczny wraz z prezentacją multimedialną. Tematem przewodnim było wezwanie do świętości, na wzór św. Jana Pawła II. Uczniowie przedstawili świętość papieża na przestrzeni całego życiu, zwłaszcza w rodzinie, w wyborze, w przebaczaniu, w pielgrzymowaniu, w oddaniu dla Polski, w chorobie i w umieraniu. Podczas występu uczniowie śpiewali również pieśni znane szczególnie jako pieśni „papieskie”. Dzień Papieski jest szczególnym dniem, kiedy zatrzymujemy się nie tylko nad postacią świętego papieża, ale również na nowo wsłuchujemy się w nauczanie naszego wielkiego Rodaka.

ks. Karol Janik

-----------------------------------------------------------------------------

Dzień Edukacji Narodowej 2014

Zamieszczono 20 października 2014 r. Ewa Kantorowska, Wioletta Sommerfeld

14 października w naszej szkole odbyły się uroczyste obchody Dnia Edukacji Narodowej. Z tej okazji uczniowie klas drugich pod kierunkiem wychowawców pani E. Kantorowskiej i pani W. Sommerfeld przygotowali montaż słowno – muzyczny. Był on wyrazem uczniowskiej wdzięczności za wiedzę i trud, włożony w kształtowanie serc i umysłów. O oprawę muzyczną dodatkowo zadbał pan S. Glinkowski. Występ został nagrodzony brawami. Uczniowie Samorządu Uczniowskiego złożyli życzenia wszystkim pracownikom szkoły oraz obdarowali symbolicznym upominkiem. Na zakończenie pani Dyrektor skierowała kilka słów podziękowania do nauczycieli i uczniów. Wszystkim pedagogom, pracownikom administracji i obsługi szkoły z okazji ich święta jeszcze raz życzymy spełnienia marzeń i uśmiechu na twarzy.

Ewa Kantorowska,   Wioletta Sommerfeld

Galeria zdjęć

-----------------------------------------------------------------------------

Nowe pomoce do klasy przyrodniczej

Zamieszczono 20 października 2014 r. Anna Kogut

      W tym roku szkolnym zajęcia przyrodnicze uatrakcyjnią, zakupione

 ze środków szkoły pomoce naukowe. Pracownia przyrodnicza została doposażona w 5 mikroskopów szkolnych w walizce z wyposażeniem,

mikroskop stereoskopowy, zestaw 12 lup i kompasy. Każdy uczeń nabędzie umiejętności nie tylko posługiwania się mikroskopem, ale również wykonywania prostych preparatów mikroskopowych. Największe zainteresowanie wzbudza mikroskop stereoskopowy, który pozwala na dosłowne „spojrzenie pająkowi w oczy” czy zobaczenie, że dżdżownica ma na swoim ciele szczecinki. Koszt zakupionych pomocy to ponad 3 tysiące złotych.

Anna Kogut

Galeria zdjęć

-----------------------------------------------------------------------------

Klasy III a i III b

rozpoczynają rok szkolny na sportowo

Zamieszczono 20 października 2014 r. Małgorzata Barsznica, Anna Laskowska

       Już od września  we współpracy ze Stowarzyszeniem Kultury Fizycznej "Sudety Petanque Boguszów-Gorce" poznają tajniki gry w bule. Pod okiem  Marii Świetlik i Kazimierza Świetlik (trenerzy posiadający Certyfikaty Międzynarodowej Federacji Petanque) oraz Wiesława Kolczaka (sędzia z Certyfikatem Polskiej Federacji Petanque) rozgrywane są już pierwsze partie. Wychowawczynie klas: Małgorzata Barsznica i Anna Laskowska czuwają nad treningami na bulodromie przy ul. Olimpijskiej. Ta tradycyjna francuska gra towarzyska z elementami zręcznościowymi daje naszym uczniom wiele radości, satysfakcji i zadowolenia.

     Również w tym roku uczniowie klas trzecich rozpoczęli darmową naukę pływania. W ramach programu "Umiem pływać" w każdy piątek wraz z wychowawczyniami Małgorzatą Barsznicą i Anną Laskowską wyjeżdżają do Wałbrzycha. Tam w  "Aqua Parku" przez półtorej godziny pod kierunkiem ratowników oddają się i nauce i wodnej zabawie. Zmęczeni, ale uśmiechnięci wracają w piątkowe popołudnie do domów. Mamy nadzieję, że proponowane formy aktywności nasi uczniowie uprawiać będą przez długie lata.

Małgorzata Barsznica, Anna Laskowska

Galeria zdjęć

-----------------------------------------------------------------------------

Dzień Gimnazjalisty 2014

Zamieszczono 20 października 2014 r. Natalia Południak

         Jak co roku odbył się w naszej szkole Dzień Gimnazjalisty. 29 września na hali sportowej uczniowie klasy II wraz z wychowawczynią panią Natalią Południak zorganizowali dla uczniów klasy I otrzęsiny. Było wiele ciekawych i śmiesznych konkurencji, przez które pierwszaki musiały przebrnąć.

Po przemowie pani dyrektor Katarzyny Kawki odbyło się uroczyste ślubowanie, podczas którego uczniowie przysięgli spełniać swoje obowiązki oraz godnie reprezentować szkołę i tym samym przyjęci zostali do braci uczniowskiej naszego gimnazjum.

Galeria zdjęć

-----------------------------------------------------------------------------

''Moją ojczyzną jest Polska Podziemna...''

Zamieszczono 07 października 2014 r. Krystian Ogrodnik

     Dnia 26 września w Zespole Szkół Samorządowych w Boguszowie-Gorcach odbył się apel upamiętniający 75. rocznicę ustanowienia struktur Polskiego Państwa Podziemnego. Uczniowie klasu trzeciej gimnazjum wraz z opiekunami, panią A.Kuczkowiak i panem K.Ogrodnikiem, przygotowali występ artystyczny. Recytowano fragmenty poezji Stanisława Balińskiego i innych autorów oraz wysłuchano dwóch utworów muzycznych o tematyce patriotycznej : ''Żołnierzy wyklętych' zespołu De Press i ''Polski Podziemnej'' Stanisława Markowskiego. Przybliżono również postać porucznika Karola Goncika, jedną z ofiar zbrodni dokonanej przez żołnierzy NKWD w lesie katyńskim. Na tablicy pamiątkowej uroczyście złożono kwaity i znicz - symbol pamięci o wszystkich ofiarach terroru II wojny światowej.

Krystian Ogrodnik

Galeria zdjęć

-----------------------------------------------------------------------------

Wizyta naszych uczniów na obozie

 ornitologicznym nad Bukówką

Zamieszczono 07 października 2014 r. Anna Kogut

    

     Już trzeci sezon Wrocławska Grupa Obrączkarska ODRA organizuje obóz ornitologiczny nad zbiornikiem Bukówka. Jak co roku, uczniowie koła ekologicznego i przyrodniczego, pod opieką pani Anny Kogut wzięli udział w obrączkowaniu ptaków. Młodzi sympatycy ornitologii mieli okazję obserwować, jak wygląda praca obozu „od kuchni”. Uczestniczyli w obchodach, podczas których zobaczyli, jak wyglądają sieci ornitologiczne, jak dużej wprawy wymaga umiejętność wyplątania odłowionych ptaków. Z bliska oglądali popularne i mniej znane gatunki ptaków, które występują w naszych okolicach, przyglądali się pomiarom i zakładaniu obrączek. Dowiedzieli się po co obrączkuje się ptaki i jakie dodatkowe badania wykonuje się podczas odłowu ptaków. Po zaobrączkowaniu chętni uczniowie wypuszczali ptaki. Potem miło spędzili czas przy ognisku piekąc kiełbaski. Atrakcją okazało się również chodzenie w kaloszach po błocie, którego po opadach deszczu nie brakowało, bo przecież tego dzieci na co dzień nie mająJ

 

     Zajęcia edukacyjne prowadzili dla uczniów pani Małgorzata Pietkiewicz i pan Piotr Wasiak z Sudeckiego Towarzystwa Przyrodniczego, za co serdecznie dziękujemy.

Anna Kogut

Galeria zdjęć

------------------------------------------------------------------------------------------------