Artykuł prasowy dotyczący powstania Zespołu Szkół Samorządowych w Boguszowie-Gorcach

Wczoraj w telewizji pani prowadząca prognozę pogody powiedziała, że o cieple musimy na razie zapomnieć. Muszę przyznać, że wywołało to u mnie co najmniej zdumienie, gdyż nie rozumiem, jak można zapomnieć o czymś, czego tak naprawdę nie było...? Były za to wakacje, które tego roku na pewno nie rozpieszczały piękną pogodą. O takich wakacjach muszą już teraz zapomnieć wszyscy uczniowie, którzy 3 września rozpoczęli nowy rok szkolny (chociaż, czy o wakacjach w wieku kilkunastu lat można zapomnieć...?).

            Ja, chociaż tego typu uroczystości dawno już mam za sobą, odwiedziłam z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego nową placówkę edukacyjną - Zespół Szkół Samorządowych, powstały z połączenia Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 im. Bronisława Malinowskiego i Gimnazjum nr 2 w Boguszowie-Gorcach. Okazja tym bardziej szczególna, że szkoła zyskała nowego dyrektora- pana Leonarda Górskiego, z którym to rozmowę mam przyjemność przedstawić Państwu na łamach naszego dwutygodnika.

            Uroczysta inauguracja nowego roku szkolnego rozpoczęła się o godzinie 9 rano przed gmachem szkoły. Zgromadzeni uczniowie wraz z gronem pedagogicznym odśpiewali Hymn Narodowy. Następnie swoje przemówienie wygłosiła  wicedyrektor Zespołu Szkół-pani Krystyna Durska (wcześniej, przez 8 lat dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5.), po czym w symbolicznym geście przekazała klucze do szkoły nowemu dyrektorowi. Oprócz organizacji pracy z uczniami w nowym sezonie (wychowawstwa, kalendarz roku szkolnego, kwestia mundurków, stypendia socjalne i obiady) pani wicedyrektor część swojej mowy poświeciła specjalnym podziękowaniom dla lokalnego koła SLD (reprezentowanego tutaj przez pana Józefa Waliszewskiego, przewodniczącego Rady Miejskiej ubiegłej kadencji), które sfinansowało kilkanaście wyprawek szkolnych dla uczniów najmłodszych klas, oraz dla pana Burmistrza Mariana Nogasia, za ufundowanie pięknego placu apelowego przed szkołą. Ważnym fragmentem uroczystości było także przemówienie pana Burmistrza, a najistotniejszym oczywiście- mowa nowego opiekuna i dyrektora szkoły – pana Górskiego.

Inaugurację swoją obecnością zaszczycił także Proboszcz Parafii Zesłania Ducha św.- ks. Alojzy Swoboda. W wydarzeniu tym uczestniczyli również niezastąpieni wychowawcy wszystkich klas nowej szkoły, min.:

            pan Krystian Ogrodnik- wychowawca kl. I „a” gimnazjalnej

pani Karolina Jaworska - wychowawca kl. I „b” gimnazjalnej

 oraz wychowawcy klas pierwszych Szkoły Podstawowej:

             pani Ewa Kantorowska, kl. I „a” i

            pani Wioletta Sommerfeld, opiekun kl. I „b”. 

             Kiedy uczniowie wraz z wychowawcami udali się do klas, ja zostałam zaproszona do gabinetu Pana dyrektora, gdzie odbyliśmy bardzo miłą rozmowę, której owoce przedstawiam Państwu w załączonym wywiadzie. Poprosiłam także kilkoro gimnazjalistów o udzielenie mi odpowiedzi na parę pytań związanych z życiem szkoły:

 1.      Jakie wydarzenia wspominacie dobrze z poprzedniego roku szkolnego, a co było dla was niemiłym doświadczeniem?

           - Kamila, kl. II „a”:

       Z poprzedniego roku szkolnego miło wspominam różne zabawy i akcje, które organizowała nasza szkoła, np. Dzień Gimnazjalisty. Starsze klasy przygotowały dla nas ciekawe konkursy i wydaje mi się, ze wszystkim się podobało. Nie było wydarzeń, które źle wspominam.

      - Dawid, kl. II „b“:

 Podobały mi się wszystkie imprezy na terenie szkoły, bo były dobrze zorganizowane. Była to miła odskocznia od nauki. Nie podobało mi się to, że nie można było utrzymać ciszy na lekcji, co nie pozwalało się skupić.

 - Aneta, kl. III „b”:

 Podobała mi się atmosfera w szkole oraz imprezy. Nie podobało mi się zachowanie jednej koleżanki w stosunku do klasy.

 - Marta, kl. III „a”:

 Pozytywne wrażenie wywarła na mnie organizacja Dnia Dziecka oraz Andrzejek. Najbardziej podobał mi się pomysł przedstawienia parodii teledysków. Nie bardzo podobały mi się oficjalne święta, jak np. 3 maja, bo były one za „sztywno” i „mdło” przeprowadzone.

 2.      Co sądzicie o mundurkach? Podajcie plusy i minusy tego nowego obowiązku.

 - Mateusz, kl. III „a”:

+  równouprawnienie wśród uczniów

+  każda szkoła będzie się różnić ubiorem

+  nie będzie problemów z wyzywającym strojem uczniów

 - dodatkowy wydatek

- niezbyt ładne

 - Aneta, kl. III „b”:

 + wszyscy będą tak samo ubrni, co oznacza brak rywalizacji

+ nie będzie problemu z wyzywającym strojem uczennic

+ szkoła będzie miałą strój, z którym będzie kojarzona

 - są drogie

- są trudno dostępne

- mało postępowe

 - Marta, kl. III „a”:

 + nie będzie powodów do zaczepek i docinków

      + rodzice mogą wspominać czasy młodości

      + nie trzeba będzie się martwic, co na siebie włożyć

      - cofamy się wstecz w ten sposób

- kolorystyka jest nudna

- szkoła może wydać się nudna i może być problem z praniem

 

  1. Czego oczekujecie po nowym dyrektorze waszej szkoły?

 

-         pracowitości i współpracy z uczniami,

-         odpowiedzialności, dobrej organizacji, bezstronności i konsekwencji,

-         tego, ze poprawi zachowanie uczniów,

-         wyrozumiałości i sprawiedliwości.

 

Wszystkim uczniom dziękujmy za udzielenie odpowiedzi i życzymy przyjemnego

 i owocnego zdobywania wiedzy w roku szkolnym 2007/2008!

 

Karolina Hull