Niezwykła lekcja astronomii

Zamieszczono 26 Maja 2012r. Jarosław Janikowski, Ewelina Kamińska-Sawicka

Wraz z rozpoczęciem się weekendu, 19 maja uczniowie klas trzecich gimnazjum z Zespołu Szkół Samorządowych w Boguszowie – Gorcach, wybrali się w okolice góry Chełmiec, by nocną porą poobserwować gwiazdy. Wycieczka  cieszyła się wielkim zainteresowaniem pomimo tego, że odbyła się w czasie wolnym od zajęć. Uczniowie wraz z opiekunami panią Eweliną Kamińską – Sawicką i panem Jarosławem Janikowskim, wyruszyli z Placu Zwycięstwa o godzinie 20.00.

Dzięki uprzejmości jednej z mam, na miejsce został dostarczony teleskop. Po godzinnej wędrówce, uczestnicy wycieczki dotarli do  podnóża masywu Chełmca. Kiedy zapadł zmierzch, rozpalili ognisko, dzięki któremu nie dokuczał im już wiatr i niska jak na tę porę roku temperatura. Wtedy też gimnazjaliści upiekli przyniesione ze sobą kiełbasy i wrzucili do ogniska ziemniaki.

Po godzinie 22.00 niebo rozpogodziło się i można było zobaczyć  pierwsze gwiazdy. Nad widnokręgiem uczniowie zlokalizowali znaki zodiaku. Gimnazjaliści odnaleźli również Gwiazdę Polarną i wiele innych gwiazdozbiorów, widocznych na nocnym, majowym firmamencie. Bardzo przydały się w tym momencie mapy nieba, przygotowane wcześniej przez nauczyciela fizyki. W międzyczasie, wszyscy ogrzewali się przy ognisku, śpiewając harcerskie piosenki i jedząc pieczone ziemniaki.

Około godziny 1 w nocy, uczestnicy wycieczki zaopatrzeni w latarki i lampy czołowe, powrócili do swych domów. Młodzież była zadowolona z nocnej wyprawy i obserwacji gwiazd, gdyż zdecydowana większość trzecioklasistów nigdy nie uczestniczyła w tego typu zajęciach terenowych. Na czerwiec zaplanowano kolejną wycieczkę, nastawioną na obserwację Księżyca, jego kraterów i formacji skalnych.