"Bukowisko" 2007

  Dzięki Panu Zdzisławowi Miśkowi, leśnikowi Lasów Państwowych, z którym nasza szkoła współpracuje od wielu lat, klasa VB wraz z wychowawcą spędziła dwa niezapomniane, październikowe dni w lesie. Wśród jesiennej scenerii żółknących liści, zbieraliśmy nasiona buków. Nie były to zwykłe nasiona z pierwszych lepszych drzew, lecz z wybranych buków rosnących w masywie Trójgarbu,  uznanych za fragment lasu nasiennego. A więc zbieraliśmy nasiona, by wyrosły z nich drzewa dla potomności.

Dostaliśmy kubeczki, i jeśli komuś się wydaje, że uzbieranie miarki bukwi jest łatwe, to jest w błędzie. Zbieraliśmy schylając się, kucając, na leżąco. Zbieraliśmy, zbieraliśmy, zbieraliśmy, aż uzbieraliśmy i to aż nie do wiary- 24  kilogramy. Nasiona pojechały do Leśnego Banku Genów w Kostrzycy, tam z najzdrowszych okazów zostaną wyhodowane sadzonki, którymi zostaną obsadzone okoliczne  lasy, a jest co obsadzać, wiejące w lutym wiatry dokonały w naszych lasach nie małe spustoszenie. Po żmudnej pracy czekało na nas ognisko, kiełbaski i zawsze uśmiechnięty pan leśniczy, który wyjaśniał wszystkie tajemnice lasu.

No i dostaliśmy lornetkę i „ Atlas ptaków” A. Kruszewicza  dla Szkolnego Koła OTOP. Dziękujemy Panu Zdzisławowi Miśkowi za niezapomniane „ żywe lekcje przyrody”.

                                                                               Anna Kogut i uczniowie klasy V b