Europa w Boguszowie - Gorcach

Zamieszczono 26 Maja 2012r. Paulina Dębkowska, Bożena Bednarczyk

22 maja w Zespole Szkół Samorządowych w Boguszowie - Gorcach odbył się Piknik Europejski. Impreza ta na stałe wpisała się w kanon uroczystości organizowanych już po raz dziewiąty przez tę szkołę.

Tuż po godz. 15.00 na uczniów, rodziców i zaproszonych gości czekało wiele atrakcji: występy taneczne i wokalne pod hasłem „Europejskiej Mini Listy Przebojów”, konkursy oraz zabawy. Nie zabrakło również pysznych ciast i zdrowych sałatek sprzedawanych podczas kiermaszu. Tradycją stała się loteria fantowa, w której nagrodą główną był rower górski – jak co roku ufundowany przez braci Radosława i Rafała Boroń. Tegoroczny piknik swoją obecnością zaszczycili:  Sekretarz Miasta Boguszowa - Gorc pani Irena Dzilińska, Dyrektor MZEAS pan Marian Pierzynka, Dyrektor OSiR pani Elżbieta Bieniek - Budz oraz radne gminy- pani Renata Stec i pani Marta Mendel.

Podczas  części artystycznej  występujący uczniowie przenieśli widzów w muzyczną podróż po Europie. Pierwszym przystankiem były Włochy. Ten gorący pod względem klimatu kraj, reprezentowali uczniowie klasy Ia. Dzieci, które  dopiero uczą się czytać i pisać w ojczystym języku, zaskoczyły wszystkich pięknym włoskim wokalem. Tuż za Włochami pojawiła się Francja, której bezsprzecznymi symbolami stały się: czapka Napoleona,  bagietka, malarz, Pierrot i powiewająca flaga.

Odwiedziliśmy również Danię, Hiszpanię, Węgry i Wielką Brytanię. Tego dnia nie zabrakło znanych piosenek, które wstrząsnęły całą Europą. Przebojem „Barbie Girl” dziewczynki z klasy 1b, podbiły serca wyszukaną choreografią, natomiast gimnazjaliści poruszyli widownię układem stworzonym do „Ai Se Eu Te Pego”. Przypomniano nam również stary przebój jakim była „Macarena”. Ogromne brawa i uznanie zdobyli najmłodsi uczniowie naszej szkoły - zerówkowicze, którzy zatańczyli do niemieckiej muzyki ludowej.

Po występach, dzieci wraz z rodzicami  zaproszono do wspólnego piknikowania. W tej części odbyły się kiermasze, loteria oraz pokaz udzielania pierwszej pomocy.

W ramach realizacji  interdyscyplinarnego projektu edukacyjnego „GO GREEN” oraz projektu zdrowotnego „Trzymaj formę”, uczniowie pod nadzorem nauczycieli: pani Wioletty Sommerfeld i pani Magdaleny Wintoniak, przygotowali prezentację ekologicznej żywności. Piknik nastawiony był na promocję zdrowego stylu życia, dlatego w trakcie jego trwania goście mogli konsumować desery wykonane z owoców i warzyw. Chętne osoby sprawowały funkcję degustatorów w konkursie „Na zdrową sałatkę”, przygotowaną z produktów ekologicznych.

Wspierając akcję Jurka Owsiaka „Ratujemy i Uczymy Ratować”, umożliwiono  przybyłym na piknik mieszkańcom Boguszowa – Gorc, naukę udzielania pierwszej pomocy. Dzieci z klasy Ia pod kierunkiem  pań: Anny Laskowskiej i Urszuli Szmidt, zaprezentowały w jaki sposób można uratować życie ludzkie. W namiocie wyposażonym w sprzęt instruktażowy, zaprezentowano najważniejsze czynności, związane z pierwszą pomocą, czyli: właściwe sprawdzanie przytomności osoby poszkodowanej, wzywanie pomocy, sprawdzanie oddechu, układanie w pozycji bocznej ustalonej, uciskanie klatki piersiowej. Po takim „treningu” z pewnością pierwsza pomoc nie będzie czymś obcym.

Kolejny Piknik Europejski zorganizowany przez Zespół Szkół Samorządowych w Boguszowie – Gorcach został uznany za udany. Nie zabrakło dobrej zabawy, utrzymanej w promocji zdrowego odżywiania się i niesienia pomocy innym. Za przygotowanie odpowiedzialni byli uczniowie oraz  nauczyciele, przy szczególnym nadzorze pani Pauliny Dębkowskiej i pani Bożeny Bednarczyk.

galeria zdjęć ...