"Trzymaj formę – bądź na topie"

          Zamieszczono 08 maja 2010r.     Wioletta Sommerfeld, Mariola Szachalewicz

,,Szlachetne zdrowie,

Nikt się nie dowie,

Jako smakujesz,

Aż się zepsujesz”

                                  Jan Kochanowski

Nasza szkoła podejmuje aktywne działania w zakresie edukacji pro – zdrowotnej. Staramy się  o przyłączenie do ruchu Dolnośląskiej Sieci Szkól Promujących Zdrowie.  Celem naszych działań w latach 2009 -  2012 jest uzyskanie Certyfikatu Szkoły Promującej Zdrowie.

Poprzez realizację projektu  pragniemy kształtować postawy pro - zdrowotne wśród uczniów i rodziców naszej szkoły. Zdrowie jest najważniejszą wartością w życiu człowieka i jest stanem dobrego samopoczucia fizycznego, psychicznego i społecznego organizmu.

Dzięki podejmowanym w naszej szkole działaniom uczniowie zdobędą wiedzę na temat :

Ø  zdrowego odżywiania,

Ø  znaczenia ruchu w prawidłowym rozwoju,

Ø  szkodliwości używek,

Ø  znaczenia aktywnego wypoczynku.

Ø  prawidłowego rozwoju psychicznego, fizycznego i społecznego.

W ramach programu profilaktyki zdrowotnej nasza szkoła przystąpiła już po raz drugi do ogólnopolskiego programu ,,Trzymaj formę”

TRZYMAJ FORMĘ – BĄDŹ NA TOPIE

Patronat nad realizacją programu sprawuje Ministerstwo Edukacji Narodowej wraz z Głównym Inspektorem Sanitarnym.

Treści programowe ,,Trzymaj formę – bądź na topie” obejmują dwa główne obszary tematyczne:

v  żywienie młodzieży – zbilansowana dieta,

v  aktywność fizyczna.

            Prawidłowe odżywianie się to dostarczanie organizmowi niezbędnych składników odżywczych, a tym samym energii i substratów potrzebnych do utrzymania zdrowia i wszystkich funkcji organizmu. Do składników odżywczych należą:

v  cukry i tłuszcze – są dla naszego organizmu źródłem energii,

v  białka i sole mineralne – są składnikiem budulcowym tkanek,

v  witaminy – regulują pracę komórek.

Oto 10 ,,złotych” zasad zdrowego żywienia:

1.      Dbaj o różnorodność spożywanych produktów.

2.      Unikaj nadwagi i otyłości, bądź aktywny ruchowo.

3.      Zjadaj produkty zbożowe (to one powinny być źródłem energii).

4.      Spożywaj codziennie chude mleko (mleko można zastąpić jogurtem lub kefirem).

5.      Spożywaj mięso z umiarem.

6.      Zjadaj codziennie owoce i warzywa.

7.      Ograniczaj spożywanie tłuszczów, w szczególności zwierzęcych, a także produktów zawierających cholesterol.

8.      Zachowaj umiar w spożywaniu cukru i słodyczy.

9.      Ograniczaj spożycie soli.

10.  Unikaj alkoholu.

Pierwsze działania: Tydzień zdrowia w naszej szkole !!!!!!!!

        Uczniowie – liderzy projektu Maja Pazgan i Paulina Dobrzycka w ramach pracy w SK PCK wykonały gazetki ścienne o tematyce zdrowotnej (fot. 1, 2).                           Dnia 15. 04. 2010 roku uczniowie klas III Szkoły Podstawowej samodzielnie przygotowali zdrowe i smaczne śniadanie (fot. 3,4,5).                                                                 Swoją wiedzę na temat zdrowego stylu życia uczniowie mogli sprawdzić podczas konkursów.

Pierwszy konkurs (fot.6) skierowany był do uczniów klas II i III Szkoły Podstawowej. Laury zwycięstwa przypadły: Patrycji Lisiewicz z klasy III a oraz Alicji Mazurek z klasy II a. Kolejne miejsca zdobyli: Kamil Abramowicz z klasy III b oraz Alan Malik z klasy II b. Drugi konkurs (fot.7,8) skierowany był do uczniów klas IV-VI Szkoły Podstawowej. Pierwsze miejsce zdobyła Klaudia Tyczkowska z klasy V b, drugie miejsce zajęła Aleksandra Hamerska z klasy V a.

         Na zakończenie Tygodnia Zdrowia odbyły się uroczystości ,,Światowego Dnia Zdrowia” pod hasłem ,,Zdrowie w mieście się liczy”(fot 9, 10,11). Dnia 19 kwietnia do Biblioteki Miejskiej przybyli zaproszeni goście, rodzice oraz uczniowie. Wśród zaproszonych gości była pani Grażyna Jaworska – przedstawiciel wałbrzyskiej Sekcji Oświaty i Promocji Zdrowia  oraz pan Zygmunt Nowaczyk – Kierownik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych. Program artystyczny składał się z kilku części. Uczniowie klasy 3 b przygotowali inscenizację wprowadzającą w tematykę zdrowia. Nie zabrakło również odniesienia do poezji Jana Brzechwy. Dzieci przedstawiły własną interpretację wiersza pt. ,, Katar” oraz przygotowały odpowiednią scenografię. Na pytanie ,, jak żyć długo?” starali się odpowiedzieć uczniowie klas V. Do przedstawienia zasad zdrowego stylu życia wykorzystali przygotowaną prezentację multimedialną.

Uroczystość  zakończyła się miłym i zdrowym akcentem. Nasi uczniowie przygotowali  poczęstunek  - tace peeeeeeeełne owoców.

                                                            Wioletta Sommerfeld i Mariola Szachalewicz

Galeria zdjęć ...