Wycieczka do Krzyżowej

      Zamieszczono 21 Grudnia 2010r.     Natalia Południak

     Nauczycielka języka niemieckiego, Natalia Południak zorganizowała dnia 22 listopada 2010 roku, wycieczkę do Krzyżowej koło Świdnicy, dla klas I i II gimnazjum.  W  wycieczce tej  uczestniczyli również pani Ewelina Kamińska- Sawicka i pan Paweł Głębocki.

            W Krzyżowej mieści się Fundacja dla Porozumienia Europejskiego. Uczniowie zwiedzili pałac rodziny von Moltke i dom na wzgórzu, który był w latach 1942-1943 miejscem zebrań niemieckiej opozycji antyhitlerowskiej, zwanej Kręgiem z Krzyżowej.  Pałac jest do dziś postrzegany przez Polaków i Niemców, jako pamiątka ruchu oporu i opozycji przeciwko reżimom. Pokazuje historię ludzi, którzy bronili wolności, godności i praw człowieka, ryzykując swoim życiem. Helmuth James von Moltke, jako adwokat wspierał ofiary reżimu, pomagał Polakom i Żydom wyjechać za granicę. Został skazany na śmierć za próbę zamachu na Adolfa Hitlera.

            W 1989 roku,  w ramach Mszy Pojednania spotkali się w Krzyżowej: kanclerz Niemiec Helmut Kohl i premier Polski Tadeusz Mazowiecki.

            Dzięki temu wyjazdowi gimnazjaliści poszerzyli i wzbogacili swoją dotychczasową wiedzę historyczną, mieli możliwość  praktycznego wykorzystania jej podczas  zwiedzania pałacu i domu na wzgórzu. Zamierzeniem organizatorki było uświadomienie młodzieży,  że ucząc się języka obcego  nie można zapomnieć o jego historii i kulturze.

Natalia Południak

Galeria zdjęć ...