Konferencja polsko-niemiecka w Krzyżowej

Zamieszczono 12 października 2011r.     Natalia Południak

          Natalia Południak, nauczycielka j. niemieckiego w Zespole Szkół Samorządowych w Boguszowie-Gorcach nawiązała współpracę z panem Manfredem Richterem, byłym mieszkańcem Boguszowa, który jest członkiem Stowarzyszenia SKSG w Dolnej  Saksonii. Pan Richter kierując się ideą porozumienia i pojednania organizuje wiele konferencji, w których uczestniczą zarówno Niemcy jak i Polacy. Szczególnie bliskie są mu spotkania z młodymi ludźmi.

              Dnia 21 września 2011 r. młodzież gimnazjum ZSS w Boguszowie-Gorcach zaprezentowała się przed niemiecką publicznością w Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego. Najpierw wykład w języku niemieckim wygłosiła pani Natalia Południak. Nastepnie uczniowie zaprezentowali film pt.: „ Das sind wir” ( To jesteśmy my), opisujący miasto Boguszów-Gorce, szkołę, w której się uczą, ich hobby, zwyczaje polskie i wycieczki, w których brali udział. Wszystkie kwestie wygłaszane były w języku niemieckim. Po obejrzeniu filmu uczniowie rozpoczęli swój występ artystyczny. Marlena Rozicka, Dawid Michalak i Marcin Opalski, przepięknie zaśpiewali piosenki po polsku i po niemiecku. Wiersze recytowali  Opalski Marcin, Raciniewska Zuzanna, Chuchra Paulina, Wiewióra Dominika, Witkowska Dominika, a na gitarach zagrali Jacek Laskowski i Dawid Michalak.

Przy słowach piosenki „Keine Grenzen” ( Żadnych granic) uczennice rozdały wszystkim obecnym na sali serduszka z karteczką „Wir sind alle Freunde” ( Wszyscy jesteśmy przyjaciółmi). Nad oprawą techniczną czuwał Marcin Chojnacki.

W projekcie brało udział 16 uczniów

Rozicka Marlena, Chojnacki Marcin, Opalski Marcin, Michalak Dawid, Murawski Kamil, Białas Damian, Laskowski Jacek, Raciniewska Zuzanna, Chuchra Paulina, Szymczyk Wirginia, Czaja Łukasz, Wiewióra Dominika, Witkowska Dominika, Walkowiak Justyna, Piasecka Nikola, Balcerzak Miłosz

oraz pani Katarzyna Kawka, nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie. Występ młodzieży został bardzo ciepło przyjęty, o czym świadczyły gromkie brawa.

Na zakończenie konferencji wszyscy udali się na obiad do restauracji. Dla młodzieży uczącej się dopiero 3 rok j. niemieckiego było to bardzo duże wyzwanie, z którym znakomicie sobie poradzili.

Dzięki hojności organizatorów wszyscy uczniowie biorący udział w projekcie wezmą udział
w wycieczce.

 

Natalia Południak

galeria zdjęć ...