"Barwne opowieści z fascynujących podróży"- spotkanie z podróżnikiem panem

Bolesławem Grabowskim

           Zamieszczono 29 Maja 2011r.     Agnieszka Matuszewska, Anna Kogut

       29 kwietnia w naszej szkole odbyło się spotkanie z podróżnikiem panem Bolesławem Grabowskim, o którym można napisać, że jest obieżyświatem.

Zanim został podróżnikiem, był nauczycielem geografii, do naszej szkoły przyjechał podzielić się swoimi odczuciami z podróży do Japonii oraz Peru i Boliwii- taki  zakres tematyczny wybrali uczniowie gimnazjum i szkoły podstawowej. Poza opowieściami o Japonii, gdzie nowoczesność i tradycje tworzą wspólną całość, niezwykłej i fascynującej historii Inków, pokazie slajdów  z najsuchszej pustyni świata Atakamy, wiecznie zielonej Amazonii, malowniczych Andów ze stolicą Inków Cusco i tajemniczym wymarłym miastem Macha Picchu, najwyżej położonym żeglownym jeziorem świata Titicaca, oraz najwyżej położonej linii kolejowej, zaprojektowanej i wykonanej przez polskiego inżyniera Ernesta Malinowskiego.

Przedstawił nam receptę na zostanie obieżyświatem:

- Czytajcie, książki podróżniczce, poróżujcie w marzeniach, a od marzeń to już tylko jeden krok.

Marzenia pana Grabowskiego rodziły się dano temu, w dzieciństwie, kiedy zaczytywał się  w popularnych w tym czasie „ Przygodach Tomka” autorstwa Alfreda Szklarskiego. W czasie spotkania można było przymierzyć barwne ludowe stroje, zobaczyć ciekawe instrumenty muzyczne ora inne osobliwości z wybranych zakątków świata. Może by tak pobiec do biblioteki i wypożyczyć, np. : „ Przygody Tomka na Czarnym Lądzie”  Alfreda Szklarskiego….

                                                                  Organizatorzy: A. Matuszewska i  A. Kogut

Galeria zdjęć ...