OBOWIĄZEK SEGREGOWANIA ŚMIECI

Obowiązek segregowania śmieci, to element zintegrowanego planu gospodarowania odpadami, które zobowiązuje nas do zbudowania systemu segregacji odpadów tak, aby jak najmniej śmieci trafiało na wysypiska.

Według unijnego prawa do 2010 roku na wysypiska ma trafiać nie więcej niż   75 % śmieci, a w 2020 roku już tylko 35 %. Reszta ma być posegregowana, poddana recyklingowi. Jeśli to się nie uda, gminy zapłacą gigantyczne kary. Czy czarnego scenariusza można uniknąć? Dziś wyrzucamy bezpowrotnie aż 95% odpadów.

W związku z tym, że nasza szkoła stara się uzyskać Certyfikat Ekoszkoły, musimy również przystąpić  do programu segregacji, nie tylko w szkole, ale również w naszych domach.

W szkole, w tym celu, przy sklepiku pojawiły się worki do segregacji.                

Karton do zbiórki zużytych baterii stoi w świetlicy szkolnej i sali nr 11.

Prosimy o przynoszenie  pustych tuszy i tonerów.

Wystarczy tylko trochę dobrej woli. Segregacja śmieci to jedna z podstawowych zasad ekologicznego życia. Sami jesteśmy świadkami, jak w gigantycznym tempie powiększa się wysypisko, położone nad znanym wszystkim mieszkańcom Gorc, niegdyś urokliwym jeziorkiem zwanym „ Sercem”.

Od dzisiaj prosimy , aby papier, opakowania szklane, puszki aluminiowe, butelki plastikowe nie były wyrzucane do koszy w klasach, tylko zanoszone do pojemników przy sklepiku.

Do koszy w klasach wrzucamy:  opakowania po chipsach, sreberka po czekoladzie i innych słodyczach, pudełka kartonowe po mleku, napojach, sokach,  papier zabrudzony i tłusty, resztki organiczne, takie jak resztki kanapek, owoców.

Panie sprzątaczki będą codziennie oceniały „ ekologiczność klas”  po zawartościach koszy. Klasy, które wykażą się dużym zaangażowaniem otrzymają atrakcyjne nagrody.

Pamiętajmy również, aby w klasach nie świeciło się niepotrzebnie światło, a w łazienkach nie wylewała się na darmo woda.

To na jakiej Ziemi będziemy żyć w dużej mierze zależy od nas.