Edukacja wczesnoszkolna

Rok szkolny 2018/2019

WIDOWISKO MUZYCZNE

,,ANIELSKI WIECZÓR”

Zamieszczono 08 stycznia 2019 r. 

Renata Mika, Barbara Mandziej, Małgorzata Barsznica, Magdalena Kosińska

 

            18 grudnia 2018 r. to w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 5 w Boguszowie – Gorcach magiczny wieczór. Przedszkolaki i uczniowie pokazali swoje zdolności artystyczne w WIDOWISKU MUZYCZYM ,,ANIELSKI WIECZÓR”, który odbył się w Hotelu ,,Piotr” dzięki gościnności Państwa Danuty i Zdzisława Sommerfeldów, Magdaleny Sommerfeld – Piotrowskiej i Piotra Sommerfelda.

      Dzieci zaprezentowały piosenki świąteczne, pastorałki oraz układy taneczne: ,,Zima” Antoniego Vivaldiego, ,,Silent Night” Tytusa Wojnowicza, Kołysankę do Jezusa”, Taniec Aniołów. Widowisko zakończyli układem tanecznym do utworu ,,Hallelujah”.

         W uroczystości brali udział: P. Jacek Cichura – Burmistrz Miasta Boguszowa – Gorc, P. Stanisław Urbaniak – Przewodniczący Rady Miasta, P. Grzegorz Łuczko – Sekretarz Miasta Boguszowa – Gorc, P. Mirosław Lubiński Radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, przedstawiciele Rady Miasta, P. Józef Waliszewski – Prezesa Stowarzyszenia ,,Witold”, przyjaciele naszej szkoły, dyrektorzy boguszowskich szkół oraz rodzice i dziadkowie naszych ,,artystów”.

      W imieniu organizatorów dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie tego świątecznego spotkania.

      Renata Mika, Barbara Mandziej, Małgorzata Barsznica, Magdalena Kosińska 

 

Galeria zdjęć

-------------------------------------------------------------------------

WARSZTATY BOŻONARODZENIOWE

W KLASIE II A

Zamieszczono 08 stycznia 2019 r.  Ewelina Kamińska-Sawicka

 

            13 grudnia 2018 r. w godzinach popołudniowych uczniowie kl. II A wzięli udział w kolejnych WARSZTATACH BOŻONARODZENIOWYCH. Inicjatorami wspólnego wykonywania ozdób świątecznych byli rodzice oraz wychowawca. Uczniom towarzyszyli najbliżsi: rodzice, rodzeństwo, dziadkowie. W wesołej, ciepłej i przedświątecznej atmosferze wykonano przepiękne choinki  oraz kartki. Wszyscy mieli możliwość wykorzystania wielu przeróżnych tworzyw, materiałów do zrobienia swoich wymarzonych prac. Drugoklasiści wykazali się dużą kreatywnością, wykonując oryginalne i niepowtarzalne dzieła. Z pomocą swoich opiekunów dzieci stworzyły kolorowe ozdoby, które wzbogaciły salę lekcyjną i zagościły w niejednym domu. Podczas spotkania nie zabrakło słodkiego poczęstunku oraz nastrojowej świątecznej muzyki. W miłej atmosferze czas upłynął bardzo szybko.

       Wychowawca kl. II A serdecznie dziękuje rodzicom za pomoc w zorganizowaniu, przygotowaniu warsztatów oraz aktywny udział we wspólnym przedświątecznym spotkaniu. Na podziękowania za szczególne zaangażowanie zasługują Panie: Ewa Zelek, Aurelia Gdowska- Paterak, Agnieszka Zyzda, Sylwia Kaczmarczyk.

Ewelina Kamińska – Sawicka

Galeria zdjęć

-------------------------------------------------------------------------

Mikołajkowe warsztaty plastyczne

Zamieszczono 08 stycznia 2019 r.  Wioletta Sommerfeld

 

         Dnia 6 grudnia  uczniowie klasy III a uczestniczyli w mikołajkowych warsztatach plastycznych. W miłej atmosferze, przy akompaniamencie kolęd powstały pełne uroku ozdoby i dekoracje świąteczne. Na stołach pojawiły się przeróżne materiały, z których najpierw wyczarowane zostały piękne krasnale. Następnie powstała ozdoba świąteczna zrobiona z przeźroczystej kuli,  udekorowana w środku  kuleczkami styropianowymi i błyszczącymi drobinkami folii. Przypominała piękny zimowy pejzaż, a po  jej potrząsaniu w środku wokół choinki wirował śnieg.  Na zakończenie wykonano stroik świąteczny. Słoiczek ozdobiono koronkową wstążką, a w środku umieszczono świecącą lampkę.        

     Całości dopełniło  muśnięcie sztucznego śniegu, pachnąca gałązka świerkowa i świąteczna kokarda. Własnoręcznie zrobione  ozdoby były nie tylko dumą dzieci, które je wykonały, ale prezentem mikołajkowym dla całej rodziny. Rodzice uczniów zainspirowali pomysłami, zakupili materiały i pomogli w ich wykonaniu. W tym magicznym dniu dzieci otrzymały list od Mikołaja i znalazły wspaniałe  prezenty pod choinką. Nie zabrakło również przepysznego poczęstunku. Serdecznie dziękujemy rodzicom za pomoc w warsztatach.

Wioletta Sommerfeld

Galeria zdjęć

-------------------------------------------------------------------------

Górnicze święto w Gorcach

Zamieszczono 12 grudnia 2018 r.  Monika Buzarewicz

 

        Górnicze tradycje nadal żywe w Boguszowie- Gorcach. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 przygotowali program artystyczny z okazji Dnia Górnika. Wśród zaproszonych osób znaleźli się członkowie Stowarzyszenia „Witold” oraz przedstawiciele władz miasta.

       Uczniowie klas IIb , IVa i Va przypomnieli historię górnictwa w naszym mieście, legendy i tradycje, opowiedzieli o ciężkiej pracy górników, bogactwach naturalnych Polski, a także o tym, do czego były wykorzystywane surowce wydobywane w okolicy Boguszowa – Gorc. Spotkanie było również okazją do przypomnienia hymnu górniczego, okolicznościowych  piosenek i wierszy oraz  złożenia życzeń Braci Górniczej.  Uroczystość w Centrum Kulturalno- Kongresowym „ Witold” zaszczycili emerytowani górnicy, którzy pięknie prezentowali się w galowych mundurach. Władze miasta reprezentował zastępca burmistrza Boguszowa- Gorc, pan Grzegorz Łuczko.

       Program artystyczny przygotowali nauczyciele: Urszula Szmidt, Ewa Drabczyk – Rumińska, Monika Buzarewicz oraz Tomasz Karolczyk. Szczególne podziękowania kierujemy  do rodziców, którzy pomogli w przygotowaniu imprezy.

Monika Buzarewicz

Galeria zdjęć

------------------------------------------------------------------------

Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia

Zamieszczono 12 grudnia 2018 r.  Anna Laskowska, Adeart Kogut

 

           Dnia 27 listopada w naszej szkole po raz kolejny obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. W tym dniu dzieci przynosiły swoje ulubione pluszowe maskotki. Z tej okazji każda klasa przygotowywała plakaty misia, które zdobiły korytarze naszej szkoły. W Sali nr 23 odbyły się pokazy filmów, których bohaterami są znane na całym świecie pluszowe misie. Uczniowie klasy 7a Olek i Julek Nowaccy przebrali się za pluszowe maskotki i robili zdjęcia z uczniami i nauczycielami w szkole. Ten dzień przyniósł wszystkim uczniom wiele radości i z pewnością to święto będzie kontynuowane w przyszłym roku.

Anna Laskowska, Adeart Kogut

Galeria zdjęć

-------------------------------------------------------------------------

NASZA SZKOŁA ŚWIĘTUJE

100. ROCZNICĘ ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

Zamieszczono 21 listopada 2018 r.  Ewelina Kamińska-Sawicka 

            Narodowe Święto Niepodległości to dla nas Polaków najważniejsze święto państwowe. Bieżący rok jest szczególny, ponieważ obchodzimy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W całym kraju odbywały się uroczystości upamiętniające to wyjątkowe dla naszej historii zdarzenie. 9 listopada społeczność Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 im. B. Malinowskiego, Gimnazjum nr 2 w Boguszowie - Gorcach przygotowała z tej okazji uroczysty apel.

            Świętowanie poprzedzono rozmaitymi działaniami i przygotowaniami. Przez cały październik i listopad przedszkolaki realizowały jeden z modułów projektu „Mały miś w świecie wielkiej literatury”- 100 lecie niepodległości. Pokaż radość przedszkolaku. Zwieńczeniem tych działań był konkurs plastyczny Polska moja Ojczyzna, którego głównym celem było kształtowanie poczucia świadomości narodowej oraz szacunku do Ojczyzny, zaangażowanie dzieci w promowanie wartości patriotycznych w sposób twórczy i kreatywny oraz rozwijanie zdolności plastycznych.

            Na tę ważną uroczystość przygotowywały się nie tylko przedszkolaki, ale i uczniowie. Wszystkie klasy, sale lekcyjne oraz korytarze zostały przystrojone w barwy biało - czerwone. Na zajęciach z wychowawcą, plastycznych, technicznych wykonywano prace, które  stały się ozdobami wielu szkolnych gablot, tablic i ścian. Wspólnie wykonano także flagi i kotyliony, które wyeksponowano podczas uroczystości. Niektóre klasy skorzystały także z pomocy rodziców i podczas warsztatów wykonały makiety, plakaty symbolizujące naszą narodową jedność. Na oknach całej szkoły pojawiły się biało – czerwone motyle. Podczas zajęć muzycznych przypomniano najważniejsze pieśni patriotyczne oraz obowiązkowo czterozwrotkowy hymn Polski. Lekcje języka polskiego oraz historii wzbogacano o treści poświęcone zagadnieniom poruszającym tematykę odzyskania przez Polskę niepodległości. Wspólnie odczytywano ważne dla polskiej kultury dzieła literackie.

            7 listopada w godzinach popołudniowych dyrekcja, nauczyciele i pracownicy szkoły spotkali się aby wspólnie odśpiewać pieśni patriotyczne. Nie zabrakło takich dzieł jak: „Białe róże”, „Legiony”, „O mój rozmarynie”, „Rota”. Spotkaniu towarzyszyła podniosła atmosfera.

            9 listopada 2018 r., w budynku oddziałów przedszkolnych, mieszczących się przy ul. Broniewskiego, w  godz. 9:00 – 11:00 odbyły się dwie uroczystości, które podziwiały dzieci z oddziałów przedszkolnych, uczniowie z klas I-VIII SP oraz gimnazjaliści, pod opieką nauczycieli. Nie zabrakło również rodziców. Uroczystość otworzyła wiceprzewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Marta Świątek, wprowadzając poczet flagowy i sztandarowy. Następnie wszyscy odśpiewali hymn państwowy. Tegoroczne obchody Święta Niepodległości były wyjątkowe, bo w przygotowaniu części artystycznej wzięły udział oddziały przedszkolne: Biedroneczki, Słoneczka, Misiaczki, Motylki oraz klasy: II A, VI B, VIII A. W trakcie występu uczniowie przypomnieli historię polskiej drogi do odzyskania niepodległości utraconej w końcu XVII wieku. Nie zapomniano o wielkich polskich poetach i pisarzach, którzy krzepili polskie serca i umysły, w tych trudnych dla naszego kraju chwilach. Zabrzmiały też patriotyczne pieśni a przedszkolaki zaprezentowały układy wokalno - taneczne wplecione w program. Nie zabrakło również wzruszającej recytacji. Obchody Święta Niepodległości zakończyło przemówienie wygłoszone przez Dyrekcję PSP nr 5 i Gimnazjum nr 2.

            O godz. 11:11 społeczność uczniowska, nauczycie spotkali się przed budynkiem szkoły aby zjednoczyć się z innymi polskimi szkołami i pobić „Rekord dla Niepodległej”. Z należytą powagą wszyscy zgromadzeni wspólnie odśpiewali czterozwrotkowy hymn Polski.

Organizatorami uroczystości były: p. A. Banaszek, p. E. Kamińska - Sawicka, p. R. Mika, p. A. Matuszewska, p. M. Kosińska, p. M. Michalak, p. K. Jaworska, p. K. Hull, p. B. Wańczyk.

E. Kamińska - Sawicka

Galeria zdjęć 1

Galeria zdjęć 2

Galeria zdjęć 3

-------------------------------------------------------------------------

ŚLUBOWANIE KLASY I A

Zamieszczono 12 listopada 2018 r.  Małgorzata Barsznica

 

        24 października 2018 roku odbyła się niezwykle ważna uroczystość ślubowania i pasowania uczniów klasy 1a Szkoły Podstawowej Nr 5 im. Bronisława Malinowskiego. O godzinie 11.00 do auli w Centrum Kongresowo Kulturalnym ,,Witold” przy akompaniamencie muzycznym pana Sławomira Glinkowskiego wkroczyła w pełnej gali klasa pierwsza.

       Pierwszoklasiści w obecności Dyrekcji Szkoły, zaproszonych gości Sekretarz Miasta p. Ireny Dzilińskiej, Przewodniczącej Rady Miejskiej p. Sylwii Dąbrowskiej , rodziców, opiekunów oraz dziadków zaprezentowali program artystyczny, w  którym zdali pierwszy egzamin. Śpiewająco odpowiadali na pytania dotyczące naszej ojczyzny, szkolnej nauki oraz zasad zachowania. Zaprezentowali się wspaniale. Wykazali się świetną recytacją wierszyków oraz pięknym śpiewem. A nad wszystkim czuwali uczniowie ze starszej klasy. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że egzamin pięknie zdali i mogą zostać przyjęci do braci uczniowskiej. Pierwszoklasiści odważnie ślubowali na sztandar szkoły. Następnie Dyrektor dokonał aktu pasowania na uczniów szkoły przez symboliczne dotknięcie każdego ucznia ,,dużym ołówkiem”.

        Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i legitymacje szkolne, kredki z rąk przewodniczącej Rady Miejskie i drobne upominki od rodziców. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku.

      Do grona społeczności szkolnej wstąpili: Piotr Chowaniec, Adam Dziedzic, Zuzia Gądek, Antosia Głuszek, Amelka Górowska, Lena Ignacik, Kinga Kobak, Bartosz Kołakowski, Mikołaj Kopij, Kornel Kwaśniewicz, Jakub Lipnicki, Wiktor Marut, Oliwia Młodzieniewska, Kajetan Pakuła, Oliwia Pączka, Tymek Rataj, Alan Świątek, Oliwia Świnkowska, Alicja Trojnar, Natalia Tur, Ksawery Wąsowski, Przemek Wójcik Fabian Żur.

 

       Kochane Pierwszaki! Cieszymy się, że jesteście już uczniami i życzymy Wam sukcesów w nauce. Powodzenia!

Niech zdobywanie wiedzy będzie dla Was radością!

                                                                                                Małgorzata Barsznica

Galeria zdjęć

-------------------------------------------------------------------------

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

Zamieszczono 28 października 2018 r.  Renata Mika, Barbara Mandziej

 

"Jak nie pisać wierszy,

jakże nie płonąć w podzięce.

Za dar najpiękniejszy, za SERCE."

 

Dzień Edukacji Narodowej to szczególne święto wszystkich nauczycieli i pracowników oświaty. Z tej okazji od wielu lat uczniowie składają życzenia swoim nauczycielom. 12 października  2018 r. w Centrum Kulturalno – Kongresowym w Boguszowie – Gorcach odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej podczas której nie zabrakło elementu upamiętniającego 100-lecie Niepodległości naszego Państwa. Uczniowie z klasy VI A pod kierunkiem p. Barbary Mandziej i grupa Biedroneczki z oddziału przedszkolnego pod kierunkiem Renaty Mika przygotowali część artystyczną. Młodzi artyści piosenką, słowem i tańcem uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku naszych nauczycieli. Uczniowie docenili i podkreślili swoją  wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i  troskę o dobro wychowanków. Uroczystość przebiegała w miłej i radosnej atmosferze. Na zakończenie uczniowie złożyli życzenia wszystkim pracownikom naszej szkoły oraz wręczyli piękne pamiątkowe medale.

                                                                                     Renata Mika, Barbara Mandziej

Galeria zdjęć

-------------------------------------------------------------------------

Żyjemy w zgodzie z naturą

Program edukacyjny dla nauczycieli wychowania przedszkolnego i nauczania w początkowego

Zamieszczono 23 września 2018 r.  Anna Kogut

 

        W lipcu 2018 roku zostałam zaproszona przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków do wzięcia   udziału w tygodniowym szkoleniu zorganizowanym  w ramach międzynarodowego projektu „Żyjemy w zgodzie z naturą. Program edukacyjny dla nauczycieli wychowania przedszkolnego i nauczania początkowego” finansowanego z programu Erasmus+, które odbyło się w Maynooth w Irlandii.

      W projekcie uczestniczyły 10 osobowe zespoły nauczycieli z 6 krajów Europy : Polski, Irlandii, Hiszpanii, Czech, Słowacji i Macedonii.

      Szkolenie miało na celu zapoznanie się z innowacyjnymi  materiałami edukacyjnymi dla nauczycieli o tematyce przyrodniczej przygotowanymi w ramach projektu. Materiały zostały opracowane merytorycznie przez Uniwersytet Gdański oraz partnerów BirdLife z 6 krajów wspomagających edukację przyrodniczą dzieci młodzieży. Poza Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Ptaków, które prowadziło projekt, zaangażowały się w niego Hiszpańskie Towarzystwo Ornitologiczne (SEO), Słowackie Towarzystwo Ornitologiczne (SOS), Macedońskie Towarzystwo Ekologiczne (MES), Czeskie Towarzystwo Ornitologiczne (CSO) oraz stowarzyszenie BirdWatch z Irlandii (BWI).

       Zajęcia w Irlandii miały charakter wykładów, zajęć warsztatowych, zajęć terenowych, podczas których nauczyciele oprócz zapoznania się z materiałami w ramach programu, mogli się podzielić swoimi doświadczeniami w pracy dydaktycznej. Nie zabrakło również czasu do zwiedzenia charakterystycznych irlandzkich klifów.

      Zdobyte doświadczenie i wiedzę wykorzystałam jako wolontariusz, prowadząc zajęcia dla nauczycieli  z całej Polski, które odbyło się dnia 14.09.2018 w godzinach 12.00-17.00 w Hotelu Piotr w Boguszowie-Gorcach. Zajęcia terenowe dla nauczycieli prowadził ornitolog Piotr Wasiak.

                                                                                                                Anna Kogut

Galeria zdjęć

-------------------------------------------------------------------------

Rok szkolny 2017/2018

W magicznej krainie Jana Brzechwy

Zamieszczono 25 czerwca  2018 r.  Ewelina Kamińska-Sawicka

 

„Kapusta rzecze smutnie:
Moi drodzy, po co kłótnie,
Po co wasze swary głupie,
Wnet i tak zginiemy w zupie!”

„Na straganie” Jan Brzechwa

                                                                                                             

            23.05.2018 r. odbył się szkolny konkurs wiedzy „W magicznej krainie Jana Brzechwy”. W konkursie wzięło udział 20 chętnych uczniów z klas I-III SP. Głównym jego celem było propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz zwrócenie ich uwagi na wiersze wybitnego twórcy, który w mistrzowski sposób przedstawiał bohaterów i sytuacje odnoszące się do rzeczywistości.

        Najmłodsi uczniowie odpowiedzieli na blisko trzydzieści pytań, które sprawdzały ich znajomość wierszy Jana Brzechwy, do których należały min.: „ Samochwała”, „Na straganie”, „Żuk”, „Kaczka dziwaczka”, „Na wyspach Bergamutach”.

        Wyniki konkursu zadziwiły wszystkich - najlepsze noty uzyskali pierwszoklasiści. Bezbłędnie rozwiązany test i tytuł mistrzyni otrzymała Wiktoria Piwowarczyk z kl. I b. II miejsce zajęły: Maja Rogowska z kl. I a oraz Malwina Zaremba z kl. II a. Na III pozycji uplasowały się: Alicja Koch z kl. I a, Julia Cerazy z kl. III b i Hanna Laskowska z kl. II a. Wyróżnienia w konkursie otrzymali: Kamil Różański z kl. I a, Jakub Góral z kl. I b, Patrycja Paterak z kl. I a i Julia Kopij z kl. I a.

       Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy pamiątkowe, a zwycięzcy nagrody książkowe, ufundowane przez szkołę.

Organizator: E. Kamińska – Sawicka

Galeria zdjęć

-------------------------------------------------------------------------

Znamy mistrzów ortografii

Zamieszczono 25 czerwca  2018 r.  Ewelina Kamińska-Sawicka

 

            W PSP nr 5 odbyła się kolejna edycja szkolnego konkursu ortograficznego, przeznaczonego dla uczniów klas I-III SP. Przystąpiło do niego 17 uczniów- reprezentanci z każdej klasy.

Celem konkursu było:

Ø  szerzenie wśród uczniów nawyków nad poprawnością ortograficzną oraz zwrócenie uwagi na  poprawną pisownię wyrazów z trudnościami ortograficznymi i gramatyczno-stylistycznymi;

Ø  podniesienie poziomu kompetencji ortograficznych;

Ø  zdobycie przez uczniów umiejętności poprawnego pisania;

Ø  rozwijanie uzdolnień. 

Uczniowie zmierzyli się w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I-II, klasy III.

Oto tegoroczni zwycięzcy:

Klasy I-II

1. Maja Rogowska kl. I A

2.Tymoteusz Miłobóg kl. II A

3.Malwina Zaremba kl. II A

Wyróżnienie: Aleksandra Turosz kl. I B

Klasy III

1. Jań Wańczyk kl. III A, Martyna Laskowska kl. III B

2. Julia Cerazy kl. III B

3. Wiktoria Kaganiuk kl. IIIA

Wyróżnienie: Szymon Sus kl. III B

Gratulujemy zwycięzcom.

Organizator: E. Kamińska - Sawicka

Galeria zdjęć

-------------------------------------------------------------------------

Polscy poeci dzieciom – Jacek Cudny

Zamieszczono 25 czerwca  2018 r.  Ewelina Kamińska-Sawicka

 

            15 czerwca br. w Gminnym Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Czarnym Borze odbył się konkurs recytatorski „Polscy poeci dzieciom – Jacek Cudny”. Konkurs podzielono na trzy kategorie wiekowe. PSP nr 5 im. B. Malinowskiego w kategorii dzieci 5-6- letnich reprezentowały: Maja Dobrzycka i Amelia Płonka z oddziału przedszkolnego Biedroneczki, a klasy pierwsze: Maja Rogowska i Alicja Koch z kl. I a.

        Uczestnicy konkursu wywołali wiele wzruszeń i nie mniej uśmiechów. Zachwycali mistrzowską recytacją, grą aktorską, zabawnymi przebraniami i wyszukanymi rekwizytami. W jury konkursu zasiadł sam autor recytowanych wierszy, czyli Pan Jacek Cudny. Pierwsza książka Jacka Cudnego została zatytułowana „Wiersze za jeden uśmiech”, bo powstała z zamysłem, że stanie się kiedyś bohaterką akcji, w której dzieci dotknięte przez los, właśnie w zamian za jeden uśmiech, będą obdarowane tą książką. Tak też się stało w grudniu 2010 roku, kiedy zbiór wierszy był rozdawany podopiecznym Fundacji DR CLOWN. Od tej pory Pan Jacek Cudny bierze udział w kolejnych cyklach tej akcji. Spotyka się z dziećmi w szpitalach, szkołach specjalnych i placówkach opiekuńczo-wychowawczych.

        Wszyscy mali uczestnicy oraz ich opiekunowie zostali zaproszeni do wspólnych konkursów, przygotowanych przez autora wierszy dziecięcych. Nie zabrakło ciekawych rymowanek, zgadywanek oraz piosenek, przygotowanych na postawie wierszy Pana Cudnego. Zaprezentowano również ciekawe zasoby materiałów, zamieszczonych na stronie www.cudnolandia.pl.

        Po spotkaniu z Panem Jackiem Cudnym, Dyrektor Gminnego Zespołu Szkolno – Przedszkolnego - Pani Anna Dziewit, wyróżniła najpiękniejsze recytacje i nagrodziła wszystkich uczestników konkursu pamiątkowymi dyplomami i atrakcyjnymi nagrodami. Wśród wyróżnionych pojawiły się nasze uczennice: Maja Rogowska i Maja Dobrzycka.

Organizatorzy zapewnili uczestnikom słodki poczęstunek. Dziękujemy za zaproszenie na konkurs.

E. Kamińska – Sawicka

Galeria zdjęć

-------------------------------------------------------------------------

Wizyta duszpasterska

Zamieszczono 10 czerwca  2018 r.  ks. Grzegorz Fabiński

 

W Poniedziałek  dnia 21. maja 2018r. z wizytą duszpasterską przybył do  naszej szkoły Ks. Bp Adam Bałabuch biskup pomocniczy diecezji świdnickiej.

Z tej okazji grono pedagogiczne na czele z  Panem Dyrektorem wraz z młodzieżą zorganizowali spotkanie. Młodzież naszej szkoły pod opieką katechetów przedstawiła krótką inscenizacje pt: Tajemnica  Zmartwychwstania. Na koniec ksiądz biskup udzielił pasterskiego błogosławieństwa.

Galeria zdjęć

-------------------------------------------------------------------------

DZIEŃ RODZINY W KL. I A

Zamieszczono 10 czerwca  2018 r.  Ewelina Kamińska-Sawicka

 

„Bycie Rodziną oznacza, że jesteś częścią czegoś pięknego.

Oznacza to, że KOCHASZ i BĘDZIESZ KOCHANY

przez resztę swojego życia”

            Dnia 24 maja 2018 r. klasa I A wraz z wychowawcą przygotowała niezwykły, plenerowy Dzień Rodziny. Pierwszoklasiści i ich goście: rodzice, rodzeństwo, babcie, dziadkowie przybyli w godzinach popołudniowych, na stadion przy ul. Olimpijskiej w Boguszowie – Gorcach.

           Święto było bardzo doniosłe za sprawą rodziców, którzy pojawili się w komplecie. Uroczystość rozpoczęto od przedstawienia, wystawionego niedaleko murawy boiska. Popisy recytatorskie, wokalne, zabawy ruchowe do muzyki, krótkie scenki teatralne, zyskały gromkie brawa publiczności. Na zebranych gości czekały również własnoręcznie wykonane przez dzieci podarunki i laurki. Po montażu słowno– muzycznym  nie zabrakło poczęstunku (przepysznych kiełbasek), wspólnego grillowania i piknikowania do godzin wieczornych. Uczniowie wykorzystali ten czas aktywnie na zabawach integracyjnych i rozgrywkach piłkarskich.

        Wychowawca składa najserdeczniejsze podziękowania wszystkim rodzicom zaangażowanym w przygotowanie Dnia Rodziny, a w szczególności Panu Łukaszowi Podgórskiemu i trójce klasowej.

E. Kamińska – Sawicka

Galeria zdjęć

-------------------------------------------------------------------------

Szkolny konkurs „Ładnie Piszę”

Zamieszczono 03 czerwca  2018 r.  Ewelina Kamińska-Sawicka

 

            W maju odbyła się kolejna edycja szkolnego konkursu ,,Ładnie Piszę” dla klas I-III. Głównym celem konkursu było rozbudzenie umiejętności kształtnego, starannego i estetycznego pisania oraz rozwijanie wrażliwości na piękno języka ojczystego.

        Pierwszy etap konkursu rozstrzygnął się na poziomie klas. To wychowawcy wytypowali zeszyty, które ich zdaniem były prowadzone najstaranniej. Nauczyciele zwracali także uwagę na charakter pisma, czytelność zapisu.

          W finałowym starciu wszyscy uczestnicy otrzymali teksty literackie, które przepisywali na arkusze, najstaranniej jak potrafili. Wkrótce wyłoniono mistrzów kaligrafii w poszczególnych kategoriach wiekowych. Najmłodszą mistrzynią pięknego pisania została Aleksandra Turosz z klasy I B. W klasach drugich zwyciężyła Malwina Zaremba z klasy II A, która w minionym roku szkolnym również była mistrzynią w swojej kategorii wiekowej. Natomiast Julian Grochocki z klasy III A stanął na najwyższym podium wśród trzecioklasistów. Prace konkursowe oceniała komisja w składzie: Pani Katarzyna Hull, Pani Aleksandra Kuczkowiak.

           Wszystkim uczestnikom tegorocznych kaligraficznych zmagań pogratulowano udziału w konkursie i wręczono pamiątkowe dyplomy. Zwycięzcy otrzymali nagrody w postaci piór wiecznych, ufundowanych przez szkołę. 

Szczegółowe  wyniki konkursu „Ładnie piszę”:

Klasy I

I miejsce - Aleksandra Turosz kl. I B

II miejsce - Pola Zelek kl. I A

III miejsce - Maja Rogowska kl. I A

Klasy II

I miejsce -  Malwina Zaremba kl. II A

II miejsce - Hanna Laskowska kl. II A

III miejsce - Marta Prusak kl. II A

Klasy III

I miejsce - Julian Grochocki kl. III A

II miejsce - Filip Krejner kl. III A

III miejsce -  Szymon Sus kl. III B

 

Organizator: Ewelina Kamińska – Sawicka

Galeria zdjęć

-------------------------------------------------------------------------

W poszukiwaniu złota...

Zamieszczono 03 czerwca  2018 r.

 

        22 maja br. uczniowie z oddziału przedszkolnego „Słoneczka” oraz klas: Ia, Ib, IIa, IIIb wraz z wychowawcami i opiekunami wybrali się na całodniową wycieczkę do Złotego Stoku.

       Program był bardzo napięty. Pierwszym punktem wspólnego odkrywania atrakcji Złotego Stoku, było zapoznanie się z podziemną trasą turystyczną. W jej skład wchodziło: zwiedzanie Sztolni Gertruda (część muzealna), spotkanie z gnomem w Chodniku Śmierci oraz jedyny w Polsce podziemny wodospad w Sztolni Czarnej. Na zakończenie podziemnego spaceru, mali turyści podziwiali Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli, kolekcję tabliczek związanych głównie z przepisami BHP, z uwiecznionymi najróżniejszymi hasłami, instrukcjami i ostrzeżeniami np.: „Nie rzucaj młotkiem, będąc na rusztowaniu”. Z tego poziomu uczniowie wyjechali na zewnątrz podziemnym, pomarańczowym tramwajem – największą atrakcją turystyczną kopalni złota.

       Tutaj również nie zabrakło atrakcji... Dzieci wzięły udział w pokazie i wybijaniu pamiątkowych monet, profesjonalnym płukaniu złota oraz poszukiwaniu cennych minerałów na Polu Diamentowym. To był również czas na zakup pamiątek i chwilę odpoczynku.

        Ostatnim punktem wspólnego wyjazdu było zwiedzanie Średniowiecznej Osady Górniczej. Przewodnik zapoznał uczniów z zasadą działania studni, dźwigu ręcznego i oprowadził najodważniejszych Ścieżką Strachu. Tuż przed wyjściem czekał na wszystkich kat, który zaprosił gości do zwiedzania swojej chaty i wygłosił maksymę: „Ludzi dzielimy na głowę i tułowie”.

         Uczniowie powrócili do swych domów w godzinach wieczornych zmęczeni, ale bardzo zadowoleni. Wyprawa do Złotego Stoku na długo zapadnie w ich pamięci. Wychowawcy dziękują rodzicom za pomoc wniesioną w przygotowanie i sprawne przeprowadzenie wycieczki.

E. Kamińska – Sawicka

A. Laskowska

A. Matuszewska

W. Sommerfeld

U. Szmidt

Galeria zdjęć 1

Galeria zdjęć 2

-------------------------------------------------------------------------

MAŁY MISTRZ MATEMATYKI

Zamieszczono 03 czerwca  2018 r.  Urszula Szmidt, Ewa Drabczyk-Rumińska

 

       W dniu 16 maja 2018 roku po raz czwarty odbył się w naszej szkole Powiatowy Konkurs Matematyczny  dla klas trzecich MAŁY MISTRZ MATEMATYKI.  Startowało 5 drużyn z  pięciu szkół. Celem tego konkursu było rozwijanie zainteresowań matematycznych a także sprawdzenie swojej wiedzy i umiejętności.  Zadania wcale nie były łatwe , wymagały sprawnego liczenia i logicznego myślenia. Drużyny pracowały szybko ,  sprawnie i w bardzo miłej atmosferze . Najlepsza okazała się drużyna ze szkoły w Czarnym Borze. II miejsce zdobyła PSP nr 6 w Boguszowie –Gorcach, III miejsce ZSP w Boguszowie Gorcach i kolejno nasi uczniowie oraz ZSP nr 1 w Wałbrzychu.  Dziękujemy wszystkim za zmagania a nauczycielom za przygotowanie swoich dzieci do konkursu. Gratulujemy i zapraszamy za rok.

                                                           Urszula Szmidt  i Ewa Drabczyk-Rumińska

Galeria zdjęć

-------------------------------------------------------------------------

Recytacja na medal

Zamieszczono 03 czerwca  2018 r. 

Małgorzata Barsznica, Ewelina Kamińska-Sawicka

 

         Reprezentanci z PSP nr 5 im. B. Malinowskiego: Maja Dobrzycka z oddziału przedszkolnego „Biedroneczki”, Maja Rogowska z kl. Ia oraz Jan Wańczyk z kl. IIIa, wystartowali w tegorocznym powiatowym konkursie recytatorskim „Smerfik”. Finał odbył się na sali widowiskowej w Miejskiej Bibliotece Publicznej – Centrum Kultury w Boguszowie - Gorcach. Gościło blisko 40 uczestników, którzy zostali poddani ocenie jury w składzie: Pani Jolanta Adamczak, Pani Anna Wójtowicz, Pani Marzena Kwiatkowska.

W kategorii klas I-II Maja Rogowska zajęła III miejsce, natomiast Jan Wańczyk uplasował się na II pozycji w kategorii klas III. Tegoroczni laureaci konkursu otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. Serdecznie gratulujemy sukcesu naszym uczniom.

M. Barsznica

E. Kamińska- Sawicka

-------------------------------------------------------------------------

Dzień Brytyjski

Zamieszczono 20 maja  2018 r.  Renata Bizoń

 

            10 maja w naszej szkole odbył się „Dzień Brytyjski”. Dzień ten obfitował w wiele atrakcji. Pierwszą z nich było zaprezentowane przez klasy IVA i IVB przedstawienie w języku angielskim „Little Red Riding Hood” („Czerwony Kapturek). Młodzi aktorzy, swoim talentem językowym, aktorskim oraz strojami przygotowanymi specjalnie na te okazję, zrobili duże wrażenie na widzach, którymi byli ich rodzice, nauczyciele oraz uczniowie klas I-V i oddziału przedszkolnego „Słoneczka”.  W tym samym czasie Wiktoria Kaganiuk i Jan Wańczyk wystąpili recytując wierszyki w języku angielskim.

Kolejnym punktem Dnia Brytyjskiego był drużynowy  Konkurs Wiedzy o Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Północnej Irlandii dla uczniów klas IV-VII. Rywalizowało w nim osiem drużyn, a najlepszą z nich okazała się drużyna  klasy VA w składzie: Eliza Kawka, Michał Wójcik, Konrad Jurjewicz. Drugie miejsce wywalczyły sobie uczennice z klasy VIIA- Hanna Płonka, Marta Świątek oraz Wiktoria Siarkiewicz, a trzecie przedstawiciele klasy IVA – Krzysztof Rumiński, Marcel Wilk i Nicolas Jarosiński. Wszyscy popisali się naprawdę dużą wiedzą, którą sami musieli zdobyć, gdyż nauczyciel przekazał im jedynie zagadnienia konkursowe i źródła, z których mogą skorzystać przygotowując się do konkursu. Tak więc gratulujemy umiejętności samokształcenia.

W przerwie pomiędzy  pierwszą, a druga częścią konkursu mogliśmy podziwiać trzy występy wokalne w języku angielskim. Zaśpiewali dla nas: Marta Świątek (VIIA), Adrian Świątkowski  (VIIB) oraz grupa w składzie: Hanna Michalak, Oliwia Michalska i Julia Ignacik (VIA). Bardzo oryginalny i wymagający z pewnością wielu godzin przygotowań okazał się występ dziewczyn, które śpiewając piosenkę wystukiwały jej rytm kubeczkami plastikowymi i robiły to bardzo rytmicznie i synchronicznie, publiczność była naprawdę pod dużym wrażeniem.

Podczas konkursu wręczono także nagrody zwycięzcom konkursu plastycznego dla klas IVS.P.- III Gim. „Famous places in Great Britain”, byli to: I miejsce- Krzysztof Rumiński (IVA), II miejsce- Jonatan Kołakowski (VA) Katarzyna Horbacz (VIIB) oraz Adrianna Czupyk – obie miejsce III.

 Okazało się, że uczniom tak spodobały się te wszystkie atrakcje, że już zażyczyli sobie kolejnego Dnia Brytyjskiego w przyszłym roku.

Organizator Dnia Brytyjskiego Pani Renata Bizoń składa serdeczne podziękowania wszystkim osobom, które przyczyniły się do organizacji  tego wydarzenia, a w szczególności Panią: Gabrieli Czyżowskiej, Magdalenie Domaradzkiej, Katarzynie Hull dzięki, którym mogła powstać dekoracja do przedstawienia; Radzie Rodziców (w szczególności Pani Dorocie Świątek) za ufundowanie nagród. Oczywiście największe THANK YOU należy się wszystkim uczniom, którzy zgodzili się wziąć aktywny udział w naszym ‘British Day’.

      

                                                                                  Renata Bizoń

Galeria zdjęć

Video - Fragment przedstawienia Czerwony Kapturek

-------------------------------------------------------------------------

Co rośnie i hasa w naszych lasach

Zamieszczono 5 maja  2018 r.  Urszula Szmidt

 

       W tym roku trzeci raz z rzędu drużyna naszej szkoły  w składzie Jan Wańczyk z klasy IIIa, Julia Cerazy z IIIb,  Marta Prusak i Malwina Zaremba z klasy IIa  zdobyła I miejsce w Powiatowym Konkursie Ekologiczno-Przyrodniczym „ Co rośnie i hasa w naszych lasach”. Jesteśmy dumni z naszych uczniów, ponieważ wykazali się ogromną wiedzą wykraczającą poza materiał szkolny obejmującą znajomość  lasów  polskich, ich charakterystyczną florą i fauną, zależnościami pokarmowymi między organizmami żyjącymi w lesie , a także znajomością pojęć: Natura 2000, Park Narodowy, Park Krajobrazowy, Rezerwat Przyrody, Pomnik Przyrody, Ostoja.  Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.      

                                                                                  Urszula Szmidt

Galeria zdjęć

-------------------------------------------------------------------------

Promujemy  Zdrowie

Zamieszczono 5 maja  2018 r.  Wioletta Sommerfeld

 

        Jak co roku kwiecień to miesiąc, w którym organizujemy w naszej szkole Dni Zdrowia. Celem podjętych działań było zainteresowanie uczniów tematyką zdrowego stylu życia i wyrabianie przekonania, że zdrowe żywienie to mądry i naturalny wybór. W czasach łatwego dostępu do słodyczy, przekąsek, dań typu „fast food” warto dowiedzieć się więcej o zdrowym odżywianiu, żeby wybrać dla siebie to, co najlepsze.

        Rodzice tradycyjnie przygotowali dla uczniów na drugie śniadanie zdrowe kanapki. Apetyty dopisywały, a kolorowe przekąski szybko znikały z talerzy. Taka porcja zdrowia na pewno dała dużo energii do nauki i zabawy. W szkole dzieci uczestniczą w programie  „Owoce i mleko w szkole” i mają dostęp do owoców, jogurtów, serków oraz warzyw.  

        W ramach ogólnopolskiego programu „Trzymaj Formę” uczniowie  klasy VII „b” po raz kolejny zorganizowali dla klas  I – III SP "Aktywną przerwę ". Chętne dzieci  z klas młodszych przebrały się w ciekawe stroje warzyw i owoców,  wykonały klasową książkę zdrowych przekąsek, a niektóre z klas podjęły zadanie uprawy szkolnego ogródka na parapecie okna. Ważnym przedsięwzięciem był pokaz udzielania pierwszej pomocy, zorganizowany  przez uczniów Gimnazjum dla całej społeczności szkolnej.  Na zebraniach klasowych odbyły się prezentacje filmów edukacyjnych z programu „Żyj smacznie i zdrowo”, połączone z poczęstunkiem, w formie owocowych szaszłyków, przygotowanych przez uczniów.

       Chętni uczniowie mieli okazję zaprezentować swoje talenty plastyczne i wziąć udział w konkursie pod tegorocznym hasłem Światowego Dnia Zdrowia „Zdrowie dla wszystkich”. Nasi uczniowie stanęli na wysokości zadania i przygotowali piękne prace. Komisja oceniała prace pod względem estetyki, pomysłowości i wykorzystania różnorodnych technik plastycznych. Jury konkursu w składzie p. Katarzyna Hull, p. Anna Laskowska, p. Ewa Drabczyk – Rumińska, p. E. Kamińska - Sawicka po długiej naradzie przyznało następujące miejsca:

 

I miejsce  Jakub Zyzda  kl. I „b”

II miejsce Patrycja Paterak kl. I „a” i Damian Motylski  kl. III „b”

III miejsce Pola Zelek kl. I „a” i Emilia Nowoczek kl. I „b”

 

Wyróżnienia zdobyli:

Marta Prusak kl.II „a”

Piotr  Podgórski kl.I „a”

Julia Kopij  kl. I „a”

Jakub Góral kl. I „b”

Nataniel Walkowiak kl. II „a”

 

     Na korytarzu szkolnym powstała galeria prac plastycznych wykonanych przez szkolnych artystów. Nagrodzonym i wyróżnionym serdecznie gratulujemy. Rodzicom dziękujemy za zaangażowanie i pomoc w przygotowaniu podjętych zadań i zachęcamy do obejrzenia zdjęć.

Wioletta Sommerfeld

Galeria zdjęć

-------------------------------------------------------------------------

ZBIÓRKA NAKRĘTEK

Zamieszczono 15 kwietnia  2018 r.

Ewelina Kamińska-Sawicka, Aleksandra Kuczkowiak

 

         Z inicjatywy oddziałów przedszkolnych, w PSP nr 5 im. B. Malinowskiego zorganizowano zbiórkę nakrętek, przeznaczonych na rehabilitację Nataszki.  Akcja trwała przez cały marzec, podczas którego uczniom udało się zgromadzić kilka kartonów nakrętek. Klasy najbardziej zaangażowane otrzymały symboliczne nagrody oraz dyplomy uznania. Najwięcej zakrętek zgromadziła klasa IV a, drugie miejsce zajęła VI a. Na III miejscu uplasowały się klasy: III a SP i I a. Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim za zaangażowanie.

E. Kamińska – Sawicka, A. Kuczkowiak

Galeria zdjęć

-------------------------------------------------------------------------

KONKURS RECYTATORSKI „SMERFIK”

Zamieszczono 15 kwietnia  2018 r.

Anna Banaszek, Ewelina Kamińska-Sawicka, Anna Laskowska

 

          Konkurs recytatorski SMERFIK jest przeznaczony dla dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniów klas I-III SP. Pierwszym etapem konkursu są eliminacje klasowe, po których wyłoniona reprezentacja bierze udział w etapie szkolnym. 28 marca br. o godz. 10:00 w budynku oddziałów przedszkolnych, działających przy PSP nr 5 im. B. Malinowskiego w Boguszowie – Gorcach, odbyły się eliminacje do kolejnego etapu SMERFIKA, w trzech kategoriach: oddziały przedszkolne, klasy I-II SP oraz III SP.

       W konkursie wzięło udział 11 przedszkolaków oraz 10 uczniów edukacji wczesnoszkolnej. W jury konkursu dla najmłodszych zasiadły: p. Katarzyna Bernaś - kierownik Centrum Kulturalno-Kongresowego „Witold”, p. B. Mandziej – pedagog z PSP nr 5 i p. E. Kamińska – Sawicka- nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej, logopeda. Uczniów oceniał podobny skład- p. E. Kamińską- Sawicką zastąpiła p. A. Banaszek- wychowawca oddziałów przedszkolnych.     Komisja brała pod uwagę: dobór repertuaru, interpretację utworu, kulturę słowa oraz ogólny wyraz artystyczny. Recytatorskie zmagania podziwiały przedszkolaki, samorządy klasowe edukacji wczesnoszkolnej, wychowawcy i rodzice. Uczestnicy zaprezentowali swoje utwory na bardzo wysokim poziomie. Finalistami tegorocznego konkursu zostali:

Kategoria klasy „0”- Maja Dobrzycka  z oddziału przedszkolnego „Biedroneczki”

Kategoria klas I-II- Maja Rogowska z kl. I A

Kategoria klas III- Jan Wańczyk z kl. III A

         Uczestnicy otrzymali nagrody książkowe oraz dyplomy. Zwycięska trójka będzie reprezentowała naszą szkołę podczas kwietniowych zmagań powiatowych. Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim uczestnikom za przygotowanie do konkursu a zwycięzcom życzą kolejnych sukcesów.

A. Banaszek, E. Kamińska- Sawicka, A. Laskowska

Galeria zdjęć

-------------------------------------------------------------------------

KLASOWE WARSZTATY WIELKANOCNE

Zamieszczono 30 marca  2018 r. Ewelina Kamińska-Sawicka

 

            26 marca br. w godzinach popołudniowych uczniowie kl. Ia wzięli udział w Warsztatach Wielkanocnych. Pierwszoklasistom towarzyszyli najbliżsi: rodzice, rodzeństwo, dziadkowie. W wesołej, ciepłej i rodzinnej atmosferze wykonano przepiękne jajka wielkanocne, zajączki oraz koszyczki. Wszyscy mieli możliwość wykorzystania wielu przeróżnych tworzyw, materiałów do zrobienia swoich wymarzonych prac. Uczestnicy warsztatów wykazali się dużą kreatywnością, wykonując oryginalne i niepowtarzalne dzieła. Z pomocą swoich opiekunów stworzyli kolorowe pisanki, które ozdobią niejeden wielkanocny stół. W miłej atmosferze czas upłynął bardzo szybko.

Wychowawca kl. Ia serdecznie dziękuje rodzicom za pomoc w zorganizowaniu, przygotowaniu warsztatów oraz aktywny udział we wspólnym przedświątecznym spotkaniu.

E. Kamińska – Sawicka

Galeria zdjęć

-------------------------------------------------------------------------

Witamy wiosnę

Zamieszczono 30 marca  2018 r. Małgorzata Barsznica

 

Marzanna, zimowa panna,

w słomianej sukience rozpostarła ręce.     

W lęku drżąca cała, palić się nie chciała.  

Z rozwichrzonym włosem, ognie ją poniosą.

Niechaj śnieg i mrozy wiośnie się ukorzą  

i porą radosną zawitaj nam wiosno!

       21 marca  uczniowie  klas młodszych   i przedszkolaki  z  PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ  NR 5 barwnym pochodem powitały wiosnę. Wszyscy uczestnicy nieśli kolorowe kwiaty. Nie zabrakło również marzanny. Korowód, który przeszedł przez większą część dzielnicy Gorce wzbudzając radość i zachwyt mieszkańców zabezpieczała policja. Przy stadionie czekali strażacy z OSP, którzy nadzorowali uroczyste i bezpieczne spalenie marzanny – symbolu uprzykrzonej zimy. Tradycji powitania wiosny  stało się zadość. Składamy podziękowania rodzicom, którzy zaangażowali się w przygotowanie i przebieg tego korowodu.

Małgorzata Barsznica

Galeria zdjęć 1

Galeria zdjęć 2

-------------------------------------------------------------------------

Zajęcia górnicze

Zamieszczono 18 marca  2018 r. Ewelina Kamińska-Sawicka

 

        Od 5 do 9 marca br. uczniowie klas I-III PSP nr 5  mieli okazję uczestniczyć w zajęciach poświęconych górnictwu. Dzięki uprzejmości CKK „WITOLD” w Boguszowie – Gorcach najmłodsi uczniowie poznali historię lokalnego przemysłu górniczego podziwiając zgromadzone eksponaty muzealne, uczestnicząc w zajęciach z członkami Stowarzyszenia Witold oraz biorąc udział w warsztatach plastycznych i ruchowych.

     Wychowawcy edukacji wczesnoszkolnej serdecznie dziękują za profesjonalne przygotowanie i przeprowadzenie zajęć górniczych.

E. Kamińska – Sawicka

Galeria zdjęć

-------------------------------------------------------------------------

„Ognik”- bądź bezpieczny

Zamieszczono 25 lutego  2018 r.

Ewelina Kamińska-Sawicka, Agnieszka Matuszewska

 

      07.02.2018 r. dzieci z oddziału przedszkolnego Słoneczka oraz uczniowie kl. 1a, 3a i 3b odwiedzili salę edukacyjną „Ognik”, mieszczącą się przy Jednostce Gaśniczo – Ratowniczej nr 1 Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Wałbrzychu.

      W trakcie zorganizowanych zajęć edukacyjnych dzieci poznały trudną i odpowiedzialną pracę strażaka, dowiedziały się jak unikać i rozpoznawać zagrożenia oraz właściwie reagować w sytuacji niebezpieczeństwa. Obejrzały również film edukacyjny oraz  pomieszczenie imitujące spalone mieszkanie, dzięki którym dowiedziały się w jaki sposób rozprzestrzenia się dym w warunkach pożaru, jak działają czujki dymu oraz tlenku węgla, czy nagrzewają się drzwi, za którymi powstał pożar. Strażacy wytłumaczyli jak ustrzec się od zatrucia tlenkiem węgla (czadem), jak należy dbać o prawidłową wentylację pomieszczeń, a także do jakich zagrożeń może doprowadzić niewłaściwe użytkowanie sprzętu domowego. Dzieci utrwaliły znajomość telefonów alarmowych oraz znaków ostrzegawczych, informacyjnych i ewakuacyjnych. Służyły temu ćwiczenia praktyczne z alarmowania służb ratunkowych i wizualizacja zjawisk fizycznych, występujących podczas pożaru.

      Spotkanie ze strażakami obejmowało także elementy pierwszej pomocy przedmedycznej, zapoznanie się z obsługą podręcznego sprzętu gaśniczego oraz ćwiczenia praktyczne - poruszanie się w zadymionych pomieszczeniach. Ważnym elementem zajęć było poznanie pojazdów pożarniczych, strojów i sprzętu przeciwpożarowego. Dzięki uprzejmości strażaków uczniowie z PSP nr 5 w Boguszowie – Gorcach mogli przymierzyć ubrania strażackie a także wsiąść do samochodu pożarniczego.

      Uczniowie z wielkim entuzjazmem wspominają pobyt w JGR nr 1 w Wałbrzychu, ponieważ zajęcia dla nich przygotowane należały do bardzo ciekawych. Od strażaków uzyskali odpowiedzi na wszystkie, dotychczas nurtujące ich pytania.

E. Kamińska- Sawicka

A. Matuszewska

Galeria zdjęć 1

Galeria zdjęć 2

Galeria zdjęć 3

-------------------------------------------------------------------------

Jasełka 2017

Zamieszczono 07 stycznia  2018 r. Renata Bizoń

 

       Czas Świąt Bożego Narodzenia to zdecydowanie najpiękniejszy i najbardziej rodzinny okres w roku. To czas, w którym oczekujemy na przyjście Pana Jezusa, składając sobie przy tej okazji wiele życzeń z nadzieją na ich spełnienie.  Bożonarodzeniowy program artystyczny  „Świąteczne życzenia od pokolenia”, przygotowany przez uczniów klasy VIA i VIIA wraz z wychowawcami p. Renata Bizoń i p. Krystianem Ogrodnikiem,  wprowadził nas wszystkich w ten klimatyczny nastrój Bożego Narodzenia. Pierwszą okazją do zaprezentowania talentów wokalnych i aktorskich uczniów było spotkanie w CKK Witold w dniu 20.12.2017 r., na które zaprosili oni członków swoich rodzin, i którym to zaprezentowali swoje przedstawienie. W pięknej Bożonarodzeniowej scenografii, młodzieży udało się wywołać wzruszenie przybyłych gości, którzy podczas poczęstunku po przedstawieniu bardzo zachwalali występ swoich dzieci i wnuków. W przygotowanie tej uroczystości włączyło się wiele osób, szczególne podziękowania uczniowie oraz wychowawcy kierują do p. Katarzyny Bernaś- Kierownika CKK Witold, do mam, które przygotowały poczęstunek oraz do p. Mai Rajchert-Mąki, która specjalnie na tę okazję stworzyła piękną dekoracje w postaci Maryi z dzieciątkiem Jezus.

    Zachęcona pochwałami młodzież, z pewnością z mniejszą już tremą, wystąpiła dwa dni później z tym samym przedstawieniem przed swoimi nauczycielami i uczniami całej szkoły w Kościele p.w. Zesłania Ducha Świętego w Boguszowie-Gorcach. Wszyscy poczuliśmy klimat zbliżających się świąt i po cichu życzyliśmy sobie aby spełniły się wszystkie życzenia wypowiedziane głośno i po cichu, życzenia od najmłodszego i od najstarszego pokolenia.

Renata Bizoń

Galeria zdjęć

-------------------------------------------------------------------------

Wspólne kolędowanie

Zamieszczono 07 stycznia  2018 r.  Ewelina Kamińska-Sawicka

 

       Corocznie w okresie przedświątecznym organizowany jest „Szkolny konkurs kolęd i pastorałek”. Za jego przygotowanie odpowiedzialny jest pan Sławomir Glinkowski oraz Samorząd Uczniowski. W tym roku uczniowie zmierzyli się w trzech kategoriach wiekowych: klasy I-III SP, IV-VI SP oraz VII wraz z klasami gimnazjalnymi.

     Pogodny nastrój i ciepłą, przedświąteczną atmosferę wzmocniły przepięknie zaśpiewane najstarsze polskie pastorałki i zupełnie nowe kolędy. Uczniowie wykazali się nie tylko zdolnościami wokalnymi, ale i grą na instrumentach, za co jury przyznawało dodatkowe punkty. Oceną tegorocznych bożonarodzeniowych zmagań wokalnych zajęli się nauczyciele: pan Adam Mazur, pan Sławomir Glinkowski, pani Ewelina Kamińska – Sawicka oraz prezydium Samorządu Uczniowskiego.

      Wyniki tegorocznego konkursu przedstawiają się następująco:

KLASY I-III SP

I MIEJSEC- KL. IIIA

II MIEJSCE- KL. IA

III MIEJSCE- KL. IB

KLASY IV-VI SP

I MIEJSCE- KL. VIA

II MIEJSCE- KL. IVA

III MIEJSCE-KL.IV B

KLASY VII-GIMNAZJUM

I MEJSCE- KL. VIIA

II MIEJSCE- KL. VIIB

     Zwycięzcom serdecznie gratulujemy a wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie.

E. Kamińska – Sawicka

Galeria zdjęć

-------------------------------------------------------------------------

MINI SPARTAKIADA MIKOŁAJKOWA

W ODDZIAŁACH PRZEDSZKOLNYCH

Zamieszczono 17 grudnia  2017 r. Renata Mika

 

         08 grudnia 2017 r. w naszym Przedszkolu odbyła się MINI SPARTAKIADA MIKOŁAJKOWA. Podczas imprezy nie zabrakło zabaw spor­to­wych, pla­stycz­nych, wspól­nych tańców. Razem z dziećmi bawił się również Mikołaj oraz Elfy. W imprezie wzięły udział wszystkie grupy. Przedszkolaki chętnie brały udział w konkurencjach sportowych. Podczas zawodów nie brakowało dopingu i głośnej muzyki, przy czym wszyscy dobrze się bawili. Punktem kul­mi­na­cyj­nym wspólnej zabawy było spo­tka­nie z Mi­ko­ła­jem i prezenty. Dzieci  zostały ob­da­ro­wa­ne słodyczami oraz owocami. Radość w oczach dzieci świadczyła o tym, że wspólna zabawa była wspa­nia­ła. Wszystkim uczestnikom dopisywał świąteczny nastrój i uśmiech na twarzach.

     Dzię­ku­je­my Pani Karolinie Jaworskiej, Annie Zwierko oraz uczniom z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 5 i Gimnazjum Nr 2 w Boguszowie – Gorcach za przy­go­to­wa­nie i prze­pro­wa­dze­nie wspa­nia­łej imprezy.                                                                                                      

   Renata Mika

Galeria zdjęć 1

Galeria zdjęć 2

------------------------------------------------------------------------

Dzień Górnika

Zamieszczono 17 grudnia  2017 r.

Agnieszka Matuszewska, Ewelina Kamińska-Sawicka

 

        04.12.2017 r. w Centrum Kulturalno – Kongresowym „WIOTOLD” w Boguszowie – Gorcach przygotowano uroczystość z okazji Dnia Górnika. W miejskich obchodach Barbórki uczestniczyli członkowie Stowarzyszenia „Witold”, emerytowani górnicy, przedstawiciele władz miasta i zaproszeni goście. Uroczystość odbyła się pod patronatem Burmistrza Miasta Boguszowa - Gorc, pana Waldemara Kujawy.

      Tegoroczną Barbórkę przygotowali najmłodsi uczniowie z kl. Ia oraz dzieci z oddziału przedszkolnego „Słoneczka” z PSP nr 5 im. Bronisława Malinowskiego w Boguszowie - Gorcach, pod bacznym okiem nauczycieli: p. A. Matuszewskiej, p. E. Kamińskiej – Sawickiej, p. S. Glinkowskiego. Nieoceniony wkład w przygotowanie uroczystości włożyli również starsi uczniowie, także z Gimnazjum nr 2.

      Na program artystyczny złożyły się: wiersze, występy wokalne i taneczne, fakty historyczne i tradycje górnicze. Tuż po odsłuchaniu hymnu górniczego przypomniano historię zarówno samego Boguszowa – Gorc, jak również górnictwa. Nie zabrakło informacji dotyczących św. Barbary, patronki górników oraz tańców ludowych.

     Zwieńczeniem Barbórki były liczne przemówienia wygłoszone przez organizatorów uroczystości oraz przybyłych gości. Na zakończenie nie zabrakło również miłego akcentu w postaci tortu przygotowanego dla górników. Po programie artystycznym wszyscy udali się na słodki poczęstunek.

Agnieszka  Matuszewska, Ewelina Kamińska - Sawicka

 

Galeria zdjęć

-------------------------------------------------------------------------

Pomagamy zwierzętom

Zamieszczono 17 grudnia  2017 r. Małgorzata Barsznica 

 

,,Zwierzęta w naszym życiu nie zjawiają się bez powodu, udzielają nam nauk o tym, jak zostać lepszym człowiekiem".

 

      W listopadzie trwała w naszej szkole zbiórka karmy dla podopiecznych fundacji ,,Na pomoc zwierzętom". Jak co roku uczniowie nie zawiedli. W akcję włączyła się cała społeczność uczniowska ,,od przedszkolaka po gimnazjalistę". Pokazali po raz kolejny , jak mają wrażliwe i ogromne serce. Dzięki   zaangażowaniu  uczniów, rodziców i wychowawców klas udało nam się zebrać znaczącą ilość karmy i środków czystości. 5 grudnia odwiedziły nas  wolontariuszki wraz z mieszkańcem fundacji. Piesek Punia sprawił nam wiele radości. Z zainteresowaniem wysłuchaliśmy informacji o podopiecznych  fundacji, o zasadach adopcji zwierząt i opieki nad nimi.

Dziękujemy za aktywny udział w zbiórce – klasa III a

                                                                                                              M.Barsznica

 

Galeria zdjęć

-------------------------------------------------------------------------

Spotkanie z Mikołajem

Zamieszczono 17 grudnia  2017 r. Ewelina Kamińska-Sawicka

 

 „... A daleko, daleko, gdzie się kończy podwórko,

za tajemniczą bramą, za oszronioną furtką

czekają białe sanie z brodatym Mikołajem,

i już zimową gwiazdę na niebie ktoś zapalił”.

Dorota Gellner

     6 grudnia już od samego rana uczniowie nasłuchiwali dźwięku dzwonka św. Mikołaja. Dotarł chwilę po godzinie 8:00 w towarzystwie pomocnic. W pierwszej kolejności z workiem pełnym słodkości i upominków odwiedził uczniów z klas I-III. Dzieci przyjęły Mikołaja bardzo ciepło. W tym dniu, nie tylko Mikołaj dawał podarunki-również uczniowie mieli przygotowane prezenty dla swojego gościa w postaci wierszy i piosenek. Klasowe spotkania minęły w bardzo miłej, wesołej atmosferze, a z ust dzieci nie znikały uśmiechy.

     Po Mikołajkowym spotkaniu, uczniowie z kl. Ia z pomocą wychowawcy, rodziców i dziadków rozpoczęli przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia, ozdabiając pierniczki lukrową masą oraz przygotowując własnoręcznie wykonane ozdoby choinkowe. Wszystkim dopisywał dobry humor.

                                                                       Ewelina Kamińska - Sawicka

Galeria zdjęć

------------------------------------------------------------------------

Po raz dwunasty pożegnali sezon

Zamieszczono 17 grudnia  2017 r. Ewelina Kamińska-Sawicka

 

         23 listopada 2017 r. w Centrum Kulturalno - Kongresowym „WITOLD” odbył się 12 konkurs pn. „Piosenką Turystyczną Żegnamy Sezon”. Organizatorem imprezy był OSiR w Boguszowie – Gorcach, przy współpracy z: CKK „WITOLD”, Urzędem Miejskim Boguszowa - Gorc oraz Miejską Biblioteką Publiczną – Centrum Kultury w Boguszowie-Gorcach.

W konkursie wystąpiło: 18 solistów oraz 14 zespołów, rywalizujących między sobą w sześciu kategoriach. Wszyscy uczestnicy prezentowali bardzo wysoki poziom przygotowania i wykonania piosenek turystycznych.

      Wysokie miejsca zajęły uczennice z PSP nr 5 im. B. Malinowskiego oraz Gimnazjum nr 2 w Boguszowie – Gorcach. Julia Ignacik, Hanna Michalak, Nikola Michalak, Oliwia Michalska oraz Julia Prusak z kl. VIa zajęły II miejsce w kategorii szkoły podstawowe – zespoły. Opiekunem zespołu był Pan Sławomir Glinkowski. Reprezentująca Miejską Bibliotekę Publiczną - Centrum Kultury w Boguszowie-Gorcach Maja Rogowska z kl. IIa uplasowała się również na II miejscu w tej samej kategorii wiekowej- soliści. 

       W zespołowych starciach gimnazjalistów, uczennice z kl. VIIa, VIIb, IIIa: Marta Świątek, Wiktoria Redka, Anna Gwiazda, Julia Kuźma, Hanna Płonka i Adrianna Czupyk zajęły II miejsce a w kategorii soliści Marta Świątek wygrała.  Maję Rogowską oraz uczennice z gimnazjum do konkursu przygotowywała Pani Katarzyna Pierzchała.

     Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Serdecznie gratulujemy naszym uczennicom i życzymy kolejnych sukcesów.

Szczegółowe informacje o konkursie wraz z fotorelacją znajdują się na stronie: www.osir-boguszow.eu.

                                                                       Ewelina Kamińska - Sawicka

Galeria zdjęć

-------------------------------------------------------------------------

Światowy Dzień Pluszowego Misia

Zamieszczono 17 grudnia  2017 r. Natalia Południak

 

      Dnia 27 listopada w naszej szkole po raz kolejny obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. W tym dniu dzieci przynosiły swoje ulubione pluszowe maskotki. Z tej okazji każda klasa przygotowywała plakaty misia, które zdobiły korytarze naszej szkoły. Dziewczęta: Oliwia Jakubiec i Natalia Słabaszewska z klasy IIIa gimnazjum zorganizowały liczne zabawy dla dzieci z klas I-II. W bibliotece szkolnej dzieci bawiły się w zabawę: „Stary Niedźwiedź mocno śpi”. Następnie poszczególne klasy brały udział w Misiowej Gimnastyce. Uczniowie III klasy gimnazjum: Kamil Radzikowski, Karol Kuźma, Dominki Górecki i Dominik Zając przebrali się za pluszowe maskotki i robili zdjęcia z uczniami i nauczycielami w szkole. Ten dzień przyniósł wszystkim uczniom wiele radości i z pewnością to święto będzie kontynuowane w przyszłym roku.

Michał Sommerfeld

Galeria zdjęć

-------------------------------------------------------------------------

Andrzejkowe wróżby dla najmłodszych

Zamieszczono 10 grudnia  2017 r. Ewelina Kamińska-Sawicka

 

       30 listopada br. przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, działającego w Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 im. B. Malinowskiego w Boguszowie – Gorcach przygotowali wróżby andrzejkowe dla uczniów z klas I-III. Według dawnych wierzeń noc świętego Andrzeja miała moc magiczną, pozwalającą zerknąć w przyszłość. Dzisiaj Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych.

      „Magiczne damy” z klasy 7a oraz 5a wróżyły wszystkim chętnym przyszłość z kart, dłoni oraz szklanej kuli. Każdy uczestnik andrzejkowych przepowiedniz niecierpliwością przekłuwał papierowe serce, aby odczytać imię swojej sympatii, losował magiczne bileciki, na których widniały nazwy zawodów przyszłości, bądź szukał swojej szczęśliwej liczby. Katalog wróżb był obszerny i bogaty, a każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego. 
      Wszyscy gorączkowo czekali na to, by dowiedzieć się, kto jako pierwszy z klasy zmieni stan cywilny, będzie bogaty i komu w życiu się powiedzie. Wróżby pobudziły wyobraźnię dziecięcą, pozwoliły oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.

                                                                       Ewelina Kamińska - Sawicka

Galeria zdjęć

-------------------------------------------------------------------------

Realizujemy projekt „UMIEM  PŁYWAĆ”

Zamieszczono 10 grudnia  2017 r. Małgorzata Barsznica

 

      W roku szkolnym uczniowie klas 3 „a” i 3 „b” brali udział w zajęciach nauki pływania finansowanych przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Bezpłatne lekcje pływania odbywały  się co tydzień w Wałbrzyskim Ośrodku Rekreacyjnym AQUA ZDRÓJ. Dzieci systematycznie brały udział w nauce pływania. Bardzo chętnie i z zaangażowaniem uczyły się pływać,  a także bezpiecznie zachowywać w wodzie i na basenie. Śmiało i odważnie zjeżdżały  z kolorowych zjeżdżalni. „Nasze rybki”  z żalem pożegnały instruktorów i zajęcia na basenie.

Małgorzata Barsznica

Galeria zdjęć

-------------------------------------------------------------------------

UROCZYSTE PASOWANIE NA UCZNIA

Zamieszczono 05 listopada  2017 r.

Ewelina Kamińska-Sawicka, Urszula Szmidt

 

            18 października 2017 r. w Centrum Kulturalno - Kongresowym WITOLD, odbyło się Pasowanie na Ucznia.  W uroczystości wzięły udział klasy pierwsze z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 i. B. Malinowskiego w Boguszowie – Gorcach. Uczniowie w towarzystwie rodziców, dziadków oraz wychowawców przedstawili bogaty program artystyczny. Tego dnia nie zabrakło również: Pani Ireny Dzilińskiej - Sekretarz Miasta Boguszów – Gorce, Pani Marii Świetlik - Wiceprzewodniczącej Rady Miejskiej wraz z Radnymi, Prezydium Rady Rodziców oraz Pani Katarzyny Kawki – Dyrektor PSP nr 5. Na ten niezwykły dzień czterdziestu pierwszoklasistów czekało od dawna, a przygotowania trwały od początku roku szkolnego i wymagały ogromnego zaangażowania ze strony uczniów.

      Część artystyczna przygotowana pod czujnym okiem wychowawców: Pani Urszuli Szmidt i Pani Eweliny Kamińskiej - Sawickiej, była popisem umiejętności wokalnych, tanecznych i recytatorskich. Uczniowie w pięknych, galowych strojach udowadniali wszystkim zebranym, że są już gotowi, aby stać się pełnoprawnymi uczniami. Przypomnieli zgromadzonym popularne piosenki z repertuaru dziecięcego: Bo co może mały człowiek, Kolorowe kredkiHej, ho, pierwsza klasa, Ślubowanie. 

      Po części artystycznej dzieci odważnie złożyły ślubowanie, podczas którego przyrzekali: dbać o dobre imię klasy i szkoły, szanować innych, czcić ojczyznę oraz uczyć się tego, co piękne i dobre. Kolejnym podniosłym dla pierwszoklasistów wydarzeniem było pasowanie na ucznia, którego dokonała Pani Dyrektor przez symboliczne dotknięcie każdego dziecka ,,dużym ołówkiem”.

       Przemówienia Sekretarz Miasta i Dyrektor PSP nr 5 oraz upominki dla dzieci, przygotowane przez rodziców, przybyłych gości, wprowadziło wszystkich zgromadzonych w wyjątkowy nastrój.

      Część oficjalną zwieńczył poczęstunek, zorganizowany przez rodziców. Przy bogato zastawionych stołach, czekały na pierwszoklasistów pióra oraz pamiątkowe dyplomy, które były symbolem tej ważnej uroczystości.

      Wychowawcy klas pierwszych serdecznie dziękują: wszystkim rodzicom, którzy zaangażowali się w przygotowanie sali, poczęstunku, dekoracji i przekazywali cenne wskazówki dotyczące uroczystości oraz Centrum Kulturalno – Kongresowemu WITOLD za udostępnienie sali na występ.

E. Kamińska – Sawicka

U. Szmidt

Galeria zdjęć

-------------------------------------------------------------------------

XVII Dzień Papieski

Zamieszczono 22 października  2017 r. Adam Mazur

 

       W dniu 16 października 2017 roku obchodziliśmy XVII dzień papieski, którego hasło to „Pójdźmy naprzód z nadzieją”. Społeczność naszej szkoły uczestniczyła w prezentacji, która odbyła się w naszym kościele parafialnym.

Nadzieja to słowo, które w nauczaniu Jana Pawła II pojawia się bardzo często. Ale oprócz tego, że o niej nauczał to także sam był jej świadkiem, nie stracił jej kiedy umierała mu mama, siostra, brat, wreszcie ojciec. Nie stracił jej podczas wojny i okupacji, nie stracił w ciężkich czasach komunizmu, nie stracił po zamachu ani w chorobie, ani wtedy gdy już nie mógł nauczać, bo stracił głos.

      Był papieżem nadziei bo niósł nadzieję. Kiedy 16 października 1978 my Polacy usłyszeliśmy, że Karol Wojtyła został papieżem w nasze serca wstąpiła nadzieja: nadzieja na wolność,  na niepodległość, na prawo do godnego życia. I ta nadzieja się spełniła. Miejmy nadzieję, że nasza Ojczyzna i świat zrozumie, że wolność to nie samowola bo samowola to zawsze czyjaś niewola dlatego „Pójdźmy naprzód z nadzieją”.

Adam Mazur

-------------------------------------------------------------------------

  Archiwum

-----------------------------------------------------------------------------