Klasy IV-VIII

Rok szkolny 2018/2019

WIDOWISKO MUZYCZNE

,,ANIELSKI WIECZÓR”

Zamieszczono 08 stycznia 2019 r. 

Renata Mika, Barbara Mandziej, Małgorzata Barsznica, Magdalena Kosińska

 

            18 grudnia 2018 r. to w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 5 w Boguszowie – Gorcach magiczny wieczór. Przedszkolaki i uczniowie pokazali swoje zdolności artystyczne w WIDOWISKU MUZYCZYM ,,ANIELSKI WIECZÓR”, który odbył się w Hotelu ,,Piotr” dzięki gościnności Państwa Danuty i Zdzisława Sommerfeldów, Magdaleny Sommerfeld – Piotrowskiej i Piotra Sommerfelda.

      Dzieci zaprezentowały piosenki świąteczne, pastorałki oraz układy taneczne: ,,Zima” Antoniego Vivaldiego, ,,Silent Night” Tytusa Wojnowicza, Kołysankę do Jezusa”, Taniec Aniołów. Widowisko zakończyli układem tanecznym do utworu ,,Hallelujah”.

         W uroczystości brali udział: P. Jacek Cichura – Burmistrz Miasta Boguszowa – Gorc, P. Stanisław Urbaniak – Przewodniczący Rady Miasta, P. Grzegorz Łuczko – Sekretarz Miasta Boguszowa – Gorc, P. Mirosław Lubiński Radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, przedstawiciele Rady Miasta, P. Józef Waliszewski – Prezesa Stowarzyszenia ,,Witold”, przyjaciele naszej szkoły, dyrektorzy boguszowskich szkół oraz rodzice i dziadkowie naszych ,,artystów”.

      W imieniu organizatorów dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie tego świątecznego spotkania.

      Renata Mika, Barbara Mandziej, Małgorzata Barsznica, Magdalena Kosińska 

 

Galeria zdjęć

-------------------------------------------------------------------------

Wiktoria Otorowska

laureatką ogólnopolskiego konkursu

z języka niemieckiego

Zamieszczono 08 stycznia 2019 r.  Natalia Południak

 

Już po raz drugi uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Języka Niemieckiego „Weltsprachen”, zorganizowanego przez wydawnictwo Synapsa. Laureatką konkursu została Wiktoria Otorowska z klasy 8 a. Otrzymała ona dyplom zwycięzcy za zajęcie 1 miejsca i książkę „Tablice szkolne język niemiecki”. Do konkursu „Weltsprachen Kinder” przystąpiło 11 uczniów klas ósmych PSP: Julia Błażewicz, Szymon Gil-Sobczyk, Klaudia Jalowska, Maja Kęska, Dawid Mączkowski, Oskar Mąka, Wiktoria Nanowska, Wiktoria Otorowska, Hanna Płonka, Marta Świątek, Adrian Świątkowski a do konkursu „Weltsprachen Jugend” 7 uczniów z klasy trzeciej Gimnazjum: Patrycja Bąbel, Martyna Fita, Wiktoria Kaczmarczyk, Aleksandra Kobus, Dariusz Kujtkowski, Maja Łagan, Aleksandra Wiśniewska.  Szkoła otrzymała od organizatora certyfikat uczestnictwa w konkursie, a wszyscy uczestnicy otrzymali kolorowe dyplomy. Konkurs był dla uczniów ciekawym doświadczeniem i pozwolił rozwinąć umiejętności z języka niemieckiego. Koordynatorem konkursu była nauczycielka języka niemieckiego dr Natalia Południak.

Natalia Południak

-------------------------------------------------------------------------

Górnicze święto w Gorcach

Zamieszczono 12 grudnia 2018 r.  Monika Buzarewicz

 

        Górnicze tradycje nadal żywe w Boguszowie- Gorcach. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 przygotowali program artystyczny z okazji Dnia Górnika. Wśród zaproszonych osób znaleźli się członkowie Stowarzyszenia „Witold” oraz przedstawiciele władz miasta.

       Uczniowie klas IIb , IVa i Va przypomnieli historię górnictwa w naszym mieście, legendy i tradycje, opowiedzieli o ciężkiej pracy górników, bogactwach naturalnych Polski, a także o tym, do czego były wykorzystywane surowce wydobywane w okolicy Boguszowa – Gorc. Spotkanie było również okazją do przypomnienia hymnu górniczego, okolicznościowych  piosenek i wierszy oraz  złożenia życzeń Braci Górniczej.  Uroczystość w Centrum Kulturalno- Kongresowym „ Witold” zaszczycili emerytowani górnicy, którzy pięknie prezentowali się w galowych mundurach. Władze miasta reprezentował zastępca burmistrza Boguszowa- Gorc, pan Grzegorz Łuczko.

       Program artystyczny przygotowali nauczyciele: Urszula Szmidt, Ewa Drabczyk – Rumińska, Monika Buzarewicz oraz Tomasz Karolczyk. Szczególne podziękowania kierujemy  do rodziców, którzy pomogli w przygotowaniu imprezy.

Monika Buzarewicz

Galeria zdjęć

------------------------------------------------------------------------

Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia

Zamieszczono 12 grudnia 2018 r.  Anna Laskowska, Adeart Kogut

 

           Dnia 27 listopada w naszej szkole po raz kolejny obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. W tym dniu dzieci przynosiły swoje ulubione pluszowe maskotki. Z tej okazji każda klasa przygotowywała plakaty misia, które zdobiły korytarze naszej szkoły. W Sali nr 23 odbyły się pokazy filmów, których bohaterami są znane na całym świecie pluszowe misie. Uczniowie klasy 7a Olek i Julek Nowaccy przebrali się za pluszowe maskotki i robili zdjęcia z uczniami i nauczycielami w szkole. Ten dzień przyniósł wszystkim uczniom wiele radości i z pewnością to święto będzie kontynuowane w przyszłym roku.

Anna Laskowska, Adeart Kogut

Galeria zdjęć

-------------------------------------------------------------------------

SPOTKANIE Z POLICJANTAMI

Z PREWENCJI KOMENDY MIEJSKIEJ POLICJI

W WAŁBRZYCHU I PSEM TROPIĄCYM

Zamieszczono 12 grudnia 2018 r. 

Renata Mika, Magdalena Kosińska, Małgorzata Barsznica

 

20 listopada 2018 r. uczniów z Publicznej Szkoły Podstawowej oraz dzieci z Oddziałów Przedszkolnych odwiedzili specjalni goście: Policjanci z Komendy Miejskiej w Wałbrzychu wraz z psem policyjnym Barym. Tego dnia dzieci z wszystkich grup zgromadziły się  w ogrodzie przedszkolnym oraz uczniowie szkoły na boisku szkolnym, aby powitać gości. Przewodnik psa tropiącego opowiedział dzieciom na czym polega jego praca, po co psy pracują w policji oraz czym dokładnie się zajmują. Przeprowadził krótki pokaz związany z posłuszeństwem i wykonywaniem komend przez czworonoga. Dzieci z zachwytem przyglądały się umiejętnościom Barego. Policjanci zaprezentowali również jak w pewnym stopniu zneutralizować lub zapobiec pogryzieniu przez agresywne zwierzę. Pokazali także pozycję jaką należy przyjąć w sytuacji zagrożenia. Następnie odbyła się pogadanka policjantów na temat  zagrożeń mogących wynikać z kontaktów ze zwierzętami oraz na temat bezpieczeństwa. Zwrócili oni szczególną uwagę na zachowanie podczas spotkania z nieznanymi psami. Dużym zainteresowaniem dzieci cieszyła się prezentacja wyposażenia policyjnego, niezbędnego podczas wykonywania ich pracy. Niektóre przedszkolaki miały możliwość przymierzenia kamizelki, kasku oraz pałki policyjnej. Dzięki przewodnikom psów i obecności czworonoga dzieci nauczyły się jak postępować w stosunku do zwierząt, których nie znają, a każdego dnia mogą napotkać na ulicach swoich miejscowości. Dzieci w podziękowaniu za spotkanie głośno oklaskiwały przybyłych gości. Wszyscy uczestnicy spotkania będą długo pamiętać tę nietypową wizytę.

Renata Mika, Magdalena Kosińska, Małgorzata Barsznica

Galeria zdjęć

-------------------------------------------------------------------------

NASZA SZKOŁA ŚWIĘTUJE

100. ROCZNICĘ ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

Zamieszczono 21 listopada 2018 r.  Ewelina Kamińska-Sawicka 

            Narodowe Święto Niepodległości to dla nas Polaków najważniejsze święto państwowe. Bieżący rok jest szczególny, ponieważ obchodzimy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W całym kraju odbywały się uroczystości upamiętniające to wyjątkowe dla naszej historii zdarzenie. 9 listopada społeczność Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 im. B. Malinowskiego, Gimnazjum nr 2 w Boguszowie - Gorcach przygotowała z tej okazji uroczysty apel.

            Świętowanie poprzedzono rozmaitymi działaniami i przygotowaniami. Przez cały październik i listopad przedszkolaki realizowały jeden z modułów projektu „Mały miś w świecie wielkiej literatury”- 100 lecie niepodległości. Pokaż radość przedszkolaku. Zwieńczeniem tych działań był konkurs plastyczny Polska moja Ojczyzna, którego głównym celem było kształtowanie poczucia świadomości narodowej oraz szacunku do Ojczyzny, zaangażowanie dzieci w promowanie wartości patriotycznych w sposób twórczy i kreatywny oraz rozwijanie zdolności plastycznych.

            Na tę ważną uroczystość przygotowywały się nie tylko przedszkolaki, ale i uczniowie. Wszystkie klasy, sale lekcyjne oraz korytarze zostały przystrojone w barwy biało - czerwone. Na zajęciach z wychowawcą, plastycznych, technicznych wykonywano prace, które  stały się ozdobami wielu szkolnych gablot, tablic i ścian. Wspólnie wykonano także flagi i kotyliony, które wyeksponowano podczas uroczystości. Niektóre klasy skorzystały także z pomocy rodziców i podczas warsztatów wykonały makiety, plakaty symbolizujące naszą narodową jedność. Na oknach całej szkoły pojawiły się biało – czerwone motyle. Podczas zajęć muzycznych przypomniano najważniejsze pieśni patriotyczne oraz obowiązkowo czterozwrotkowy hymn Polski. Lekcje języka polskiego oraz historii wzbogacano o treści poświęcone zagadnieniom poruszającym tematykę odzyskania przez Polskę niepodległości. Wspólnie odczytywano ważne dla polskiej kultury dzieła literackie.

            7 listopada w godzinach popołudniowych dyrekcja, nauczyciele i pracownicy szkoły spotkali się aby wspólnie odśpiewać pieśni patriotyczne. Nie zabrakło takich dzieł jak: „Białe róże”, „Legiony”, „O mój rozmarynie”, „Rota”. Spotkaniu towarzyszyła podniosła atmosfera.

            9 listopada 2018 r., w budynku oddziałów przedszkolnych, mieszczących się przy ul. Broniewskiego, w  godz. 9:00 – 11:00 odbyły się dwie uroczystości, które podziwiały dzieci z oddziałów przedszkolnych, uczniowie z klas I-VIII SP oraz gimnazjaliści, pod opieką nauczycieli. Nie zabrakło również rodziców. Uroczystość otworzyła wiceprzewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Marta Świątek, wprowadzając poczet flagowy i sztandarowy. Następnie wszyscy odśpiewali hymn państwowy. Tegoroczne obchody Święta Niepodległości były wyjątkowe, bo w przygotowaniu części artystycznej wzięły udział oddziały przedszkolne: Biedroneczki, Słoneczka, Misiaczki, Motylki oraz klasy: II A, VI B, VIII A. W trakcie występu uczniowie przypomnieli historię polskiej drogi do odzyskania niepodległości utraconej w końcu XVII wieku. Nie zapomniano o wielkich polskich poetach i pisarzach, którzy krzepili polskie serca i umysły, w tych trudnych dla naszego kraju chwilach. Zabrzmiały też patriotyczne pieśni a przedszkolaki zaprezentowały układy wokalno - taneczne wplecione w program. Nie zabrakło również wzruszającej recytacji. Obchody Święta Niepodległości zakończyło przemówienie wygłoszone przez Dyrekcję PSP nr 5 i Gimnazjum nr 2.

            O godz. 11:11 społeczność uczniowska, nauczycie spotkali się przed budynkiem szkoły aby zjednoczyć się z innymi polskimi szkołami i pobić „Rekord dla Niepodległej”. Z należytą powagą wszyscy zgromadzeni wspólnie odśpiewali czterozwrotkowy hymn Polski.

Organizatorami uroczystości były: p. A. Banaszek, p. E. Kamińska - Sawicka, p. R. Mika, p. A. Matuszewska, p. M. Kosińska, p. M. Michalak, p. K. Jaworska, p. K. Hull, p. B. Wańczyk.

E. Kamińska - Sawicka

Galeria zdjęć 1

Galeria zdjęć 2

Galeria zdjęć 3

-------------------------------------------------------------------------

„100 pozdrowień na 100-lecie Niepodległości”

Zamieszczono 21 listopada 2018 r.  Anna Kogut

 

      W obliczu zbliżającej się 100 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości i konieczności podkreślenia jej ważności grupa nauczycieli ze szkół różnego stopnia, rozmieszczonych w całej Polsce opracowała wspólny projekt. Głównym celem akcji było upamiętnienie rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, promocja regionu, z którego pochodzi szkoła oraz edukacja uczniów w zakresie wiedzy o swojej „Małej Ojczyźnie”.

      Na początku września, na portalach  Facebook - „ Super biolog nauczanie biologii” i „Nauczyciele geografii” powstały listy, na których nauczyciele, chcący uczestniczyć w akcji utworzyli bazy  adresowe szkół. W konsekwencji powstało aż 6 list z adresami po 100 szkół. Uczniowie z każdej szkoły na liście musieli wysłać 100 pozdrowień do szkół znajdujących się na danych listach, w rezultacie w akcji wzięło udział aż 60 000 szkół z całej Polski.

      Adres naszej szkoły widniał na liście pierwszej, pod numerem 35. Okazało się, że wysłanie 100 pocztówek, to w całe nie taka łatwa sprawa ale jeśli się poprosi o pomoc to zawsze można znaleźć pomocna dłoń. Pani Agnieszka Niewiara z Urzędu Pocztowego w Gorcach pomogła nam zdobyć 100 kartek z wizerunkiem naszego miasta – Boguszów-Gorce. Kartki zakupiliśmy z funduszów szkolnych, które przekazał nam pan dyrektor Krystian Ogrodnik, który bardzo wspierał naszą akcję. Znaczki zasponsorowała nam miejscowa firma - „Hotel Piotr i Restauracja Magdalenka”. Pani Magdalena Sommerfeld osobiście przyniosła zakupione 100 znaczków do naszej szkoły. Wystarczyło tylko ułożyć tekst pozdrowień promujący nasze miasto i wypisać, bagatela, 100 pocztówek.

Tekst treści:

„100 pozdrowień na 100-lecie Niepodległości

Gmina Boguszów-Gorce rozpościera się pomiędzy Górami Kamiennymi, a Górami Wałbrzyskimi w Sudetach Środkowych.

Nasz rynek jest najwyżej położonym rynkiem miasta  w Polsce - 591,58 m n.p.m. Malownicze łąki bogate w rośliny, owady, ptaki oraz górskie lasy z  gatunkami niespotykanymi na nizinach. Cały region jest doskonałym miejscem do uprawiania turystyki. Zimą zapraszamy na stok narciarki z wyciągiem krzesełkowym na Dzikowcu.

Pozdrawiamy

Grono pedagogiczne i uczniowie PSP nr 5 w Boguszowie-Gorcach.”

     Pozdrowienia wypisywali uczniowie klasy VII a, pod nadzorem wychowawcy pani Renaty Bizoń: Zuzanna Ciągło, Hanna Michalak, Julia Ignacik, Oliwia Michalska i Nataniel Klus. Z klasy III a- Patrycja Bąbel i Aleksandra Wiśniewska i z klasy V b Julia Perz i Maja Paczkowska. Przykleiliśmy 100 znaczków i kartki zanieśliśmy na pocztę. Pani Agnieszka Niewiara starannie postawiła 100 pieczątek, tak aby stempel pocztowy- Boguszów-Gorce był wyraźnie odbyty i poszły do 100 szkół z różnych regionów Polski miast, miasteczek i wsi:

Warszawa, Kożuchów, Poznań, Zambrów, Krotoszyn, Laskowa, Sarbinowo, Siemianowice Śląskie ,Warszawa, Wielowieś, Smolnik, Tczew, Lewin Brzeski, Zakopane, Kętrzyn, Połczyno Puck, Kozielice, Węgliniec, Warszawa,    Koleczkowo, Orzesze, Wołomin, Zamość, Twardogóra, Legionowo, Chełm, Elbląg, Chociwel, Zamość, Jasło ,Warszawa, Poznań, Gniezno, Tarnów, Kraków, Osiek Łużycki, Gole, Skarżysko Kamienna, Niemcz, Włosienica, Piotrówka, Malbork, Jelcz-Laskowice, Poznań, Kraków, Koneck , Radlin, Trześń, Białostoczek, Wejherowo, Strączno, Chorzów, Oława ,Warszawa ,Chodel, Granice, Nowy Tomyśl, Wyszków, Różewo, Poznań, Gorzów Wlkp., Białystok, Kaszów, Warszawa , Lubin, Śmigiel, Śrem, Leszno, Rybnik, Komorniki ,Dynów, Jastrzębie, Toruń, Barcin, Rytel, Wejherowo, Kostowiec, Lesznowola, Wieliczka, Biskupice, Gidle, Łęknica, Polkowice, Świeca, Talczyn ,Czernikowo, Dąbroszyn, Giedlarowa, Warszawa, Kępno, Warszawa, Rogaszyce, Żnin. Kraków, Radom, Pogórze Bydgoszcz ,Gowino, Sławno.

Z dużych miast Polski na liście znajdowało się kilka szkół.

      Otrzymane kartki z pozdrowieniami zamieściliśmy odpowiednio wokół mapy Polski, wcześniej sprawdzając położenie geograficzne miejscowości nadawcy. Tablica z pozdrowieniami była ukoronowaniem akcji podczas obchodów 100 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości w naszej szkole.

      W dzisiejszych czasach, kiedy pisanie tradycyjnych pozdrowień uchodzi  w niepamięć, wysłanie widokówek jest czymś wyjątkowym, pocztówka z wizerunkiem danego miejsca często staje się oryginalną pamiątką na długie lata, dlatego warto było przypomnieć ten sposób komunikowania się i połączyć młodzież z całej Polski dla upamiętnienia 100 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Anna Kogut – koordynator akcji

Galeria zdjęć

-------------------------------------------------------------------------

Dla tych, którzy odeszli...

Zamieszczono 21 listopada 2018 r. 

Ewelina Kamińska-Sawicka, Karolina Jaworska

 

W związku z Dniem Wszystkich Świętych oraz Dniem Zadusznym, Samorząd Uczniowski zorganizował wyjście na cmentarz komunalny w Boguszowie – Gorcach, w celu uprzątnięcia zaniedbanych i opuszczonych grobów.

        Przez ostatnie tygodnie października w szkole odbywała się zbiórka pieniędzy w ramach akcji „Światełko pamięci”. Zebrana suma pozwoliła zakupić znicze i zapalić je na grobach. Tuż przed listopadowymi świętami blisko 40 uczniów z PSP nr 5 oraz Gimnazjum nr 2  pod opieką p. E. Kamińskiej – Sawickiej i p. K. Jaworskiej udało się na cmentarz w Boguszowie - Gorcach aby oczyścić, uporządkować zaniedbane mogiły. Grupy zaopatrzone w rękawice, worki, grabie pracowały bardzo wytrwale - spora część grobów została oczyszczona z liści, usunięto z nich chwasty i postawiono symboliczną świeczkę.

        Zarząd Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunami, chciałby serdecznie podziękować wszystkim tym, którzy aktywnie włączyli się w zbiórkę pieniędzy na znicze oraz  porządkowanie grobów  na cmentarzu w Boguszowie – Gorcach. Cieszymy się, że z każdym nowym rokiem szkolnym coraz więcej uczniów aktywnie włącza się w wolontariat i akcje charytatywne.

E. Kamińska – Sawicka

K. Jaworska

Galeria zdjęć

-------------------------------------------------------------------------

Sukcesy naszych piłkarzy

Zamieszczono 12 listopada 2018 r.  Kamil Jasiński

 

       Drużyna piłkarska chłopców  Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 w Boguszowie Gorcach zajęła miejsce 5-6 w finale strefy wałbrzyskiej w ramach rozgrywek Dolonośląskich Igrzysk Dzieci . W drodze na finały nasz zespół wygrał dwa turnieje na etapach 1/2 rozgrywek powiatowych oraz powiatowych, pokonując w finale po emocjonującym meczu Zespół Szkolno Przedszkolny numer 1 z Boguszowa - Gorc 5-4. Najlepszym strzelcem drużyny został Filip Kowalski.

 

Skład:

1.Cywka Michał

2. Domaradzki Marek

3. Drabina Karol

4. Kowalski Filip

5. Matuszewicz Wiktor

6. Oldecki Mateusz

7. Sawicki Oskar

8. Świetlik Tomasz

9. Wąsowski Jakub

10. Wilk Marcel

11. Wójcik Szymon

 

       Natomiast starszy nasz zespół występujący w zmaganiach sportowych w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej w  1/2 mistrzostw powiatowych uzyskał awans z drugiego miejsca wraz z szkołą ze Starych Bogaczowic. W finale powiatowym gdzie awans zdobywał tylko mistrz, po emocjonującym meczu nasi zawodnicy wzięli rewanż, zwyciężając Stare Bogaczowice 3-2 w rzutach karnych (w regulaminowym czasie gry był remis 2-2). W finale rozgrywek strefy zostaliśmy sklasyfikowani na miejscu 5-6. Najlepszym strzelcem zespołu był Bartosz Jackowiec.

 

Skład:

1. Abramowicz Paweł

2. Chomko Maciej

3. Garwol Szymon

4. Garwol Wiktor

5. Jackowiec Bartosz

6. Mączkowski Dawid

7. Olejniczak Kamil

8. Sazanowicz Oliwier

9. Urbanowicz Michał

10. Zając Gracjan

Kamil Jasiński

-------------------------------------------------------------------------

Dzień Krajobrazu – „A wokoło nasze góry”

Zamieszczono 12 listopada 2018 r.  Anna Kogut

 

     22 października obchodziliśmy w naszej szkole „Dzień krajobrazu”, organizowany przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, w związku z tym klasa 5 b wraz z wychowawcą – Anna Kogut wyruszyła na wycieczkę krajoznawczą  trasą „ Wokół Trójgarbu”.

Nasza wyprawa rozpoczęła się od stacji PKP  Boguszów- Gorce Zachód, skąd pojechaliśmy do Witkowa. Ze stacji w Witkowie wyruszyliśmy niebieskim szlakiem przez Witków w stronę Trójgarbu. Pogoda dopisała, dzień zapowiadał się słoneczne, chociaż rano wszystko jeszcze spowijały gęste mgły i spadały na nas z drzew kryształki lodu, po nocnym przymrozku.

Trójgarb to trójwierzchołkowy szczyt o kulminacji 757, 778 i 738 m n.p.m. położony w zachodniej części Gór Wałbrzyskich, w Masywie Trójgarbu i Krąglaka, między Kamienną Górą a Szczawnem Zdrój. Przyrodniczo to  Obszar Chronionego Krajobrazu, OSO Natura 2000 Sudety Wałbrzysko-Kamiennogórskie.

Na szczycie czekała na nas niespodzianka, byliśmy świadkami budowy wieży widokowej na Trójgarbie. Panowie byli naszą wizytą mile zaskoczeni, nawet na moment zatrzymali pracę dźwigu, aby umożliwić nam bezpieczne przejście. Po drodze podziwialiśmy rozpościerające się widoki na Masyw Chełmca, Borowej, Wielkiej Sowy, Góry Kamienne, Kotlinę Kamiennogórską, Rudawy Janowickie, Karkonosze. Pan Piotr Krajewski – inżynier leśnictwa, który merytorycznie wspierał naszą wyprawę,  opowiadał nam o drzewostanie regla dolnego Trójgarbu. Obserwowaliśmy stada migrujących ptaków. 

      Wróciliśmy żółtym szlakiem do Lubomina, a stąd do Gorc. Nasza dzielnica miasta przywitała nas spowitym w świetle popołudniowego  słońca widokiem  Mniszka. Jakże miły był to widok, zwłaszcza że mieliśmy w nogach kilkanaście kilometrów, ale krajobrazy które cieszyły nasze oczy przez całą wycieczkę, wynagrodziły nasz wysiłek – piękne są nasze góry…  

Anna Kogut

Galeria zdjęć

-------------------------------------------------------------------------

Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca

Zamieszczono 28 października 2018 r.  Urszula Szmidt

 

         16 października obchodzimy Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca. W tym dniu od godziny 12.00 do 12.30 WOŚP wraz z ludźmi dobrej woli prowadziła jednocześnie w całej Polsce  resuscytację krążeniowo-oddechową. Uczniowie naszej szkoły od wielu lat uczą się zasad udzielania pierwszej pomocy i jak co roku  wraz z innymi szkołami z Boguszowa- Gorc, strażakami oraz policją w CKK Witold biorą udział w Biciu Rekordu.

                                                                                                             Szmidt Urszula

Galeria zdjęć

-------------------------------------------------------------------------

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

Zamieszczono 28 października 2018 r.  Renata Mika, Barbara Mandziej

 

"Jak nie pisać wierszy,

jakże nie płonąć w podzięce.

Za dar najpiękniejszy, za SERCE."

 

Dzień Edukacji Narodowej to szczególne święto wszystkich nauczycieli i pracowników oświaty. Z tej okazji od wielu lat uczniowie składają życzenia swoim nauczycielom. 12 października  2018 r. w Centrum Kulturalno – Kongresowym w Boguszowie – Gorcach odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej podczas której nie zabrakło elementu upamiętniającego 100-lecie Niepodległości naszego Państwa. Uczniowie z klasy VI A pod kierunkiem p. Barbary Mandziej i grupa Biedroneczki z oddziału przedszkolnego pod kierunkiem Renaty Mika przygotowali część artystyczną. Młodzi artyści piosenką, słowem i tańcem uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku naszych nauczycieli. Uczniowie docenili i podkreślili swoją  wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i  troskę o dobro wychowanków. Uroczystość przebiegała w miłej i radosnej atmosferze. Na zakończenie uczniowie złożyli życzenia wszystkim pracownikom naszej szkoły oraz wręczyli piękne pamiątkowe medale.

                                                                                     Renata Mika, Barbara Mandziej

Galeria zdjęć

-------------------------------------------------------------------------

Europejskie Dni Ptaków  na obozie ornitologicznym nad Bukówką

Zamieszczono 15 października 2018 r.  Anna Kogut

 

            Dzięki uprzejmości pani Małgorzaty Pietkiewicz z Wrocławskiej Grupy Obrączkarskiej ODRA, uczniowie klasy V b, wraz z wychowawcą  panią Anną Kogut  wzięli udział w zajęciach terenowych na obozie ornitologicznym. To już siódmy sezon obozu nad zbiornikiem Bukówka. Miejsce wybrane przez ornitologów, okazało niezwykle trafione i cenne w badaniach awifauny i dróg migracji Sudetów. W kolejnych latach zaobrączkowano ponad 10 tysięcy ptaków, należących do 82 gatunków. Miejsce jest również „magiczne”, surowy górski klimat, zimne noce, poranne mgły, obóz „ochrzczono” tajemniczą postacią z Doliny Muminków- Buką.

        Nasi uczniowie bardzo lubią odwiedzać obóz, nie tylko z tego powodu, że mogą obserwować, jak wygląda praca obozu „od kuchni”, brać udział w  obchodach, zobaczyć, jak wyglądają sieci ornitologiczne, jak dużej wprawy wymaga umiejętność wyplątania odłowionych ptaków, przyglądać się pomiarom i zakładaniu obrączek, ale najważniejszy jest ten bezpośredni kontakt. Mogą potrzymać żywego ptaka, który odlatuje z ich rąk, pochodzić pomiędzy dzikimi zaroślami, oglądać tamy bobrów, tropy ptaków na błocie, czy w końcu sami skoczyć do błota.

       Ptaki dopisały, wszyscy chętni mogli z własnych rąk wypuścić, wcześniej zaobrączkowanego ptaka, chociaż sikory mają w zwyczaju „ szczypać w palce” nasi uczniowie wykazywali się odwagą i nikt nie zrezygnował z tej przyjemności J

       To już drugi sezon klasy V b nad Bukówką, większość potrafi już fachowo trzymać wypuszczane ptaki, rozróżniają gatunki: rudziki, pierwiosnki, czeczotki, modraszki, bogatki, czyże, zięby.

      A w przerwie atrakcje: chodzenie w kaloszach po błocie, rozpalanie ogniska za pomocą krzesiwa, pieczenie kiełbasek, wspólne rozmowy i zabawy na łonie natury.

       Zajęcia edukacyjne prowadzili dla uczniów pani Małgorzata Pietkiewicz ( kierownik obozu), za co serdecznie dziękujemy, i opiekun grupy Anna Kogut.

PS : członkowie załogi obozu ornitologicznego dziękują mamie Juli, Joannie Perz, za pyszne ciasto, które umiliło im trudy pracy terenowej J

                                                                                                                Anna Kogut

 

Galeria zdjęć

-------------------------------------------------------------------------

Rok szkolny 2017/2018

Polscy poeci dzieciom – Jacek Cudny

Zamieszczono 25 czerwca  2018 r.  Ewelina Kamińska-Sawicka

 

            15 czerwca br. w Gminnym Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Czarnym Borze odbył się konkurs recytatorski „Polscy poeci dzieciom – Jacek Cudny”. Konkurs podzielono na trzy kategorie wiekowe. PSP nr 5 im. B. Malinowskiego w kategorii dzieci 5-6- letnich reprezentowały: Maja Dobrzycka i Amelia Płonka z oddziału przedszkolnego Biedroneczki, a klasy pierwsze: Maja Rogowska i Alicja Koch z kl. I a.

        Uczestnicy konkursu wywołali wiele wzruszeń i nie mniej uśmiechów. Zachwycali mistrzowską recytacją, grą aktorską, zabawnymi przebraniami i wyszukanymi rekwizytami. W jury konkursu zasiadł sam autor recytowanych wierszy, czyli Pan Jacek Cudny. Pierwsza książka Jacka Cudnego została zatytułowana „Wiersze za jeden uśmiech”, bo powstała z zamysłem, że stanie się kiedyś bohaterką akcji, w której dzieci dotknięte przez los, właśnie w zamian za jeden uśmiech, będą obdarowane tą książką. Tak też się stało w grudniu 2010 roku, kiedy zbiór wierszy był rozdawany podopiecznym Fundacji DR CLOWN. Od tej pory Pan Jacek Cudny bierze udział w kolejnych cyklach tej akcji. Spotyka się z dziećmi w szpitalach, szkołach specjalnych i placówkach opiekuńczo-wychowawczych.

        Wszyscy mali uczestnicy oraz ich opiekunowie zostali zaproszeni do wspólnych konkursów, przygotowanych przez autora wierszy dziecięcych. Nie zabrakło ciekawych rymowanek, zgadywanek oraz piosenek, przygotowanych na postawie wierszy Pana Cudnego. Zaprezentowano również ciekawe zasoby materiałów, zamieszczonych na stronie www.cudnolandia.pl.

        Po spotkaniu z Panem Jackiem Cudnym, Dyrektor Gminnego Zespołu Szkolno – Przedszkolnego - Pani Anna Dziewit, wyróżniła najpiękniejsze recytacje i nagrodziła wszystkich uczestników konkursu pamiątkowymi dyplomami i atrakcyjnymi nagrodami. Wśród wyróżnionych pojawiły się nasze uczennice: Maja Rogowska i Maja Dobrzycka.

Organizatorzy zapewnili uczestnikom słodki poczęstunek. Dziękujemy za zaproszenie na konkurs.

E. Kamińska – Sawicka

Galeria zdjęć

-------------------------------------------------------------------------

Ogólnopolski konkurs Weltsprachen Kinder

Zamieszczono 25 czerwca  2018 r.  Natalia Południak

 

            Uczniowie klas 7 PSP: Julia Błażewicz, Hanna Płonka, Marta Świątek, Wiktoria Redka, Julia Kuźma, Szymon Garwol, Dawid Mączkowski, Paweł Abramowicz, Adrian Świątkowski i Dawid Kołakowski wzięli udział w ogólnopolskim  konkursie z języka niemieckiego Weltsprachen Kinder. Jak na pierwszy rok nauki języka niemieckiego uczniowie poradzili sobie z testami bardzo dobrze. Każdy uczestnik otrzymał dyplom i nagrodę.

Gratulacje dla wszystkich uczestników.

Natalia Południak

Galeria zdjęć

-------------------------------------------------------------------------

VI edycja   konkursu

„Poznaj bogactwo przyrodnicze gminy Boguszów-Gorce”

Zamieszczono 25 czerwca  2018 r.  Anna Kogut

 

 11 czerwca 2018 roku, w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 5 w Boguszowie-Gorcach  odbyła się VI edycja gminnego konkursu dla szkół podstawowych - „Poznaj bogactwo przyrodnicze gminy Boguszów-Gorce”. Organizatorem konkursu jest  nasza szkoła oraz Sudeckie Towarzystwo Przyrodnicze,  reprezentowanych przez panią Annę Kogut i pana Piotra Wasiaka. W konkursie udział wzięły czteroosobowe drużyny z trzech szkół: Publicznej Szkoły Podstawowej nr 6 w Kuźnicach pod opieką pani Urszuli Filip, Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Boguszowie pod opieką pani Jolanty Kocemby i Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 5 pod kierownictwem pani Anny Kogut.

W tym roku miło nam było gościć na konkursie pana Józefa Waliszewskiego –Prezesa Zarządu Stowarzyszenia Witold - przyrodnika z zamiłowania i leśniczego Nadleśnictwa  Wałbrzych - pana Grzegorza Cwielucha .

Organizatorzy przygotowali i rozesłali wcześniej do uczniów specjalnie opracowane materiały zawierające szczegółowe informacje na temat bogactwa przyrodniczego i obszarów objętych siecią Natura 2000 w gminie. Uczniowie przygotowując się do konkursu poznają walory przyrodnicze gminy, nabywają umiejętności rozpoznawania gatunków roślin i zwierząt,  znajomości topografii miejsca zamieszkania. Poznają prawo i ideę funkcjonowania europejskiego prawa ochrony przyrody Natura 2000, na mocy którego utworzono na terenie gminy: dwa obszary siedliskowe - Góry Kamienne i Masyw Chełmca oraz Obszar Specjalnej Ochrony Ptaków – Sudety Wałbrzysko-Kamiennogórskie.

Główny cel konkursu, to zainteresowanie młodzieży odkrywaniem walorów przyrody swojego miejsca zamieszkania. W trakcie 10 indywidualnych i grupowych konkurencji uczestnicy musieli wykazać się wszechstronną i praktyczną wiedzą W trakcie konkursu pan Piotr Wasiak przedstawił prezentację na temat: "Formy ochrony przyrody na Dolnym Śląsku".

Największą znajomością walorów przyrody gminy Boguszów-Gorce wykazały się uczennice PSP nr 5 : Zuzanna Ciągło – zajęła pierwsze miejsce, Jagoda Kubiak – miejsce trzecie. Drugie miejsce zajął uczeń Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1–Jakub Lesiuk. Drużynowo zwyciężyli uczniowie PSP nr 6, drugie miejsce, z  niewielką różnicą punktów, zajęła PSP nr 5, trzecie PSP nr 1. W ramach nagrody wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, książki o tematyce przyrodniczej. Dodatkowo wszystkie szkoły otrzymały ufundowane przez Stowarzyszenie Witold – monografie „ Rezerwaty przyrody w Polsce Południowej”. Nagrody książkowe dla uczestników konkursu zostały sfinansowane przez Sudeckie Towarzystwo Przyrodnicze i z funduszu Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 5 w Boguszowie-Gorcach.

Zainteresowanie i poziom wiedzy uczestników przyrodą własnej miejscowości wzrasta z roku na rok, młodzież poznaje rośliny, zwierzęta, głosy ptaków, siedliska, skały, minerały, wzniesienia, które spotyka na co dzień, obserwuje z okien swoich domów. Poznanie walorów przyrody uczy młodzież obserwować, doceniać  i chronić wyjątkowość przyrody naszej gminy, która stanowi wspólne bogactwo wszystkich mieszkańców Boguszowa-Gor.

                                                                                                                Anna Kogut

Galeria zdjęć

-------------------------------------------------------------------------

Sukces naszych uczennic w XIII edycji Powiatowego Konkursu Przyrodniczego

Zamieszczono 10 czerwca  2018 r.  Anna Kogut

 

25 maja 2018 r. w Wyższej Szkole Zawodowej im Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu  odbył się XIII Powiatowy Konkurs Przyrodniczy dla klas szóstych szkoły podstawowej.

W konkursie zorganizowanym przez Publiczną Szkołę Podstawową nr 2 w Wałbrzychu wzięło udział 36 uczniów z 12 szkół. Naszą szkołę reprezentowały trzy uczennice:

Eliza Kawka – uczennica klasy 5a

Zuzanna Ciągło – uczennica klasy 6a

Aleksandra Winnik - uczennica klasy 6a

 

Laureatami zostało 13 uczniów.

 

 Zuzanna Ciągło zdobyła IV miejsce

 Eliza Kawka IX.   

Gratulujemy  sukcesu!

                                                                 Anna Kogut

-------------------------------------------------------------------------

15 maja Święto Polskiej Niezapominajki

Zamieszczono 10 czerwca  2018 r.  Anna Kogut

 

 

W maju obchodziliśmy Święto Polskiej Niezapominajki, którego przesłaniem jest kultywowanie tradycji polskich. Tego dnia uczniowie przychodzą ubrani w niezapominajkowe barwy i przynoszą szkoły własnoręcznie zrobione bukieciki kwiatów, a „ poczta niezapominajkowa” wręcza adresatom.

Któż z nas nie cieszy z otrzymanych kwitów ?!

W tym roku doręczycielami niezapominajkowych bukiecików byli uczniowie klasy IV b. Odczytali również w klasach przesłanie Święta Polskiej Niezapominajki:

 

Nie chcemy święta zakochanych w zimie

Kiedy mróz i śnieg na dworze

Kiedy śpi cała przyroda

Nie jest to tradycja polska

Chcemy święta zakochanych w maju

Kiedy zakwitają kwiaty

Wokół rozbrzmiewają głosy ptaków

 A nasze serca rozpala coraz cieplej świecące słońce

Uczcijmy polskie święto przyjaźni i miłości

Polskim symbolem pamięci o bliskich nam osobach - niezapominajką

Podarujmy naszym przyjaciołom, koleżanką, kolegą, rodzicom, nauczycielom

Bukieciki niezapominajek

One nic nie kosztują…

                                                                                               Romantycy

-------------------------------------------------------------------------

SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW

W 14 MINI SETCE

Zamieszczono 10 czerwca  2018 r. 

Karolina Jaworska, Ewelina Kamińska-Sawicka, Wioletta Sommerfeld, Anna Zwierko

 

          25 maja br. na stadionie sportowym na Górze Parkowej, przy ul. Kusocińskiego w Boguszowie-Gorcach odbyła się 14 edycja zawodów biegowych dla dzieci i młodzieży  MINI SETKA oraz 4 MINI SETKA Rodziców i Dziadków. Biegi zorganizowali: Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Urząd Miejski w Boguszowie-Gorcach. W zawodach wzięło udział łącznie około 700 zawodników w wieku od 14 miesięcy do 61 lat. Dzieci i młodzież zmierzyli się w 28 kategoriach, na dystansach od 100 do 2000 metrów.

    Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal oraz drobny upominek ufundowany przez Sponsorów. Zwycięska trójka, która znalazła się na podium została obdarowana atrakcyjnymi nagrodami i medalami.

    Poniżej umieszczamy najlepsze wyniki uczniów z PSP nr 5 im. B. Malinowskiego oraz Gimnazjum nr 2 w Boguszowie – Gorcach.

Rocznik 2012- dystans 100 m (dziewczęta)

III miejsce Maja Parafieńczyk

Rocznik 2012- dystans 100 m (chłopcy)

I miejsce Marcel Malinka                 

Rocznik 2010- dystans 200 m (dziewczęta)

III miejsce Hanna Błażewicz

Rocznik 2010- dystans 200 m (chłopcy)

II miejsce Wiktor Mączkowski

Rocznik 2009- dystans 300 m (chłopcy)

II miejsce Julian Wilk

Rocznik 2008- dystans 600 m (chłopcy)

II miejsce Marek Domaradzki

Rocznik 2007 – dystans 650 m (dziewczęta)

 I miejsce Natalia Zonenberg

Rocznik 2007 – dystans 650 m (chłopcy)

II miejsce Fabian Rola

Rocznik 2006- dystans 700 m (dziewczęta)

I miejsce Julia Zonenberg

Rocznik 2005- dystans 1400 m (chłopcy)

III miejsce Kamil Olejniczak

Rocznik 2004 – dystans 1400 m (dziewczęta)

I miejsce Martyna Baranowska

Rocznik 2004- dystans 1600 m (chłopcy)

III miejsce Dawid Mączkowski

Rocznik 2003- dystans 1600 (dziewczęta)

III miejsce Maja Łagan

Rocznik 2002- dystans 1600 m (dziewczęta)

II miejsce Daria Zielińska

III miejsce Natalia Słabaszewska

Rocznik 2002- dystans 2000 m (chłopcy)

II Miejsce Dominik Górecki

III miejsce Dominik Zając

    Nasi uczniowie osiągnęli wspaniałe wyniki na tegorocznych zawodach MINI SETKI, życzymy im kolejnych sukcesów sportowych.

K. Jaworska, E. Kamińska – Sawicka, W. Sommerfeld, A. Zwierko

Galeria zdjęć

-------------------------------------------------------------------------

Wizyta duszpasterska

Zamieszczono 10 czerwca  2018 r.  ks. Grzegorz Fabiński

 

W Poniedziałek  dnia 21. maja 2018r. z wizytą duszpasterską przybył do  naszej szkoły Ks. Bp Adam Bałabuch biskup pomocniczy diecezji świdnickiej.

Z tej okazji grono pedagogiczne na czele z  Panem Dyrektorem wraz z młodzieżą zorganizowali spotkanie. Młodzież naszej szkoły pod opieką katechetów przedstawiła krótką inscenizacje pt: Tajemnica  Zmartwychwstania. Na koniec ksiądz biskup udzielił pasterskiego błogosławieństwa.

Galeria zdjęć

-------------------------------------------------------------------------

„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”

Zamieszczono 10 czerwca  2018 r.  Ewelina Kamińska-Sawicka

 

            Powyższe słowa Janusza Korczaka, są chyba znane wszystkim. W tym roku stały się mottem, którym kierowaliśmy się przy organizowaniu Dnia Dziecka. Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego i przy wielkim wsparciu wychowawców, zrodził się pomysł przygotowania szkolnych Mistrzostw Świata w zbijaka i piłce nożnej.

30 maja, na boisku szkolnym o godz.  9:00 zrobiło się bardzo kolorowo i gwarno. W szkolnych mistrzostwach wzięły udział wszystkie klasy. Każda z nich reprezentowała inny kraj, stąd pojawiły się barwy Niemiec, Polski, Hiszpanii a nawet Senegalu.

Po kilkuminutowych rozgrzewkach i uroczystym odsłuchaniu hymnów państwowych, klasy I-III zmierzyły się w popularnej grze zespołowej zbijak. Uczniowie zaopatrzeni w kolorowe flagi i transparenty zagrzewali do walki swoich faworytów.

Rozgrywki najmłodszych zostały docenione pamiątkowymi dyplomami, po czym do gry przystąpili starsi uczniowie. W Mistrzostwach piłki nożnej wzięli udział uczniowie klas IV-VII SP oraz gimnazjaliści. Sędziował im absolwent naszej szkoły- Darek Winnik. W sytuacjach spornych pomocą służyły nauczycielki wychowanie fizycznego. Emocji nie brakowało, w szczególności wtedy, gdy o wyniku spotkania rozstrzygały rzuty karne.

W tym czasie dzieci z edukacji wczesnoszkolnej spędzały radosne chwile ze swoimi wychowawcami, kibicując starszym kolegom i uczestnicząc we wspólnych zabawach. Uczniowie z kl. Va przygotowali zdrowe sałatki owocowe i zadbali o napoje, które niewątpliwie przydały się w ten upalny dzień.

Mamy nadzieję, że tegoroczne obchody szkolnego Dnia Dziecka uczniowie będą wspominać z uśmiechem na twarzy:)

Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego

Galeria zdjęć

-------------------------------------------------------------------------

Apel ekologiczny w wykonaniu klasy IV b

Zamieszczono 03 czerwca  2018 r.  Anna Kogut

 

Pomiędzy 22 kwietnia, kiedy obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi, a 5 czerwca – Światowym Dniem Ochrony Środowiska, uczniowie klasy IV b zaprezentowali  apel ekologiczny.

W apelu uczniowie przedstawili najważniejsze przesłanie filmu – S.O.S. ZIEMIA.

    Po raz pierwszy na świecie, jednego dnia, w Światowym Dniu Ziemi, 22 kwietnia  2009 -- równocześnie w 85 krajach, w kinach, w telewizji, na DVD i w Internecie miała miejsce premiera największego na świecie multimedialnego wydarzenia pro-ekologicznego. Premiera filmu S.O.S. Ziemia ("HOME"). Wspólny projekt Luca Bessona i fotografa Yanna Arthusa-Bertranda. 
    To niesamowita podróż w głąb australijskiej rafy koralowej, wędrówka przez niebezpieczne amazońskie lasy, bezkresną pustynię Gobi i industrialne dzielnice Szanghaju. Podróż przez wszystkie kontynenty, której celem jest zwrócenie uwagi świata na problemy i zagrożenia środowiska naturalnego: globalne ocieplenie, umierające lasy, wymieranie gatunków zwierząt i roślin, na kończące się zasoby naturalne. Efekt przewracającego się domina klęsk ekologicznych może zapoczątkować katastrofalne konsekwencje. Film S.O.S. Ziemia ("HOME") to ostrzeżenie przed zagładą, to wołanie naszej Planety o ratunek...

Galeria zdjęć

-------------------------------------------------------------------------

MAŁY MISTRZ MATEMATYKI

Zamieszczono 03 czerwca  2018 r.  Urszula Szmidt, Ewa Drabczyk-Rumińska

 

       W dniu 16 maja 2018 roku po raz czwarty odbył się w naszej szkole Powiatowy Konkurs Matematyczny  dla klas trzecich MAŁY MISTRZ MATEMATYKI.  Startowało 5 drużyn z  pięciu szkół. Celem tego konkursu było rozwijanie zainteresowań matematycznych a także sprawdzenie swojej wiedzy i umiejętności.  Zadania wcale nie były łatwe , wymagały sprawnego liczenia i logicznego myślenia. Drużyny pracowały szybko ,  sprawnie i w bardzo miłej atmosferze . Najlepsza okazała się drużyna ze szkoły w Czarnym Borze. II miejsce zdobyła PSP nr 6 w Boguszowie –Gorcach, III miejsce ZSP w Boguszowie Gorcach i kolejno nasi uczniowie oraz ZSP nr 1 w Wałbrzychu.  Dziękujemy wszystkim za zmagania a nauczycielom za przygotowanie swoich dzieci do konkursu. Gratulujemy i zapraszamy za rok.

                                                           Urszula Szmidt  i Ewa Drabczyk-Rumińska

Galeria zdjęć

-------------------------------------------------------------------------

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja

Zamieszczono 20 maja  2018 r.  Adam Mazur

 

        Z okazji zbliżającej się rocznicy 100-lecia odzyskania niepodległości ,koło modelarskie przedstawia wystawę polskich pojazdów wojskowych, używanych przez armię polską w latach 1918-2018. Są to zarówno pojazdy produkowane w Polsce,  jak i pojazdy alianckie użytkowane przez Wojsko Polskie.       

     Wszystkie pojazdy są wykonane w skali 1:35 i posiadają oryginalne malowanie i znaki taktyczne oraz jednostek  do których należały.

    Oprócz tego z okazji rocznicy zakończenia II Wojny światowej. Przedstawiamy sceny z różnych frontów tej wojny. W przygotowaniu nowe modele i dioramy. Modelarstwo ta pasja, która uczy: historii i patriotyzmu ale także sumienności, precyzji i obowiązkowości, cech których dzisiaj tak bardzo brakuje.

                                                                                  Adam Mazur

Galeria zdjęć

-------------------------------------------------------------------------

Dzień Brytyjski

Zamieszczono 20 maja  2018 r.  Renata Bizoń

 

            10 maja w naszej szkole odbył się „Dzień Brytyjski”. Dzień ten obfitował w wiele atrakcji. Pierwszą z nich było zaprezentowane przez klasy IVA i IVB przedstawienie w języku angielskim „Little Red Riding Hood” („Czerwony Kapturek). Młodzi aktorzy, swoim talentem językowym, aktorskim oraz strojami przygotowanymi specjalnie na te okazję, zrobili duże wrażenie na widzach, którymi byli ich rodzice, nauczyciele oraz uczniowie klas I-V i oddziału przedszkolnego „Słoneczka”.  W tym samym czasie Wiktoria Kaganiuk i Jan Wańczyk wystąpili recytując wierszyki w języku angielskim.

Kolejnym punktem Dnia Brytyjskiego był drużynowy  Konkurs Wiedzy o Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Północnej Irlandii dla uczniów klas IV-VII. Rywalizowało w nim osiem drużyn, a najlepszą z nich okazała się drużyna  klasy VA w składzie: Eliza Kawka, Michał Wójcik, Konrad Jurjewicz. Drugie miejsce wywalczyły sobie uczennice z klasy VIIA- Hanna Płonka, Marta Świątek oraz Wiktoria Siarkiewicz, a trzecie przedstawiciele klasy IVA – Krzysztof Rumiński, Marcel Wilk i Nicolas Jarosiński. Wszyscy popisali się naprawdę dużą wiedzą, którą sami musieli zdobyć, gdyż nauczyciel przekazał im jedynie zagadnienia konkursowe i źródła, z których mogą skorzystać przygotowując się do konkursu. Tak więc gratulujemy umiejętności samokształcenia.

W przerwie pomiędzy  pierwszą, a druga częścią konkursu mogliśmy podziwiać trzy występy wokalne w języku angielskim. Zaśpiewali dla nas: Marta Świątek (VIIA), Adrian Świątkowski  (VIIB) oraz grupa w składzie: Hanna Michalak, Oliwia Michalska i Julia Ignacik (VIA). Bardzo oryginalny i wymagający z pewnością wielu godzin przygotowań okazał się występ dziewczyn, które śpiewając piosenkę wystukiwały jej rytm kubeczkami plastikowymi i robiły to bardzo rytmicznie i synchronicznie, publiczność była naprawdę pod dużym wrażeniem.

Podczas konkursu wręczono także nagrody zwycięzcom konkursu plastycznego dla klas IVS.P.- III Gim. „Famous places in Great Britain”, byli to: I miejsce- Krzysztof Rumiński (IVA), II miejsce- Jonatan Kołakowski (VA) Katarzyna Horbacz (VIIB) oraz Adrianna Czupyk – obie miejsce III.

 Okazało się, że uczniom tak spodobały się te wszystkie atrakcje, że już zażyczyli sobie kolejnego Dnia Brytyjskiego w przyszłym roku.

Organizator Dnia Brytyjskiego Pani Renata Bizoń składa serdeczne podziękowania wszystkim osobom, które przyczyniły się do organizacji  tego wydarzenia, a w szczególności Panią: Gabrieli Czyżowskiej, Magdalenie Domaradzkiej, Katarzynie Hull dzięki, którym mogła powstać dekoracja do przedstawienia; Radzie Rodziców (w szczególności Pani Dorocie Świątek) za ufundowanie nagród. Oczywiście największe THANK YOU należy się wszystkim uczniom, którzy zgodzili się wziąć aktywny udział w naszym ‘British Day’.

      

                                                                                  Renata Bizoń

Galeria zdjęć

Video - Fragment przedstawienia Czerwony Kapturek

-------------------------------------------------------------------------

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja

Zamieszczono 5 maja  2018 r.  Monika Buzarewicz

 

        Klasy IVa i VIb naszej szkoły przygotowały wraz z wychowawczyniami paniami Moniką Buzarewicz i Ewą Drabczyk – Rumińską apel upamiętniający  rocznicę uchwalenia pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji. Uczniowie nie tylko  przypomnieli wydarzenia z 1791 roku, ale także opowiedzieli, jak to majowe święto było dotąd obchodzone.       

                                                                                  Monika Buzarewicz

Galeria zdjęć

-------------------------------------------------------------------------

Promujemy  Zdrowie

Zamieszczono 5 maja  2018 r.  Wioletta Sommerfeld

 

        Jak co roku kwiecień to miesiąc, w którym organizujemy w naszej szkole Dni Zdrowia. Celem podjętych działań było zainteresowanie uczniów tematyką zdrowego stylu życia i wyrabianie przekonania, że zdrowe żywienie to mądry i naturalny wybór. W czasach łatwego dostępu do słodyczy, przekąsek, dań typu „fast food” warto dowiedzieć się więcej o zdrowym odżywianiu, żeby wybrać dla siebie to, co najlepsze.

        Rodzice tradycyjnie przygotowali dla uczniów na drugie śniadanie zdrowe kanapki. Apetyty dopisywały, a kolorowe przekąski szybko znikały z talerzy. Taka porcja zdrowia na pewno dała dużo energii do nauki i zabawy. W szkole dzieci uczestniczą w programie  „Owoce i mleko w szkole” i mają dostęp do owoców, jogurtów, serków oraz warzyw.  

        W ramach ogólnopolskiego programu „Trzymaj Formę” uczniowie  klasy VII „b” po raz kolejny zorganizowali dla klas  I – III SP "Aktywną przerwę ". Chętne dzieci  z klas młodszych przebrały się w ciekawe stroje warzyw i owoców,  wykonały klasową książkę zdrowych przekąsek, a niektóre z klas podjęły zadanie uprawy szkolnego ogródka na parapecie okna. Ważnym przedsięwzięciem był pokaz udzielania pierwszej pomocy, zorganizowany  przez uczniów Gimnazjum dla całej społeczności szkolnej.  Na zebraniach klasowych odbyły się prezentacje filmów edukacyjnych z programu „Żyj smacznie i zdrowo”, połączone z poczęstunkiem, w formie owocowych szaszłyków, przygotowanych przez uczniów.

       Chętni uczniowie mieli okazję zaprezentować swoje talenty plastyczne i wziąć udział w konkursie pod tegorocznym hasłem Światowego Dnia Zdrowia „Zdrowie dla wszystkich”. Nasi uczniowie stanęli na wysokości zadania i przygotowali piękne prace. Komisja oceniała prace pod względem estetyki, pomysłowości i wykorzystania różnorodnych technik plastycznych. Jury konkursu w składzie p. Katarzyna Hull, p. Anna Laskowska, p. Ewa Drabczyk – Rumińska, p. E. Kamińska - Sawicka po długiej naradzie przyznało następujące miejsca:

 

I miejsce  Jakub Zyzda  kl. I „b”

II miejsce Patrycja Paterak kl. I „a” i Damian Motylski  kl. III „b”

III miejsce Pola Zelek kl. I „a” i Emilia Nowoczek kl. I „b”

 

Wyróżnienia zdobyli:

Marta Prusak kl.II „a”

Piotr  Podgórski kl.I „a”

Julia Kopij  kl. I „a”

Jakub Góral kl. I „b”

Nataniel Walkowiak kl. II „a”

 

     Na korytarzu szkolnym powstała galeria prac plastycznych wykonanych przez szkolnych artystów. Nagrodzonym i wyróżnionym serdecznie gratulujemy. Rodzicom dziękujemy za zaangażowanie i pomoc w przygotowaniu podjętych zadań i zachęcamy do obejrzenia zdjęć.

Wioletta Sommerfeld

Galeria zdjęć

-------------------------------------------------------------------------

ZBIÓRKA NAKRĘTEK

Zamieszczono 15 kwietnia  2018 r.

Ewelina Kamińska-Sawicka, Aleksandra Kuczkowiak

 

         Z inicjatywy oddziałów przedszkolnych, w PSP nr 5 im. B. Malinowskiego zorganizowano zbiórkę nakrętek, przeznaczonych na rehabilitację Nataszki.  Akcja trwała przez cały marzec, podczas którego uczniom udało się zgromadzić kilka kartonów nakrętek. Klasy najbardziej zaangażowane otrzymały symboliczne nagrody oraz dyplomy uznania. Najwięcej zakrętek zgromadziła klasa IV a, drugie miejsce zajęła VI a. Na III miejscu uplasowały się klasy: III a SP i I a. Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim za zaangażowanie.

E. Kamińska – Sawicka, A. Kuczkowiak

Galeria zdjęć

-------------------------------------------------------------------------

20 marca Światowy Dzień Wróbla

Zamieszczono 25 marca  2018 r.  Anna Kogut

 

        Uczniowie koła przyrodniczego przygotowali program edukacyjny z okazji Światowego Dnia Wróbla dla uczniów szkoły podstawowej oraz oddziałów przedszkolnych. Celem programu było zwrócenie uwagi na szybki spadek liczebności tego, tak niegdyś, najbardziej licznego i znanego gatunku, choćby ze szkolnych wierszyków Hanny Łochockiej :

- „Raz wróbelek Elemelek znalazł w polu kartofelek…”

        Wróbel skolonizował ludzkie osiedla wraz z rozwojem rolnictwa, prawdopodobnie przed kilkoma tysiącami lat,  XIX i XX wieku należał do najpowszechniej występujących gatunków na terenach Polski.

        Monitoring Pospolitych Ptaków Lęgowych prowadzony przez OTOP ujawnił, że w ciągu sześciu lat z Polski zniknął co siódmy wróbel.  Co najbardziej niepokojące, podobny spadek populacji tego sympatycznego ptaka obserwuje się w całej Europie.

 

Populacja tych małych ptaków zmniejsza się!

Ustanowienie Światowego Dnia Wróbla ma zwrócić na to uwagę.

Wróbla można spotkać w całej Polsce. Zamieszkuje głównie Europę i Azję.

W ostatnich latach liczebność tego gatunku w dużych miastach znacznie spadła.

Co jest tego powodem?

·         Ubywa liczba miejsc do gniazdowania, źródeł pokarmu.

·         Do spadku liczebności przykładają swoje dzioby i pazury polujące na młode osobniki sroki czy koty. 

·         W związku z coraz mniejszą dostępnością naturalnych, niekoszonych trawników gdzie m.in. rosną chwasty, których nasionami żywią się wróble,

·         w wyniku prac termomodernizacyjnych budynków, których poddasza zazwyczaj stanowiły główne siedliska tego gatunku, wróble coraz częściej wycofują się z centrów miast.

 

Na terenie Polski wróbel objęty jest ścisłą ochroną gatunkową !

Należy do gatunków wymagających ochronny czynnej.

 

Ochrona wróbla polega przede wszystkim na:

·         odtwarzaniu oraz zakładaniu nowych zadrzewień,

·          ochronie drzew z dziuplami,

·          budowaniu sztucznych miejsc lęgowych,

·          dostosowaniu sposobów i terminów prac budowlanych czy remontowych, tak aby zminimalizować wpływ na zwierzęta i ich siedliska.

Co można zrobić, żeby wróble nie znikały z naszych miast?

Podstawowym zadaniem jest stworzenie miejsc na gniazda.

Wróble nauczyły się korzystać z tzw. stropodachów, należy więc pilnować aby nie zamykano do nich dostępu. Możemy też zbudować dla tych ptaków skrzynki lęgowe.

Zalecane wymiary to: dno 13x13 cm, głębokość 20 cm, średnica otworu 4 cm.

Taka skrzynka powinna zostać umieszczona z dala od okien.

Ruch  oknem płoszy te ptaki i mogą porzucać lęgi.

Ptakom służą takie miejsca schronienia, jak gęste i wysokie krzaki.

Będą mogły chować się tam w okresie zimowym i szukać pożywienia dla piskląt wiosną.

Zimą można podrzucać im ziarna takie jak:

·         nasiona słonecznika,

·          kasza jęczmienna, gryczana,

·         pęczak,

·          pszenica,

·          owies,

·         płatki owsiane.

·          Kiedy już zdecydujemy się na dokarmianie, róbmy to regularnie.

 Wróble szybko się do tego przyzwyczajają.

 

Wiecie, że: Długość ciała wróbla to ok. 14-16 cm,

Jego masa to zaledwie 25-30 g.

Samiec ma szare ciemię i czarny krawacik

samica pozbawiona jest tych ozdób, a jej skrzydła są mniej barwne niż u samca.

Anna Kogut

Galeria zdjęć

-------------------------------------------------------------------------

Szkolny Dzień Kobiet

Zamieszczono 18 marca  2018 r.

Ewelina Kamińska-Sawicka, Aleksandra Kuczkowiak

 

          Jak co roku, chłopcy z PSP nr 5 oraz Gimnazjum nr 2 przygotowali uroczysty Dzień Kobiet dla swoich koleżanek. Z każdej klasy wytypowano trzy kandydatki do szkolnego konkursu Miss: piękności, sportu oraz inteligencji.

          Przyszła Miss piękności musiała zaprezentować się na wybiegu oraz opowiedzieć o tym, czym interesuje się, jakie są jej pasje. Dziewczyny, które uwielbiają sport poddane były testom sprawnościowym.  Piękno to również intelekt, dlatego kandydatki z każdej klasy zostały sprawdzone pytaniami z przeróżnych dziedzin. W jury zasiedli chłopcy.

      Ocena koleżanek nie była prosta. Po długich naradach wyłoniono: najpiękniejsze, najinteligentniejsze  i najbardziej wysportowane. Chłopcy wręczyli koleżankom symboliczne dyplomy oraz kwiaty. Tego dnia nie zabrakło wielu uśmiechów i dobrej zabawy.

E. Kamińska- Sawicka

A. Kuczkowiak

Galeria zdjęć

-------------------------------------------------------------------------

NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

Zamieszczono 18 marca  2018 r. Natalia Południak

 

      1 marca 2018 roku odbył się apel z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który przygotowali uczniowie klasy 2 a Gimnazjum wraz z wychowawczynią p. Natalią Południak i p. Katarzyną Hull. „Żołnierze niezłomni - żołnierze wyklęci, najwierniejsi obrońcy Rzeczypospolitej, skazani na hańbę, a później na zapomnienie. Mordowani zdradziecko, zakopywani w bezimiennych mogiłach, nazywani "zaplutymi karłami reakcji..." Tak wielu spośród nas nic nie wie o ich historii... Gdy zakończyła się II wojna światowa Polska nie odzyskała pełnej niepodległości. W kraju rządzili bezwzględnie nowi okupanci radzieccy poprzez przywiezione z Moskwy władze, bezgranicznie posłuszne Stalinowi. Polscy patrioci, byli partyzanci Armii Krajowej, ludzie sprzeciwiający się komunistom byli wtrącani do więzień, wywożeni do sowieckich łagrów, wreszcie jakże często skrytobójczo mordowani w katowniach Urzędów Bezpieczeństwa. Dla wielu Polaków jedynym wyjściem w zaistniałej sytuacji była ucieczka do lasu i podjęcie na nowo walki partyzanckiej z nowymi okupantami spod znaku czerwonej gwiazdy. To byli właśnie owi żołnierze niezłomni, o których dzisiaj mówimy. Ci którzy przeżyli i wyszli po latach z więzień byli traktowani jako obywatele drugiej kategorii. Nie mogli znaleźć pracy, ich dzieci były szykanowane w szkołach i określane jako "dzieci bandytów". Żyli tak, skazani na zapomnienie, aż do niedawna. Szczęśliwie komunizm w naszym kraju upadł, Polska zaczęła przypominać sobie o swoich bohaterach. Dziś mamy okazję aby uczcić wszystkich żołnierzy niezłomnych, wśród nich oddać hołd ostatnim żyjącym.”

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!

Natalia Południak

Galeria zdjęć

-------------------------------------------------------------------------

„Pegazik” 2018

Zamieszczono 04 marca  2018 r. Monika Buzarewicz

 

      Uczniowie naszej szkoły okazali się bezkonkurencyjni w etapie  miejskim konkursu recytatorskiego „Pegazik” w kategorii klas IV- VI. Pierwsze miejsce zdobyła Nina Czyżowska z klasy IVa, drugie- Krzysztof Rumiński, a trzecie – Kalina Szuba z tej samej klasy.  Wszyscy byli przygotowywani do udziału w konkursie przez panią Monikę Buzarewicz.

      Z kolei w kategorii uczniów starszych III miejsce zdobyła Patrycja Bąbel z klasy IIa gimnazjum, a wyróżniona została Hanna Płonka z klasy VIIa. Obie uczennice pracowały pod kierunkiem  pana Krystiana Ogrodnika.

      Wszystkim recytatorom serdecznie gratulujemy!

 Monika Buzarewicz

-------------------------------------------------------------------------

ZABAWA WALENTYNKOWA DLA NAJMŁODSZYCH

Zamieszczono 25 lutego  2018 r. Ewelina Kamińska-Sawicka

 

           13 lutego w Centrum Kulturalno - Kongresowym „WITOLD” odbyła się zabawa walentynkowa dla najmłodszych uczniów PSP nr 5 im. B. Malinowskiego w Boguszowie – Gorcach. We wspólnych zmaganiach tanecznych nie zabrakło również młodszych uczestników, którzy przybyli wraz ze swoimi rodzicami.

     Tegoroczne Walentynki były wynikiem współpracy CKK „WITOLD” z PSP nr 5. Dla uczniów przygotowano mnóstwo atrakcji i zabaw min.: tańce na gazecie, integrację z chustą animacyjną czy pląsy do ulubionych hitów muzycznych. Nie zabrakło również przedstawicielek Samorządu Uczniowskiego, działającego przy szkole, które przyozdabiały dziecięce twarze wspaniałymi malunkami. Poza tym każdy uczestnik mógł przygotować kartkę walentynkową, wrzucić do skrzynki pocztowej i obdarować drugą osobę ciepłymi słowami na koniec prawie dwugodzinnej imprezy.

        Zwieńczeniem zabaw była wspólna grupowa fotografia oraz... konkurs. Na stronie CKK „WITOLD” (Facebook) widnieją zdjęcia z foto budki, na które każdy zalogowany Facebookowicz może oddać swój głos. Zachęcamy do obejrzenia galerii.

E. Kamińska – Sawicka

Galeria zdjęć

-------------------------------------------------------------------------

POCZTA WALENTYNKOWA

Zamieszczono 25 lutego  2018 r. Ewelina Kamińska-Sawicka

 

 Corocznym, szkolnym zwyczajem, bez którego trudno sobie wyobrazić Dzień Zakochanych  jest niewątpliwie poczta walentynkowa. Ponad tydzień czasu uczennice klasy II a odwiedzały starszych i młodszych kolegów aby przypomnieć im o zbliżającym się święcie wszystkich zakochanych. Walentynkę można było przygotować wcześniej - na spokojnie w domu lub na zajęciach plastycznych.

       14 lutego „specjalni listonosze” roznieśli korespondencję do adresatów. Od samego rana szczególnie wśród najmłodszych uczniów było widać podekscytowanie. W tym roku zebraliśmy rekordową ilość Walentynek- było ich aż 97!

E. Kamińska – Sawicka

Galeria zdjęć

-------------------------------------------------------------------------

Zajęcia w Muzeum Przyrodniczym

Uniwersytetu Wrocławskiego

Zamieszczono 28 stycznia  2018 r. Anna Kogut

 

W grudniu uczniowie klas czwartych odwiedzili Muzeum Przyrodniczym Uniwersytetu Wrocławskiego. Zajęcia obejmowały dwugodzinną prelekcję prowadzoną przez prof. dr hab. Tadeusza Stawarczyka, na temat: „ Jak latają ptaki? Niby oczywiste, a jednak…”, podczas której mogli się poczuć jak studenci. Z dużym zainteresowaniem zgłębiali tajemnice związane ze zdolnością latania ptaków, wykazując się przy tym dużą wiedzą ornitologiczną. Po prelekcji udali się z panem profesorem do części muzealnej. Kolekcja wrocławskiego muzeum jest imponująca 448 gatunków ptaków, reprezentujących 137 rodzin, a więc większość istniejących obecnie na Ziemi, począwszy od wielkich strusi, po najmniejszych przedstawicieli tej grupy- kolibrów. Pośród wystawionych gatunków można obejrzeć prawdziwe rarytasy: 5 gatunków wymarłych już ptaków, tj. alkę olbrzymią, gołębia wędrownego, papugę karolińską, czajkę czarnoskrzydłą oraz kurobroda różnodziobego. Spośród bardziej egzotycznych gatunków wymienić można kiwi, pingwiny oraz grupę ptaków rajskich. Profesor Tadeusz Stawarczyk wyjaśnił młodzieży w jaki sposób człowiek przyczynił się do wyginięcia tych gatunków i jaki musimy żyć, aby zatrzymać tempo wymierania wszystkich gatunków na Ziemi, nie tylko ptaków.

W sali „Świat roślin” poznali przedstawicieli flory wszystkich regionów geograficznych kuli ziemskiej. Jest to jedyna w Polsce tak dużych rozmiarów stała wystawa botaniczna i w całości opierająca się na zbiorach z Zielnika Muzeum Przyrodniczego Uniwersytetu Wrocławskiego, prezentowanych jest na niej blisko 500 gatunków roślin należących do wszystkich grup systematycznych.

W największej, zabytkowej sali „Świat zwierząt”, w której wystawiony jest szkielet największego wieloryba - płetwala błękitnego, robiący niesamowite wrażenie, uczniowie mogli podziwiać różnorodność świta zwierząt. Sala gromadzi ponad 1500 eksponatów. Utrzymana jest w układzie systematycznym. Najliczniej reprezentowane są ptaki, muszle mięczaków oraz owady. Młodzież mogła również zobaczyć wymarłego drapieżnego torbacza - wilka workowatego, czy przedstawicieli stekowców: dziobaka oraz kolczatkę. Wśród pokazanych na wystawie owadów szczególnie zachwycały młodzież chrząszcze i motyle, z wieloma okazami barwnych egzotycznych gatunków.

Ogromne zainteresowanie wzbudziła „Sala szkieletów” - wystawa poświęcona układowi kostnemu kręgowców ilustruje zależności między budową i funkcjonowaniem szkieletu. Wśród 66 przedstawionych kompletnych szkieletów można obejrzeć szkielety zwierząt związanych ze środowiskiem wodnym; są tu ryby chrzęstnoszkieletowe i kostnoszkieletowe oraz przegląd ssaków morskich: diugoń, manat, delfiny i narwal z charakterystycznym spiralnie skręconym, długim kłem ("rogiem jednorożca").Wystawiony szkielet największego wieloryba - płetwala błękitnego którego można oglądać w sali "Świat zwierząt" oraz mniejszego sejwala. Są to jedyne w Polsce wystawione kompletne szkielety tych gatunków. Nie lada ciekawostką wśród parzystokopytnych jest kompletny szkielet wymarłego jelenia olbrzymiego Spośród nieparzystokopytnych wymienić można m.in. nosorożca zwyczajnego i indyjskiego oraz szkielet słonia indyjskiego. Poza tym prezentowane są szkielety szczerbaków: mrówkojada oraz nadrzewnego leniwca. Wystawa pokazuje również przykłady naczelnych. Z drapieżnych wystawiono szkielet pantery i niedźwiedzia polarnego. Ciekawą część wystawy stanowi ekspozycja czaszek, m. in. hipopotama babirussy, czy morsa. Wreszcie zaprezentowana jest kolekcja czaszek naczelnych, od lemura do szympansa uzupełniona o schemat dróg rozwoju człekokształtnych z modelami czaszek przodków człowieka. Poza ssakami pokazane są również szkielety gadów, m.in. krokodyla nilowego anakondy czy żółwia lamparciego.

Uczniowie byli zachwyceni, z ogromnym zaciekawieniem fotografowali okazy. Wizyta w  Muzeum Przyrodniczym to niezapomniana lekcja przyrody i ekologii, w najbardziej obrazowy sposób pokazująca uczniom różnorodność, niepowtarzalne piękno, a zarazem kruchość naszego świata, świata, którego człowiek może zniszczyć bezpowrotnie.

Po zajęciach w muzeum należało się uczniom trochę relaksu, udaliśmy się na wrocławski rynek, na którym jak co roku, w przedświątecznym czasie, odbywa się „ Jarmark Bożonarodzeniowy” . A tam słodkości co niemiara: gorąca czekolada, słodkie pierniki, wata cukrowa i inne wspaniałości. Naładowani klimatem, jak z kolorowej bajki wróciliśmy do domu. A po takiej dawce cukru, trudno było wymagać aby czwartoklasiści cichutko siedzieli, gwar wypełniał autokar aż do samych Gorc.

Dziękujemy za pomoc w opiece nad młodzieżą ks. Grzegorzowi Fabiańskiemu i mamom: pani Emilii Gibes i pani Agnieszce Połeć.

 

Ewa Drabczyk- Rumińska i Anna Kogut

Galeria zdjęć

-------------------------------------------------------------------------

Zapraszamy wszystkich

na Zimowe Ptakoliczenie 2018

Zamieszczono 25 stycznia  2018 r. Anna Kogut

 

      Sudeckie Towarzystwo Przyrodnicze zaprasza miłośników ptaków na Zimowe Ptakoliczenie. Spotykamy się przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 w Gorcach, o godzinie 10.00 Przechodzimy ulicą T. Kościuszki do ulicy Łącznej, mijamy Mniszek i ulicą Młodzieży Polskiej udajemy się do parku na Górze Boguszówka w Boguszowie. Prosimy o ubiór terenowy odpowiedni do pogody, zabrania posilającej kanapki i termosu z ciepłą herbatą.
     Zimowe Ptakoliczenie (dawniej Zimowe Liczenie Ptaków w Parkach i Ogrodach) jest coroczną akcją, w czasie której każdy może notować, ilu przedstawicieli którego gatunku odwiedza jego karmnik, ogród, skwer przed blokiem czy okoliczny park. Liczenie przeprowadzić można indywidualnie, w gronie znajomych, czy też podczas bezpłatnej wycieczki ornitologicznej z  przewodnikiem. Gatunkiem sztandarowym tegorocznego liczenia jest czeczotka. 
      W ramach Zimowego Ptakoliczenia pragniemy skupić się na tych gatunkach, które zimą można spotkać najbliżej człowieka. Dzięki wynikom dostarczanym przez uczestniczących w akcji wolontariuszy możemy tworzyć zestawienia najliczniej spotykanych o tej porze w parkach i  ogrodach ptaków. Możliwe jest również zauważanie ciekawych zjawisk zachodzących w ptasim świecie. Np. w 2007 roku kwiczoł znalazł się na pierwszym miejscu w kraju, jeśli chodzi o  liczebność, a rok wcześniej zajmował pozycję 15. Dzięki ponad dwóm tysiącom wolontariuszy wiemy, że miał wówczas miejsce bardzo silny przelot kwiczołów (w niektórych miejscach widywano stada liczące kilkaset, a nawet powyżej tysiąca osobników).

     Zapraszamy wszystkich miłośników ptaków i naszych wspólnych wycieczek przyrodniczych.

Anna Kogut i Piotr Wasiak

-------------------------------------------------------------------------

,,Niezwykła lekcja historii w klasie 7”

Zamieszczono 25 stycznia  2018 r. Katarzyna Kawka

 

       W dniu 10 stycznia 2018 r. gościliśmy w  Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 w klasach siódmych przedstawicieli Stowarzyszenia Ślężańskiego z Sobótki, którzy jako grupa rekonstrukcyjna pasjonują się okresem wojen napoleońskich. Biorą  udział w licznych wydarzeniach historycznych na terenie Polski i Europy; w tamtym roku członkowie Stowarzyszenia brali udział w rekonstrukcji bitwy pod Strugą i Lipskiem.

      Od momentu pojawienia się gości w szkole szczególną uwagę przykuły ich barwne mundury z okresu Księstwa Warszawskiego. Podczas prezentacji dowiedzieliśmy się jaki rodzaj wojsk prezentują, poznaliśmy  poszczególne elementy munduru: czapki, kurtki, broń. Grupa pokazała uczniom fragment musztry z bronią palną, wcześniej  demonstrowano nam  sposób jej nabijania.    Dowiedzieliśmy się jak wyglądało codzienne obozowe życie, ile ważył cały ekwipunek żołnierza czy ile kilometrów przemierzali podczas kampanii. Na koniec prowadzący lekcję wyjawił nam sekret, dlaczego młodzi ludzie wstępowali do wojska i dlaczego takim szacunkiem darzyli swego wodza Napoleona. 

    Szczególne podziękowanie za przybycie grupy do naszej szkoły składamy na ręce p. Mai Reichert – Mąki. To spotkanie na długo pozostanie w naszej pamięci.   

Katarzyna Kawka

Galeria zdjęć

-------------------------------------------------------------------------

Jasełka 2017

Zamieszczono 07 stycznia  2018 r. Renata Bizoń

 

       Czas Świąt Bożego Narodzenia to zdecydowanie najpiękniejszy i najbardziej rodzinny okres w roku. To czas, w którym oczekujemy na przyjście Pana Jezusa, składając sobie przy tej okazji wiele życzeń z nadzieją na ich spełnienie.  Bożonarodzeniowy program artystyczny  „Świąteczne życzenia od pokolenia”, przygotowany przez uczniów klasy VIA i VIIA wraz z wychowawcami p. Renata Bizoń i p. Krystianem Ogrodnikiem,  wprowadził nas wszystkich w ten klimatyczny nastrój Bożego Narodzenia. Pierwszą okazją do zaprezentowania talentów wokalnych i aktorskich uczniów było spotkanie w CKK Witold w dniu 20.12.2017 r., na które zaprosili oni członków swoich rodzin, i którym to zaprezentowali swoje przedstawienie. W pięknej Bożonarodzeniowej scenografii, młodzieży udało się wywołać wzruszenie przybyłych gości, którzy podczas poczęstunku po przedstawieniu bardzo zachwalali występ swoich dzieci i wnuków. W przygotowanie tej uroczystości włączyło się wiele osób, szczególne podziękowania uczniowie oraz wychowawcy kierują do p. Katarzyny Bernaś- Kierownika CKK Witold, do mam, które przygotowały poczęstunek oraz do p. Mai Rajchert-Mąki, która specjalnie na tę okazję stworzyła piękną dekoracje w postaci Maryi z dzieciątkiem Jezus.

    Zachęcona pochwałami młodzież, z pewnością z mniejszą już tremą, wystąpiła dwa dni później z tym samym przedstawieniem przed swoimi nauczycielami i uczniami całej szkoły w Kościele p.w. Zesłania Ducha Świętego w Boguszowie-Gorcach. Wszyscy poczuliśmy klimat zbliżających się świąt i po cichu życzyliśmy sobie aby spełniły się wszystkie życzenia wypowiedziane głośno i po cichu, życzenia od najmłodszego i od najstarszego pokolenia.

Renata Bizoń

Galeria zdjęć

-------------------------------------------------------------------------

Świąteczne życzenia z Europy

Zamieszczono 07 stycznia  2018 r. Renata Bizoń

 

       Od października grupa 22 uczniów naszej szkoły (cała klasa VIA, 4 osoby z klasy VIB i 1 osoba z klasy VA)  pod opieką p. Renaty Bizoń realizuje projekt „Meeting New Friends” w ramach programu eTwinning- europejskiej współpracy szkół. W projekcie bierze udział 13 nauczycieli i 309 uczniów z 12 europejskich szkół z Turcji, Włoch, Hiszpanii, Słowacji, Francji, Czech (więcej informacji o projekcie dowiecie się z zakładki „eTwinning” na stronie naszej szkoły). W początkach grudnia, uczniowie własnoręcznie przygotowali kartki świąteczne dla  swoich Twinpartnerów- każdy po jednej kartce dla swojego Twinfriend, dodatkowo wysłaliśmy  kartki do każdej ze szkoły biorącej udział w projekcie. Przed świętami część kartek Bożonarodzeniowych i Noworocznych, przygotowanych specjalnie dla nas, dotarło do naszej szkoły. Na pozostałe czekamy po świętach. To naprawdę miłe uczucie, otrzymać życzenia w różnych językach, jak i zobaczyć na zdjęciu, że gdzieś w Europie, ktoś otrzymał naszą kartkę. Okazuje się, iż pomimo tego , że inaczej obchodzimy ten świąteczny czas, to tak naprawdę, wszyscy składamy sobie te same życzenia.

Renata Bizoń

-------------------------------------------------------------------------

Wspólne kolędowanie

Zamieszczono 07 stycznia  2018 r.  Ewelina Kamińska-Sawicka

 

       Corocznie w okresie przedświątecznym organizowany jest „Szkolny konkurs kolęd i pastorałek”. Za jego przygotowanie odpowiedzialny jest pan Sławomir Glinkowski oraz Samorząd Uczniowski. W tym roku uczniowie zmierzyli się w trzech kategoriach wiekowych: klasy I-III SP, IV-VI SP oraz VII wraz z klasami gimnazjalnymi.

     Pogodny nastrój i ciepłą, przedświąteczną atmosferę wzmocniły przepięknie zaśpiewane najstarsze polskie pastorałki i zupełnie nowe kolędy. Uczniowie wykazali się nie tylko zdolnościami wokalnymi, ale i grą na instrumentach, za co jury przyznawało dodatkowe punkty. Oceną tegorocznych bożonarodzeniowych zmagań wokalnych zajęli się nauczyciele: pan Adam Mazur, pan Sławomir Glinkowski, pani Ewelina Kamińska – Sawicka oraz prezydium Samorządu Uczniowskiego.

      Wyniki tegorocznego konkursu przedstawiają się następująco:

KLASY I-III SP

I MIEJSEC- KL. IIIA

II MIEJSCE- KL. IA

III MIEJSCE- KL. IB

KLASY IV-VI SP

I MIEJSCE- KL. VIA

II MIEJSCE- KL. IVA

III MIEJSCE-KL.IV B

KLASY VII-GIMNAZJUM

I MEJSCE- KL. VIIA

II MIEJSCE- KL. VIIB

     Zwycięzcom serdecznie gratulujemy a wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie.

E. Kamińska – Sawicka

Galeria zdjęć

-------------------------------------------------------------------------

MINI SPARTAKIADA MIKOŁAJKOWA

W ODDZIAŁACH PRZEDSZKOLNYCH

Zamieszczono 17 grudnia  2017 r. Renata Mika

 

         08 grudnia 2017 r. w naszym Przedszkolu odbyła się MINI SPARTAKIADA MIKOŁAJKOWA. Podczas imprezy nie zabrakło zabaw spor­to­wych, pla­stycz­nych, wspól­nych tańców. Razem z dziećmi bawił się również Mikołaj oraz Elfy. W imprezie wzięły udział wszystkie grupy. Przedszkolaki chętnie brały udział w konkurencjach sportowych. Podczas zawodów nie brakowało dopingu i głośnej muzyki, przy czym wszyscy dobrze się bawili. Punktem kul­mi­na­cyj­nym wspólnej zabawy było spo­tka­nie z Mi­ko­ła­jem i prezenty. Dzieci  zostały ob­da­ro­wa­ne słodyczami oraz owocami. Radość w oczach dzieci świadczyła o tym, że wspólna zabawa była wspa­nia­ła. Wszystkim uczestnikom dopisywał świąteczny nastrój i uśmiech na twarzach.

     Dzię­ku­je­my Pani Karolinie Jaworskiej, Annie Zwierko oraz uczniom z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 5 i Gimnazjum Nr 2 w Boguszowie – Gorcach za przy­go­to­wa­nie i prze­pro­wa­dze­nie wspa­nia­łej imprezy.                                                                                                      

   Renata Mika

Galeria zdjęć 1

Galeria zdjęć 2

-------------------------------------------------------------------------

Dzień Górnika

Zamieszczono 17 grudnia  2017 r.

Agnieszka Matuszewska, Ewelina Kamińska-Sawicka

 

        04.12.2017 r. w Centrum Kulturalno – Kongresowym „WIOTOLD” w Boguszowie – Gorcach przygotowano uroczystość z okazji Dnia Górnika. W miejskich obchodach Barbórki uczestniczyli członkowie Stowarzyszenia „Witold”, emerytowani górnicy, przedstawiciele władz miasta i zaproszeni goście. Uroczystość odbyła się pod patronatem Burmistrza Miasta Boguszowa - Gorc, pana Waldemara Kujawy.

      Tegoroczną Barbórkę przygotowali najmłodsi uczniowie z kl. Ia oraz dzieci z oddziału przedszkolnego „Słoneczka” z PSP nr 5 im. Bronisława Malinowskiego w Boguszowie - Gorcach, pod bacznym okiem nauczycieli: p. A. Matuszewskiej, p. E. Kamińskiej – Sawickiej, p. S. Glinkowskiego. Nieoceniony wkład w przygotowanie uroczystości włożyli również starsi uczniowie, także z Gimnazjum nr 2.

      Na program artystyczny złożyły się: wiersze, występy wokalne i taneczne, fakty historyczne i tradycje górnicze. Tuż po odsłuchaniu hymnu górniczego przypomniano historię zarówno samego Boguszowa – Gorc, jak również górnictwa. Nie zabrakło informacji dotyczących św. Barbary, patronki górników oraz tańców ludowych.

     Zwieńczeniem Barbórki były liczne przemówienia wygłoszone przez organizatorów uroczystości oraz przybyłych gości. Na zakończenie nie zabrakło również miłego akcentu w postaci tortu przygotowanego dla górników. Po programie artystycznym wszyscy udali się na słodki poczęstunek.

Agnieszka  Matuszewska, Ewelina Kamińska - Sawicka

 

Galeria zdjęć

-------------------------------------------------------------------------

Po raz dwunasty pożegnali sezon

Zamieszczono 17 grudnia  2017 r. Ewelina Kamińska-Sawicka

 

         23 listopada 2017 r. w Centrum Kulturalno - Kongresowym „WITOLD” odbył się 12 konkurs pn. „Piosenką Turystyczną Żegnamy Sezon”. Organizatorem imprezy był OSiR w Boguszowie – Gorcach, przy współpracy z: CKK „WITOLD”, Urzędem Miejskim Boguszowa - Gorc oraz Miejską Biblioteką Publiczną – Centrum Kultury w Boguszowie-Gorcach.

W konkursie wystąpiło: 18 solistów oraz 14 zespołów, rywalizujących między sobą w sześciu kategoriach. Wszyscy uczestnicy prezentowali bardzo wysoki poziom przygotowania i wykonania piosenek turystycznych.

      Wysokie miejsca zajęły uczennice z PSP nr 5 im. B. Malinowskiego oraz Gimnazjum nr 2 w Boguszowie – Gorcach. Julia Ignacik, Hanna Michalak, Nikola Michalak, Oliwia Michalska oraz Julia Prusak z kl. VIa zajęły II miejsce w kategorii szkoły podstawowe – zespoły. Opiekunem zespołu był Pan Sławomir Glinkowski. Reprezentująca Miejską Bibliotekę Publiczną - Centrum Kultury w Boguszowie-Gorcach Maja Rogowska z kl. IIa uplasowała się również na II miejscu w tej samej kategorii wiekowej- soliści. 

       W zespołowych starciach gimnazjalistów, uczennice z kl. VIIa, VIIb, IIIa: Marta Świątek, Wiktoria Redka, Anna Gwiazda, Julia Kuźma, Hanna Płonka i Adrianna Czupyk zajęły II miejsce a w kategorii soliści Marta Świątek wygrała.  Maję Rogowską oraz uczennice z gimnazjum do konkursu przygotowywała Pani Katarzyna Pierzchała.

     Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Serdecznie gratulujemy naszym uczennicom i życzymy kolejnych sukcesów.

Szczegółowe informacje o konkursie wraz z fotorelacją znajdują się na stronie: www.osir-boguszow.eu.

                                                                       Ewelina Kamińska - Sawicka

Galeria zdjęć

-------------------------------------------------------------------------

Światowy Dzień Pluszowego Misia

Zamieszczono 17 grudnia  2017 r. Natalia Południak

 

      Dnia 27 listopada w naszej szkole po raz kolejny obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. W tym dniu dzieci przynosiły swoje ulubione pluszowe maskotki. Z tej okazji każda klasa przygotowywała plakaty misia, które zdobiły korytarze naszej szkoły. Dziewczęta: Oliwia Jakubiec i Natalia Słabaszewska z klasy IIIa gimnazjum zorganizowały liczne zabawy dla dzieci z klas I-II. W bibliotece szkolnej dzieci bawiły się w zabawę: „Stary Niedźwiedź mocno śpi”. Następnie poszczególne klasy brały udział w Misiowej Gimnastyce. Uczniowie III klasy gimnazjum: Kamil Radzikowski, Karol Kuźma, Dominki Górecki i Dominik Zając przebrali się za pluszowe maskotki i robili zdjęcia z uczniami i nauczycielami w szkole. Ten dzień przyniósł wszystkim uczniom wiele radości i z pewnością to święto będzie kontynuowane w przyszłym roku.

Michał Sommerfeld

Galeria zdjęć

-------------------------------------------------------------------------

Andrzejkowe wróżby dla najmłodszych

Zamieszczono 10 grudnia  2017 r. Ewelina Kamińska-Sawicka

 

       30 listopada br. przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, działającego w Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 im. B. Malinowskiego w Boguszowie – Gorcach przygotowali wróżby andrzejkowe dla uczniów z klas I-III. Według dawnych wierzeń noc świętego Andrzeja miała moc magiczną, pozwalającą zerknąć w przyszłość. Dzisiaj Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych.

      „Magiczne damy” z klasy 7a oraz 5a wróżyły wszystkim chętnym przyszłość z kart, dłoni oraz szklanej kuli. Każdy uczestnik andrzejkowych przepowiedniz niecierpliwością przekłuwał papierowe serce, aby odczytać imię swojej sympatii, losował magiczne bileciki, na których widniały nazwy zawodów przyszłości, bądź szukał swojej szczęśliwej liczby. Katalog wróżb był obszerny i bogaty, a każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego. 
      Wszyscy gorączkowo czekali na to, by dowiedzieć się, kto jako pierwszy z klasy zmieni stan cywilny, będzie bogaty i komu w życiu się powiedzie. Wróżby pobudziły wyobraźnię dziecięcą, pozwoliły oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.

                                                                       Ewelina Kamińska - Sawicka

Galeria zdjęć

-------------------------------------------------------------------------

FESTIVALS AND SPECIAL DAYS

 IN GREAT BRITAIN

Zamieszczono 10 grudnia  2017 r. Renata Bizoń

 

Pierwsza z dziewięciu...

szkół, które  wzięły udział w  Powiatowym Konkursie Języka Angielskiego “Festivals and special days in Great Britain”,  okazała się nasza szkoła. W konkursie, który odbył się 28 listopada w PSP Nr 28 w Wałbrzychu, wzięły udział szkoły z Wałbrzycha, Starych Bogaczowic, Walimia, Szczawna-Zdroju (łącznie właśnie dziewięć szkół). Konkurs przeznaczony był dla  uczniów klas IV szkół podstawowych i miał  charakter drużynowy. Sprawdzał słownictwo i wiedzę o zwyczajach i tradycjach związanych z różnymi świętami w Wielkiej Brytanii. Dodatkowo zadaniem uczniów było przygotowanie plakatu o wybranym święcie i zaprezentowanie go na forum w języku polskim lub angielskim (tę drugą opcję wybrała zwycięska drużyna). Szkołę z powodzeniem reprezentowała drużyna w składzie: Martyna Jabłońska, Wiktor Matuszewicz (kl.IVB) oraz Marcel Wilk (kl. IVA). Wielkie gratulacje i powodzenia w przyszłych zmaganiach językowych!

Renata Bizoń

-------------------------------------------------------------------------

"Spójrz Inaczej"

Zamieszczono 19 listopada  2017 r. Barbara Mandziej

 

13 października 2017 r. nasza szkoła została zgłoszona do projektu Ewaluacja programu Spójrz Inaczej. W czasie trwania naboru zgłoszono do udziału w projekcie  66 placówek, 96 klas VII i 192 nauczycieli z całej Polski. Spośród nich wylosowana próbę badawczą składająca się z 24 klas VII. Do tych klas przypisanych zostało 48 nauczycieli. Prawdopodobieństwo znalezienia się wśród wylosowanych klas wynosiło 25%. W wyniku przeprowadzonego losowania nasza  szkoła znalazła się w grupie badawczej. Do udziału w projekcie zakwalifikowane zostały dwie klasy i czterech nauczycieli. Klasa VII a jako klasa kontrolna (bez realizacji programu Spójrz Inaczej), do której przypisano nauczycieli –  p.Barbarę Mandziej i p.Monikę Buzarewicz, i klasa VII b jako klasa eksperymentalna (realizacja programu Spójrz Inaczej) do której przypisano p. Aleksandrę Kuczkowiak i p.Ewelinę Kamińską – Sawicką. W obu klasach będą prowadzone badania ewaluacyjne.

W dniach 20 -22 października wytypowani nauczyciele brali udział w szkoleniu w Lesznie pod Warszawą przygotowującym nauczycieli do prowadzenia badania ewaluacyjnego (tzw. PreTest). Zgodnie z ustalonym terminem 07,08,09 listopada 2017 r. zostały przeprowadzone ankiety w obu klasach (tzw. PreTest).

Najbliższe szkolenie realizatorów programu Spójrz Inaczej odbędzie się w Lesznie w dniach 19-22 listopada 2017 r. o efektach dalszej pracy będziemy informować.

                                                                            Notatkę sporządziły:

                                                                            Barbara Mandziej

                                                                            Monika Buzarewicz

                                                                           Aleksandra Kuczkowiak

                                                                       Ewelina Kamińska - Sawicka

Galeria zdjęć

-------------------------------------------------------------------------

Symboliczne światełko dla tych, którzy odeszli

Zamieszczono 19 listopada  2017 r. Ewelina Kamińska-Sawicka

 

      Pierwsze dni listopada to czas zadumy, przemyśleń, wspomnień związanych z osobami, które od nas odeszły. W związku z Dniem Wszystkich Świętych oraz Dniem Zadusznym, Samorząd Uczniowski zorganizował wyjście na cmentarz w Boguszowie - Gorcach w celu uprzątnięcia zaniedbanych i opuszczonych grobów.

      31 października, chętni uczniowie z ogromnym zaangażowaniem, w atmosferze ciszy i spokoju, oczyścili groby i alejki z jesiennych liści, umyli pomniki, usunęli wypalone znicze… Ku pamięci o zmarłych, dzieci zapaliły znicze na zapomnianych grobach.

       Zarząd Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunami, chciałby serdecznie podziękować wszystkim tym, którzy aktywnie włączyli się w tegoroczną zbiórkę zniczy oraz  porządkowanie grobów.

Opiekunowie

Samorządu Uczniowskiego

Galeria zdjęć

-------------------------------------------------------------------------

Bicie rekordu w  resuscytacji

Zamieszczono 22 października  2017 r. Urszula Szmidt

 

      W dniu 16 października 2017 roku  uczniowie naszej szkoły brali udział w biciu rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej, który  odbył się  na terenie CKK  „Witold”  . Celem tej ogólnopolskiej akcji było wspólne promowanie nauki pierwszej pomocy.  Razem  z uczniami innych boguszowskich szkół , Ośrodkiem Pomocy Społecznej,  jednostkami OSP, panem Adamem Kosińskim z Pokojowego Patrolu WOŚP przez 30 min nieustannie na 6 stanowiskach prowadziliśmy akcję resuscytacji.  Dziękujemy pani Katarzynie Bernaś za zorganizowanie Rekordu , a paniom z Klubu „Igiełka” za poczęstunek.

                                   Uczniowie klasy 7a, 4 a i 4 b oraz opiekun Urszula Szmidt

Galeria zdjęć

-------------------------------------------------------------------------

Ogólnopolski sukces naszych biegaczy

– najlepsza szkoła

im. Bronisława Malinowskiego w Polsce!

Zamieszczono 22 października  2017 r. Anna Zwierko

 

W dniu 30 września w Grudziądzu odbyły się XXXVI Międzynarodowe Biegi im. Bronisława Malinowskiego. Nasza szkoła nosi jego imię, więc uczniowie ze szkoły podstawowej wzięli w nich udział pod opieką p. Anny Zwierko i p. Karoliny Jaworskiej. Do Grudziądza pojechaliśmy już w piątek 29 września, żeby wziąć udział w spotkaniu poświęconemu Bronisławowi Malinowskiemu w szkole noszącej jego imię z udziałem Magdaleny Fularczyk – Kozłowskiej, mistrzyni olimpijskiej w wioślarstwie w Rio de Janeiro, a także rodziny Bronka. Uczniowie naszej szkoły wzięli również udział w zajęciach integracyjnych, a następnie po kolacji udaliśmy się na nocleg, by odpocząć przed zawodami. W sobotę zaraz po śniadaniu, spacerkiem wybraliśmy się na stadion Centralny. Wzięliśmy udział w prezentacji szkół noszących imię B. Malinowskiego podczas oficjalnego otwarcia. Uczniowie startowali na dystansie 800 m. W kategorii dziewcząt roczników 2006-2007 wzięły udział dwie siostry Zonenberg. Natalia zajęła 25 miejsce, a Julia 4 miejsce. W tej kategorii wystartowały 432 zawodniczki. W kategorii dziewcząt 2004-2005 Martyna Baranowska zajęła 10 miejsce na 299 startujących. Chłopcy w tej samej kategorii wiekowej osiągnęli wyniki: Oliwier Sazanowicz 5 miejsce, Kamil Olejniczak 20 miejsce, Szymon Garwol 23 miejsce i Dawid Mączkowski 62 miejsce. Wystartowało 322 zawodników. Łącznie punkty zdobyte przez wszystkich reprezentantów dały naszej szkole 1 miejsce w kategorii szkół im. Bronisława Malinowskiego. Wszyscy uczestnicy dostali koszulki i medale, a Julia i Oliwier również nagrodę w postaci bonu. Nagrody wręczała Iga Baumgart, brązowa medalistka mistrzostw świata w sztafecie 4x400 m. Po zjedzeniu obiadu i odbiorze nagród w świetnych humorach, z ogromnym pucharem wróciliśmy pociągiem do Boguszowa – Gorc. Wszystkim uczestnikom jeszcze raz bardzo gratulujemy i zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia J

Anna Zwierko

Galeria zdjęć

-------------------------------------------------------------------------

XVII Dzień Papieski

Zamieszczono 22 października  2017 r. Adam Mazur

 

       W dniu 16 października 2017 roku obchodziliśmy XVII dzień papieski, którego hasło to „Pójdźmy naprzód z nadzieją”. Społeczność naszej szkoły uczestniczyła w prezentacji, która odbyła się w naszym kościele parafialnym.

Nadzieja to słowo, które w nauczaniu Jana Pawła II pojawia się bardzo często. Ale oprócz tego, że o niej nauczał to także sam był jej świadkiem, nie stracił jej kiedy umierała mu mama, siostra, brat, wreszcie ojciec. Nie stracił jej podczas wojny i okupacji, nie stracił w ciężkich czasach komunizmu, nie stracił po zamachu ani w chorobie, ani wtedy gdy już nie mógł nauczać, bo stracił głos.

      Był papieżem nadziei bo niósł nadzieję. Kiedy 16 października 1978 my Polacy usłyszeliśmy, że Karol Wojtyła został papieżem w nasze serca wstąpiła nadzieja: nadzieja na wolność,  na niepodległość, na prawo do godnego życia. I ta nadzieja się spełniła. Miejmy nadzieję, że nasza Ojczyzna i świat zrozumie, że wolność to nie samowola bo samowola to zawsze czyjaś niewola dlatego „Pójdźmy naprzód z nadzieją”.

Adam Mazur

-------------------------------------------------------------------------

Dzień Pamięci Polskiego Państwa Podziemnego

Zamieszczono 15 października  2017 r. Krystian Ogrodnik

 

Na czym polegał fenomen Polskiego Państwa Podziemnego? Otóż tylko w Polsce w okresie II wojny światowej  działały rozbudowane struktury administracyjne, wojskowe, sądownicze cieszące się akceptacją społeczeństwa. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił 27. września Dniem Polskiego Państwa Podziemnego podczas obrad w 1998 roku. Posłowie wyrazili szczególną wdzięczność twórcom , działaczom i wszystkim, którzy z narażeniem życia walczyli o niepodległość ojczyzny.

Tradycją w naszej Szkole stały się obchody Dnia PPP i apel upamiętniający tamte wydarzenia. Oprócz krótkiego przedstawienia działalności konspiracyjnego państwa, uczniowie mieli możliwość obejrzenia nowej produkcji Instytutu Pamięci Narodowej- film „Niezwyciężeni”. Na twarzach co najmniej kilkorga uczniów zauważono łzy wzruszenia…

Dodatkowo na lekcjach historii nauczyciele omówili większość scen i w ten sposób przybliżyli treść zaprezentowanego filmu. Uroczystość przygotowała klasa VII a z wychowawcą i p. Katarzyną Hull.

Krystian Ogrodnik

  

-------------------------------------------------------------------------

Europejskie Dni Ptaków  

na obozie ornitologicznym nad Bukówką

Zamieszczono 10 października  2017 r. Anna Kogut

 

          Dzięki uprzejmości pani Małgorzaty Pietkiewicz z Wrocławskiej Grupy Obrączkarskiej ODRAi pana Piotra  Wasiaka z Sudeckiego Towarzystwa Przyrodniczego, uczniowie klasy IV a, wraz z wychowawcą  panią Anną Kogut i  uczniowie klasy IV b  wzięli udział w zajęciach terenowych na obozie obrączkarskim. To już szósty sezon obozu nad zbiornikiem Bukówka. Miejsce wybrane przez ornitologów, okazało niezwykle trafione i cenne w badaniach awifauny i dróg migracji Sudetów. W  tym roku zaobrączkowano już ponad 2,5 tysiąca ptaków, należących do 71 gatunków. Miejsce jest również „magiczne”, surowy górski klimat, zimne noce, poranne mgły, obóz „ochrzczono” tajemniczą postacią z Doliny Muminków- Buką.

       Nasi uczniowie bardzo lubią odwiedzać obóz, nie tylko z tego powodu, że mogą obserwować, jak wygląda praca obozu „od kuchni”, brać udział w  obchodach, zobaczyć, jak wyglądają sieci ornitologiczne, jak dużej wprawy wymaga umiejętność wyplątania odłowionych ptaków, przyglądać się pomiarom i zakładaniu obrączek, ale najważniejszy jest ten bezpośredni kontakt. Mogą potrzymać żywego ptaka, który odlatuje z ich rąk, pochodzić pomiędzy dzikimi zaroślami, oglądać tamy bobrów, tropy ptaków na błocie, czy w końcu sami skoczyć do błota.

      Ptaki dopisały, wszyscy chętni mogli z własnych rąk wypuścić, wcześniej zaobrączkowanego ptaka, chociaż modraszki mają w zwyczaju „ szczypać w palce” i  niektórzy rezygnowali z tej przyjemności.

      A w przerwie atrakcje: chodzenie w kaloszach po błocie, odpoczynek przy ognisku, pieczenie kiełbasek, wspólne rozmowy i „ Dzień chłopaka ” nad Bukówką, bo o   słodkim poczęstunku pomyślała Zuzia.

     W drodze powrotnej  ptaki wodne  nad zbiornikiem Bukówka, uczniowie mogli popatrzeć na pływające w oddali ptaki przez lunetę, zaobserwować: liczne stado kaczek krzyżówek, czernice, perkozy dwuczube, czy łabędzie nieme, które nie bojąc się, podpływały do dzieci. Mogli również wskoczyć w kaloszach do wody, niektórzy sprawdzili pojemność swoich kaloszy, a że pogoda dopisała, zabawa była przednia.

Zajęcia edukacyjne prowadzili dla uczniów pani Małgorzata Pietkiewicz ( kierownik obozu),  pan  Piotr Wasiak – ornitolog  z Sudeckiego Towarzystwa Przyrodniczego, za co serdecznie dziękujemy, i opiekun grupy Anna Kogut.

Galeria zdjęć

-------------------------------------------------------------------------

Sukces Nataniela Kluss z PSP nr 5

Zamieszczono 10 października  2017 r. Renata Bizoń

 

      23 września odbył się Finał Ligi MTB XC Aglomeracji Wałbrzyskiej, który zakończył trwające kilka miesięcy zmagania kolarzy górskich. Zawody odbywały się w różnych miejscowościach, a poszczególni wójtowie i burmistrzowie objęli patronatem uczestników w poszczególnych kategoriach. W kategorii „Żak”, I miejsce w klasyfikacji generalnej wywalczył sobie  uczeń PSP nr 5 w Boguszowie-Gorcach Nataniel Kluss, otrzymał on również Puchar Wójta Gminy Czarny Bór. Nataniel ma  12 lat. Od dwóch lat uprawia kolarstwo górskie trenując w klubie KKW SUPERIOR WAŁBRZYCH, w kategorii Żak. Nataniel bierze udział w wielu zawodach w kraju i za granicą zajmując w nich czołowe miejsca. W czerwcu, w Nowej Rudzie wywalczył sobie  Mistrzostwo Dolnego Śląska w swojej kategorii. Zbiera również punkty dla swojej szkoły. W klasyfikacji szkół podstawowych o Puchar Prezesa Dolnośląskiego Związku Kolarskiego dzięki Natanielowi szkoła zajmuje 8 miejsce na 32 szkoły.

Nataniel dużo czasu poświęca swojej pasji – trenuje 5 razy w tygodniu. Są to treningi siłowe-na hali, MTB i szosowe. Obecnie trenuje i ściga się na  rowerze TREK SUPERFLY 6. Jest to rower przystosowany typowo do kolarstwa górskiego. Posiada amortyzator rock-shox reba rl i napęd SRAM GX. „Moim wzorem do naśladowania jest Nino Schurter i mój kolega, kolarz górski- Filip Helta.”- mówi Nataniel. „Zachęcam innych do uprawiania kolarstwa górskiego, ponieważ jest to świetna dyscyplina sportowa dostarczająca wielu emocji.” Warto dodać, iż Nataniel potrafi pogodzić swoją pasję z obowiązkami szkolnymi, osiąga bowiem bardzo dobre wyniki w nauce. Gratulujemy i trzymamy kciuki za przyszłe sukcesy w tej ekscytującej dyscyplinie.

Renata Bizoń

-------------------------------------------------------------------------

Lepsze jutro z RMF J

Zamieszczono 09 września  2017 r. Monika Buzarewicz

     To najpiękniejsza klasa w całej szkole. Ta klasa wygląda jak na filmach. Jest taka ładna. Kolorowa. Super! Bardzo nam się podoba. Teraz już chyba nikt nie będzie narzekał na lekcjach- mówili na antenie RMF FM nasi uczniowie.

     Nasza szkoła znalazła się wśród 5 placówek w Polsce wyróżnionych w akcji: „Lepsze jutro z RMF 2017”. RMF wsparł finansowo remont sali i wyposażył pracownię języka polskiego. Wielki finał akcji „Lepsze jutro z RMF” odbył się 8 września 2017 roku. Wielokrotnie gościliśmy na antenie ogólnopolskiego radia.

     Wakacje były bardzo pracowite, ale było warto! Wszystko zaczęło się od zgłoszenia szkoły do akcji „Lepsze jutro z RMF”. Mieliśmy dużo szczęścia. Zostaliśmy wyróżnieni, jako jedna z zaledwie 5 szkół w kraju. Sala przeznaczona na pracownię polonistyczną została gruntownie wyremontowana ze środków RMF i przy wsparciu gminy Boguszów-Gorce. Od radia otrzymaliśmy kompletne wyposażenie: tablicę interaktywną, kserokopiarkę, drukarkę, laptopa, zestaw głośników, projektor, zastaw audiobooków z lekturami, zestaw słowników, zestaw mebli, stoliki i krzesła dla uczniów.

Dziękujemy za lepsze jutro!

 

Zobacz, jak świętowali nasi uczniowie:

http://www.rmf24.pl/raporty/raport-lepsze-jutro/boguszow/news-az-chce-sie-uczyc-boguszow-gorce-ma-multimedialna-pracownie-,nId,2437907

 

 

Galeria zdjęć

-------------------------------------------------------------------------

  Archiwum

------------------------------------------------------------------------------------------------