Gimnazjum nr 2

Rok szkolny 2017/2018

Spotkanie z himalaistą Krzysztofem Wielickim

Zamieszczono 19 listopada  2017 r. Natalia Południak 

„W górach musisz wykonać pewien wysiłek bez zapłaty. Jest to mistyka, szukanie czegoś wyjątkowego. Do tego trzeba mieć wyobraźnię i filozofię życiową. Nie każdego na to stać, nie każdemu się chce. Bo w górach nie ma granic, tam się szuka wolności. A samo przebywanie w górach łagodzi, eliminuje agresję. Są elementy rywalizacji, ale rywalizacji z wyznaczonym celem, a nie z przeciwnikiem.”

                     Krzysztof Wielicki

 

        Biblioteka pod Atlantami zorganizowała  w dniu 3 listopada 2017 roku spotkanie z wybitnym himalaistą Krzysztofem Wielickim. Spotkanie odbyło się w sali Multimedialnej Filii Bibliotecznej  na Podzamczu. Zainteresowanie było tak duże, że zabrakło miejsc siedzących. W prelekcji pana Wielickiego wzięły udział  uczennice klasy 2 a gimnazjum: Ewelina Kwiatkowska, Martyna Lewkowicz i Maja Łagan wraz z wychowawczynią Natalią Południak. Krzysztof Wielicki jest piątym człowiekiem na Ziemi, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum i pierwszym, który stanął zimą na Evereście, Kanczendzondze i Lhotse. Podczas rozmowy z panem Wielckim mieliśmy wrażenie jakbyśmy znali się od lat. Trzymamy mocno kciuki za pomyślne zdobycie K2. Do  zobaczenia na szlaku.

Natalia Południak

-------------------------------------------------------------------------

Pamiętamy…

Zamieszczono 05 listopada  2017 r. Urszula Szmidt

 

Na cmentarzu płomyki złote

 i groby w chryzantemach.

 Ludzie przyszli tu z myślą o tych,

 których już nie ma.

H. Bechler

 

      W roku szkolnym 2016/2017 obecna klasa 2 a gimnazjum wraz z wychowawczynią Natalią Południak objęli opieką grób legionisty pana Wincentego Ciaciek. W dniu 30 października 2017 roku uczniowie udali się na cmentarz komunalny w Gorcach i zapalili znicze na jego grobie.

                                     Natalia Południak

-------------------------------------------------------------------------

In memoriam…

Zamieszczono 05 listopada  2017 r. Natalia Południak

 

Ryszard Przymus "Znicze" 
Palą się znicze... 
Przypominają, 
Że ktoś odchodzi, 
Inni zostają. 

Pośród cmentarzy 
Cichych uliczek 
Jak wierna pamięć - 
Palą się znicze... 

 

        Dr ks. Józef Krysowski kochał młodzież i całe swoje życie poświęcił dla niej i dla kapłaństwa. Po opuszczeniu Sokala przybył na Ziemie Odzyskane i przez kilka lat był proboszczem w naszym kościele pod wezwaniem Zesłania Ducha Świętego w Gorcach. Pochowany został na miejscowym cmentarzu. Uczniowie klasy 2 a gimnazjum wraz z wychowawczynią Natalią Południak po raz kolejny przed Świętem Zmarłych zapalili znicze na grobie księdza.

                                Natalia Południak

-------------------------------------------------------------------------

„Światełko pamięci”

na byłym cmentarzu ewangelickim

w Boguszowie-Gorcach

Zamieszczono 05 listopada  2017 r. Natalia Południak

 

 

Joanna Kulmowa "W Zaduszki" [fragm.]

Tu jest pamięć i tutaj świeczka.

Tutaj napis i kwiat pozostanie.

Ale zmarły gdzie indziej mieszka

na wieczne odpoczywanie.

 

     Już po raz piąty pani Natalia Południak wraz z uczniami klasy 2 a gimnazjum: Patrycją Bąbel, Dariuszem Kujtkowskim, Mają Łagan, Wiktorią Kaczmarczyk, Pauliną Karasiewicz, Eweliną Kwiatkowską, Oliwią Tyczkowską, Martą Świtalską  i Aleksandrą Wiśniewską wybrała się na były cmentarz ewangelicki w Boguszowie, aby złożyć kwiaty i zapalić znicze pod pomnikiem. Tym razem zastał nas bardzo nieprzyjemny widok,  niestety tablica została zniszczona przez wandali.

                                   Natalia Południak

-------------------------------------------------------------------------

XVII Dzień Papieski

Zamieszczono 22 października  2017 r. Adam Mazur

 

       W dniu 16 października 2017 roku obchodziliśmy XVII dzień papieski, którego hasło to „Pójdźmy naprzód z nadzieją”. Społeczność naszej szkoły uczestniczyła w prezentacji, która odbyła się w naszym kościele parafialnym.

Nadzieja to słowo, które w nauczaniu Jana Pawła II pojawia się bardzo często. Ale oprócz tego, że o niej nauczał to także sam był jej świadkiem, nie stracił jej kiedy umierała mu mama, siostra, brat, wreszcie ojciec. Nie stracił jej podczas wojny i okupacji, nie stracił w ciężkich czasach komunizmu, nie stracił po zamachu ani w chorobie, ani wtedy gdy już nie mógł nauczać, bo stracił głos.

      Był papieżem nadziei bo niósł nadzieję. Kiedy 16 października 1978 my Polacy usłyszeliśmy, że Karol Wojtyła został papieżem w nasze serca wstąpiła nadzieja: nadzieja na wolność,  na niepodległość, na prawo do godnego życia. I ta nadzieja się spełniła. Miejmy nadzieję, że nasza Ojczyzna i świat zrozumie, że wolność to nie samowola bo samowola to zawsze czyjaś niewola dlatego „Pójdźmy naprzód z nadzieją”.

Adam Mazur

-------------------------------------------------------------------------

Dzień Pamięci Polskiego Państwa Podziemnego

Zamieszczono 15 października  2017 r. Krystian Ogrodnik

 

Na czym polegał fenomen Polskiego Państwa Podziemnego? Otóż tylko w Polsce w okresie II wojny światowej  działały rozbudowane struktury administracyjne, wojskowe, sądownicze cieszące się akceptacją społeczeństwa. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił 27. września Dniem Polskiego Państwa Podziemnego podczas obrad w 1998 roku. Posłowie wyrazili szczególną wdzięczność twórcom , działaczom i wszystkim, którzy z narażeniem życia walczyli o niepodległość ojczyzny.

Tradycją w naszej Szkole stały się obchody Dnia PPP i apel upamiętniający tamte wydarzenia. Oprócz krótkiego przedstawienia działalności konspiracyjnego państwa, uczniowie mieli możliwość obejrzenia nowej produkcji Instytutu Pamięci Narodowej- film „Niezwyciężeni”. Na twarzach co najmniej kilkorga uczniów zauważono łzy wzruszenia…

Dodatkowo na lekcjach historii nauczyciele omówili większość scen i w ten sposób przybliżyli treść zaprezentowanego filmu. Uroczystość przygotowała klasa VII a z wychowawcą i p. Katarzyną Hull.

Krystian Ogrodnik

  

-------------------------------------------------------------------------

  Archiwum

------------------------------------------------------------------------------------------------