Gimnazjum nr 2

Rok szkolny 2018/2019

Kartki urodzinowe dla chorej Mariki

Zamieszczono 17 lutego 2019 r.  Natalia Południak 

Marika 22 stycznia 2019 roku obchodzi swoje 6 urodziny. Od 2016 roku choruje na białaczkę limfoblastyczną. Aby ją wesprzeć i wywołać uśmiech na jej twarzy uczniowie klasy 3 a Gimnazjum nr 2 w Boguszowie-Gorcach wraz z wychowawczynią panią dr Natalią Południak zakupili książeczki, laleczki, misia i wypisali 21 kartek z życzeniami. Cieszy fakt, że gimnazjaliści mają dobre serce i wielokrotnie okazali je uczestnicząc w wielu akcjach charytatywnych.

Mamy nadzieję, że te drobne upominki dodadzą Marice siły do walki z chorobą.

Natalia Południak

-------------------------------------------------------------------------

WIDOWISKO MUZYCZNE

,,ANIELSKI WIECZÓR”

Zamieszczono 08 stycznia 2019 r. 

Renata Mika, Barbara Mandziej, Małgorzata Barsznica, Magdalena Kosińska

 

            18 grudnia 2018 r. to w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 5 w Boguszowie – Gorcach magiczny wieczór. Przedszkolaki i uczniowie pokazali swoje zdolności artystyczne w WIDOWISKU MUZYCZYM ,,ANIELSKI WIECZÓR”, który odbył się w Hotelu ,,Piotr” dzięki gościnności Państwa Danuty i Zdzisława Sommerfeldów, Magdaleny Sommerfeld – Piotrowskiej i Piotra Sommerfelda.

      Dzieci zaprezentowały piosenki świąteczne, pastorałki oraz układy taneczne: ,,Zima” Antoniego Vivaldiego, ,,Silent Night” Tytusa Wojnowicza, Kołysankę do Jezusa”, Taniec Aniołów. Widowisko zakończyli układem tanecznym do utworu ,,Hallelujah”.

         W uroczystości brali udział: P. Jacek Cichura – Burmistrz Miasta Boguszowa – Gorc, P. Stanisław Urbaniak – Przewodniczący Rady Miasta, P. Grzegorz Łuczko – Sekretarz Miasta Boguszowa – Gorc, P. Mirosław Lubiński Radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, przedstawiciele Rady Miasta, P. Józef Waliszewski – Prezesa Stowarzyszenia ,,Witold”, przyjaciele naszej szkoły, dyrektorzy boguszowskich szkół oraz rodzice i dziadkowie naszych ,,artystów”.

      W imieniu organizatorów dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie tego świątecznego spotkania.

      Renata Mika, Barbara Mandziej, Małgorzata Barsznica, Magdalena Kosińska 

 

Galeria zdjęć

-------------------------------------------------------------------------

Ratujemy zielone płuca świata  – Amazonia

Zamieszczono 17 grudnia 2018 r.  Natalia Poludniak

 

       Kolejny raz pan Manfred Hielscher przekazał na ręce pani Natalii Południak 100 certyfikatów wydanych przez organizację WWF. Pan Hielscher jest byłym mieszkańcem Boguszowa, który obecnie mieszka w Niemczech. Powiązana z tym dokumentem darowizna pomaga WWF chronić las tropikalny Amazonki przed zniszczeniem. Projekt „Amazonka Viva” umożliwia bezpośrednio ratunek 800. 000 hektarów tego wartościowego raju.

        Pani Natalia Południak przygotowała dla klas 7, 8 PSP i dla klasy 3 Gimnazjum prelekcję z prezentacją multimedialną na temat Puszczy Amazońskiej. Uczniowie otrzymali dwujęzyczny certyfikat (w języku niemieckim i w języku polskim).

Dziękujemy serdecznie panu Manfredowi Hielscher za jego wielkie zaangażowanie w ochronę Naszej Ziemi.

Natalia Południak

-------------------------------------------------------------------------

Wspieramy GOPR!

Zamieszczono 12 grudnia 2018 r.  Natalia Południak

 

         Uczniowie klasy 3 gimnazjum wraz z wychowawczynią Natalią Południak włączyli się do ogólnopolskiej akcji charytatywnej na rzecz psów ratowniczych Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego – „Przyjaźń Łączy – Wspólnie dla Zwierząt”. Uczniowie zakupili specjalne bransoletki, z których cały dochód zostanie przekazany na wsparcie psów ratowniczych.

Natalia Południak

-------------------------------------------------------------------------

Pola Nadziei 2018

Zamieszczono 12 grudnia 2018 r.  Natalia Południak

 

        Już kolejny raz uczniowie z naszej szkoły włączyli się do ogólnopolskiej akcji charytatywnej Pola Nadziei zorganizowanej przez Zarząd Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej w Wałbrzychu. Uczniowie w ramach akcji zasadzili żonkile przy wałbrzyskim Hospicjum. W tym dniu każdy mógł za pomocą drobnego gestu dać wyraz solidarności z cierpiącymi i ich rodzinami. Żonkile to symbole nadziei na nowe życie a także dominanta triumfu miłości nad śmiercią. W akcji wzięli udział: Wiktoria Kaczmarczyk, Paulina Karasiewicz, Dariusz Kujtkowski, Ewelina Kwiatkowska, Martyna Lewkowicz, Maja Łagan, Juliana Sokołowska, Marta Świtalska, Oliwia Tyczkowska wraz z wychowawczynią Natalią Południak.

Natalia Południak

Galeria zdjęć

-------------------------------------------------------------------------

Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia

Zamieszczono 12 grudnia 2018 r.  Anna Laskowska, Adeart Kogut

 

           Dnia 27 listopada w naszej szkole po raz kolejny obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. W tym dniu dzieci przynosiły swoje ulubione pluszowe maskotki. Z tej okazji każda klasa przygotowywała plakaty misia, które zdobiły korytarze naszej szkoły. W Sali nr 23 odbyły się pokazy filmów, których bohaterami są znane na całym świecie pluszowe misie. Uczniowie klasy 7a Olek i Julek Nowaccy przebrali się za pluszowe maskotki i robili zdjęcia z uczniami i nauczycielami w szkole. Ten dzień przyniósł wszystkim uczniom wiele radości i z pewnością to święto będzie kontynuowane w przyszłym roku.

Anna Laskowska, Adeart Kogut

Galeria zdjęć

-------------------------------------------------------------------------

NASZA SZKOŁA ŚWIĘTUJE

100. ROCZNICĘ ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

Zamieszczono 21 listopada 2018 r.  Ewelina Kamińska-Sawicka 

            Narodowe Święto Niepodległości to dla nas Polaków najważniejsze święto państwowe. Bieżący rok jest szczególny, ponieważ obchodzimy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W całym kraju odbywały się uroczystości upamiętniające to wyjątkowe dla naszej historii zdarzenie. 9 listopada społeczność Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 im. B. Malinowskiego, Gimnazjum nr 2 w Boguszowie - Gorcach przygotowała z tej okazji uroczysty apel.

            Świętowanie poprzedzono rozmaitymi działaniami i przygotowaniami. Przez cały październik i listopad przedszkolaki realizowały jeden z modułów projektu „Mały miś w świecie wielkiej literatury”- 100 lecie niepodległości. Pokaż radość przedszkolaku. Zwieńczeniem tych działań był konkurs plastyczny Polska moja Ojczyzna, którego głównym celem było kształtowanie poczucia świadomości narodowej oraz szacunku do Ojczyzny, zaangażowanie dzieci w promowanie wartości patriotycznych w sposób twórczy i kreatywny oraz rozwijanie zdolności plastycznych.

            Na tę ważną uroczystość przygotowywały się nie tylko przedszkolaki, ale i uczniowie. Wszystkie klasy, sale lekcyjne oraz korytarze zostały przystrojone w barwy biało - czerwone. Na zajęciach z wychowawcą, plastycznych, technicznych wykonywano prace, które  stały się ozdobami wielu szkolnych gablot, tablic i ścian. Wspólnie wykonano także flagi i kotyliony, które wyeksponowano podczas uroczystości. Niektóre klasy skorzystały także z pomocy rodziców i podczas warsztatów wykonały makiety, plakaty symbolizujące naszą narodową jedność. Na oknach całej szkoły pojawiły się biało – czerwone motyle. Podczas zajęć muzycznych przypomniano najważniejsze pieśni patriotyczne oraz obowiązkowo czterozwrotkowy hymn Polski. Lekcje języka polskiego oraz historii wzbogacano o treści poświęcone zagadnieniom poruszającym tematykę odzyskania przez Polskę niepodległości. Wspólnie odczytywano ważne dla polskiej kultury dzieła literackie.

            7 listopada w godzinach popołudniowych dyrekcja, nauczyciele i pracownicy szkoły spotkali się aby wspólnie odśpiewać pieśni patriotyczne. Nie zabrakło takich dzieł jak: „Białe róże”, „Legiony”, „O mój rozmarynie”, „Rota”. Spotkaniu towarzyszyła podniosła atmosfera.

            9 listopada 2018 r., w budynku oddziałów przedszkolnych, mieszczących się przy ul. Broniewskiego, w  godz. 9:00 – 11:00 odbyły się dwie uroczystości, które podziwiały dzieci z oddziałów przedszkolnych, uczniowie z klas I-VIII SP oraz gimnazjaliści, pod opieką nauczycieli. Nie zabrakło również rodziców. Uroczystość otworzyła wiceprzewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Marta Świątek, wprowadzając poczet flagowy i sztandarowy. Następnie wszyscy odśpiewali hymn państwowy. Tegoroczne obchody Święta Niepodległości były wyjątkowe, bo w przygotowaniu części artystycznej wzięły udział oddziały przedszkolne: Biedroneczki, Słoneczka, Misiaczki, Motylki oraz klasy: II A, VI B, VIII A. W trakcie występu uczniowie przypomnieli historię polskiej drogi do odzyskania niepodległości utraconej w końcu XVII wieku. Nie zapomniano o wielkich polskich poetach i pisarzach, którzy krzepili polskie serca i umysły, w tych trudnych dla naszego kraju chwilach. Zabrzmiały też patriotyczne pieśni a przedszkolaki zaprezentowały układy wokalno - taneczne wplecione w program. Nie zabrakło również wzruszającej recytacji. Obchody Święta Niepodległości zakończyło przemówienie wygłoszone przez Dyrekcję PSP nr 5 i Gimnazjum nr 2.

            O godz. 11:11 społeczność uczniowska, nauczycie spotkali się przed budynkiem szkoły aby zjednoczyć się z innymi polskimi szkołami i pobić „Rekord dla Niepodległej”. Z należytą powagą wszyscy zgromadzeni wspólnie odśpiewali czterozwrotkowy hymn Polski.

Organizatorami uroczystości były: p. A. Banaszek, p. E. Kamińska - Sawicka, p. R. Mika, p. A. Matuszewska, p. M. Kosińska, p. M. Michalak, p. K. Jaworska, p. K. Hull, p. B. Wańczyk.

E. Kamińska - Sawicka

Galeria zdjęć 1

Galeria zdjęć 2

Galeria zdjęć 3

-------------------------------------------------------------------------

„100 pozdrowień na 100-lecie Niepodległości”

Zamieszczono 21 listopada 2018 r.  Anna Kogut

 

      W obliczu zbliżającej się 100 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości i konieczności podkreślenia jej ważności grupa nauczycieli ze szkół różnego stopnia, rozmieszczonych w całej Polsce opracowała wspólny projekt. Głównym celem akcji było upamiętnienie rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, promocja regionu, z którego pochodzi szkoła oraz edukacja uczniów w zakresie wiedzy o swojej „Małej Ojczyźnie”.

      Na początku września, na portalach  Facebook - „ Super biolog nauczanie biologii” i „Nauczyciele geografii” powstały listy, na których nauczyciele, chcący uczestniczyć w akcji utworzyli bazy  adresowe szkół. W konsekwencji powstało aż 6 list z adresami po 100 szkół. Uczniowie z każdej szkoły na liście musieli wysłać 100 pozdrowień do szkół znajdujących się na danych listach, w rezultacie w akcji wzięło udział aż 60 000 szkół z całej Polski.

      Adres naszej szkoły widniał na liście pierwszej, pod numerem 35. Okazało się, że wysłanie 100 pocztówek, to w całe nie taka łatwa sprawa ale jeśli się poprosi o pomoc to zawsze można znaleźć pomocna dłoń. Pani Agnieszka Niewiara z Urzędu Pocztowego w Gorcach pomogła nam zdobyć 100 kartek z wizerunkiem naszego miasta – Boguszów-Gorce. Kartki zakupiliśmy z funduszów szkolnych, które przekazał nam pan dyrektor Krystian Ogrodnik, który bardzo wspierał naszą akcję. Znaczki zasponsorowała nam miejscowa firma - „Hotel Piotr i Restauracja Magdalenka”. Pani Magdalena Sommerfeld osobiście przyniosła zakupione 100 znaczków do naszej szkoły. Wystarczyło tylko ułożyć tekst pozdrowień promujący nasze miasto i wypisać, bagatela, 100 pocztówek.

Tekst treści:

„100 pozdrowień na 100-lecie Niepodległości

Gmina Boguszów-Gorce rozpościera się pomiędzy Górami Kamiennymi, a Górami Wałbrzyskimi w Sudetach Środkowych.

Nasz rynek jest najwyżej położonym rynkiem miasta  w Polsce - 591,58 m n.p.m. Malownicze łąki bogate w rośliny, owady, ptaki oraz górskie lasy z  gatunkami niespotykanymi na nizinach. Cały region jest doskonałym miejscem do uprawiania turystyki. Zimą zapraszamy na stok narciarki z wyciągiem krzesełkowym na Dzikowcu.

Pozdrawiamy

Grono pedagogiczne i uczniowie PSP nr 5 w Boguszowie-Gorcach.”

     Pozdrowienia wypisywali uczniowie klasy VII a, pod nadzorem wychowawcy pani Renaty Bizoń: Zuzanna Ciągło, Hanna Michalak, Julia Ignacik, Oliwia Michalska i Nataniel Klus. Z klasy III a- Patrycja Bąbel i Aleksandra Wiśniewska i z klasy V b Julia Perz i Maja Paczkowska. Przykleiliśmy 100 znaczków i kartki zanieśliśmy na pocztę. Pani Agnieszka Niewiara starannie postawiła 100 pieczątek, tak aby stempel pocztowy- Boguszów-Gorce był wyraźnie odbyty i poszły do 100 szkół z różnych regionów Polski miast, miasteczek i wsi:

Warszawa, Kożuchów, Poznań, Zambrów, Krotoszyn, Laskowa, Sarbinowo, Siemianowice Śląskie ,Warszawa, Wielowieś, Smolnik, Tczew, Lewin Brzeski, Zakopane, Kętrzyn, Połczyno Puck, Kozielice, Węgliniec, Warszawa,    Koleczkowo, Orzesze, Wołomin, Zamość, Twardogóra, Legionowo, Chełm, Elbląg, Chociwel, Zamość, Jasło ,Warszawa, Poznań, Gniezno, Tarnów, Kraków, Osiek Łużycki, Gole, Skarżysko Kamienna, Niemcz, Włosienica, Piotrówka, Malbork, Jelcz-Laskowice, Poznań, Kraków, Koneck , Radlin, Trześń, Białostoczek, Wejherowo, Strączno, Chorzów, Oława ,Warszawa ,Chodel, Granice, Nowy Tomyśl, Wyszków, Różewo, Poznań, Gorzów Wlkp., Białystok, Kaszów, Warszawa , Lubin, Śmigiel, Śrem, Leszno, Rybnik, Komorniki ,Dynów, Jastrzębie, Toruń, Barcin, Rytel, Wejherowo, Kostowiec, Lesznowola, Wieliczka, Biskupice, Gidle, Łęknica, Polkowice, Świeca, Talczyn ,Czernikowo, Dąbroszyn, Giedlarowa, Warszawa, Kępno, Warszawa, Rogaszyce, Żnin. Kraków, Radom, Pogórze Bydgoszcz ,Gowino, Sławno.

Z dużych miast Polski na liście znajdowało się kilka szkół.

      Otrzymane kartki z pozdrowieniami zamieściliśmy odpowiednio wokół mapy Polski, wcześniej sprawdzając położenie geograficzne miejscowości nadawcy. Tablica z pozdrowieniami była ukoronowaniem akcji podczas obchodów 100 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości w naszej szkole.

      W dzisiejszych czasach, kiedy pisanie tradycyjnych pozdrowień uchodzi  w niepamięć, wysłanie widokówek jest czymś wyjątkowym, pocztówka z wizerunkiem danego miejsca często staje się oryginalną pamiątką na długie lata, dlatego warto było przypomnieć ten sposób komunikowania się i połączyć młodzież z całej Polski dla upamiętnienia 100 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Anna Kogut – koordynator akcji

Galeria zdjęć

-------------------------------------------------------------------------

Dla tych, którzy odeszli...

Zamieszczono 21 listopada 2018 r. 

Ewelina Kamińska-Sawicka, Karolina Jaworska

 

W związku z Dniem Wszystkich Świętych oraz Dniem Zadusznym, Samorząd Uczniowski zorganizował wyjście na cmentarz komunalny w Boguszowie – Gorcach, w celu uprzątnięcia zaniedbanych i opuszczonych grobów.

        Przez ostatnie tygodnie października w szkole odbywała się zbiórka pieniędzy w ramach akcji „Światełko pamięci”. Zebrana suma pozwoliła zakupić znicze i zapalić je na grobach. Tuż przed listopadowymi świętami blisko 40 uczniów z PSP nr 5 oraz Gimnazjum nr 2  pod opieką p. E. Kamińskiej – Sawickiej i p. K. Jaworskiej udało się na cmentarz w Boguszowie - Gorcach aby oczyścić, uporządkować zaniedbane mogiły. Grupy zaopatrzone w rękawice, worki, grabie pracowały bardzo wytrwale - spora część grobów została oczyszczona z liści, usunięto z nich chwasty i postawiono symboliczną świeczkę.

        Zarząd Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunami, chciałby serdecznie podziękować wszystkim tym, którzy aktywnie włączyli się w zbiórkę pieniędzy na znicze oraz  porządkowanie grobów  na cmentarzu w Boguszowie – Gorcach. Cieszymy się, że z każdym nowym rokiem szkolnym coraz więcej uczniów aktywnie włącza się w wolontariat i akcje charytatywne.

E. Kamińska – Sawicka

K. Jaworska

Galeria zdjęć

-------------------------------------------------------------------------

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

Zamieszczono 28 października 2018 r.  Renata Mika, Barbara Mandziej

 

"Jak nie pisać wierszy,

jakże nie płonąć w podzięce.

Za dar najpiękniejszy, za SERCE."

 

Dzień Edukacji Narodowej to szczególne święto wszystkich nauczycieli i pracowników oświaty. Z tej okazji od wielu lat uczniowie składają życzenia swoim nauczycielom. 12 października  2018 r. w Centrum Kulturalno – Kongresowym w Boguszowie – Gorcach odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej podczas której nie zabrakło elementu upamiętniającego 100-lecie Niepodległości naszego Państwa. Uczniowie z klasy VI A pod kierunkiem p. Barbary Mandziej i grupa Biedroneczki z oddziału przedszkolnego pod kierunkiem Renaty Mika przygotowali część artystyczną. Młodzi artyści piosenką, słowem i tańcem uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku naszych nauczycieli. Uczniowie docenili i podkreślili swoją  wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i  troskę o dobro wychowanków. Uroczystość przebiegała w miłej i radosnej atmosferze. Na zakończenie uczniowie złożyli życzenia wszystkim pracownikom naszej szkoły oraz wręczyli piękne pamiątkowe medale.

                                                                                     Renata Mika, Barbara Mandziej

Galeria zdjęć

-------------------------------------------------------------------------

Rok szkolny 2017/2018

Konkurs plastyczny

„Ulubiona postać z Baśni Braci Grimm”

Zamieszczono 25 czerwca  2018 r.  Natalia Południak

 

Dla uczniów klas 7 PSP i klas 2 i 3 Gimnazjum zorganizowany został szkolny konkurs literacko - plastyczny pt. „Ulubiona postać z Baśni Braci Grimm”. Uczniowie najpierw zapoznali się z wybraną przez siebie baśnią a następnie wykonali do niej ilustrację w dowolnej technice plastycznej. Wszystkie prace wykonane zostały bardzo starannie. Uczniowie wykazali się wielkim talentem i pomysłowością.  
        I miejsce ex aequo zajęły Juliana Sokołowska z klasy 2 a Gimnazjum i Klaudia Jalowska z klasy 7 a PSP, II miejsce ex aequo zajęły Natalia Słabaszewska z klasy 3 a Gimnazjum i Martyna Baranowska z klasy 7 a PSP, III miejsce ex aequo zajęły Maja Kęska i Hanna Płonka z klasy 7 a PSP. Wyróżnienie otrzymali Nicol Bochm i Dominik Zając z klasy 3 a Gimnazjum i Florian Kazana z klasy 7 a PSP. Gratulujemy zwycięzcom.

Natalia Południak

-------------------------------------------------------------------------

Pomogliśmy 11- letniej Wiktorii

Zamieszczono 25 czerwca  2018 r.  Natalia Południak

 

            Uczniowie klasy II a Gimnazjum wraz z wychowawczynią Natalią Południak zorganizowali w szkole zbiórkę pieniędzy na operację i rehabilitację Wiktorii, która urodziła się z wadą genetyczną. W akcję włączyli się rodzice uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum, którzy upiekli ciasta, które były sprzedawane na przerwach. Udało nam się zebrać 1190,60 złotych. Organizatorzy bardzo dziękują wszystkim rodzicom, nauczycielom
i uczniom za okazane serce.

Natalia Południak

-------------------------------------------------------------------------

15 maja Święto Polskiej Niezapominajki

Zamieszczono 10 czerwca  2018 r.  Anna Kogut

 

 

W maju obchodziliśmy Święto Polskiej Niezapominajki, którego przesłaniem jest kultywowanie tradycji polskich. Tego dnia uczniowie przychodzą ubrani w niezapominajkowe barwy i przynoszą szkoły własnoręcznie zrobione bukieciki kwiatów, a „ poczta niezapominajkowa” wręcza adresatom.

Któż z nas nie cieszy z otrzymanych kwitów ?!

W tym roku doręczycielami niezapominajkowych bukiecików byli uczniowie klasy IV b. Odczytali również w klasach przesłanie Święta Polskiej Niezapominajki:

 

Nie chcemy święta zakochanych w zimie

Kiedy mróz i śnieg na dworze

Kiedy śpi cała przyroda

Nie jest to tradycja polska

Chcemy święta zakochanych w maju

Kiedy zakwitają kwiaty

Wokół rozbrzmiewają głosy ptaków

 A nasze serca rozpala coraz cieplej świecące słońce

Uczcijmy polskie święto przyjaźni i miłości

Polskim symbolem pamięci o bliskich nam osobach - niezapominajką

Podarujmy naszym przyjaciołom, koleżanką, kolegą, rodzicom, nauczycielom

Bukieciki niezapominajek

One nic nie kosztują…

                                                                                               Romantycy

-------------------------------------------------------------------------

Wizyta duszpasterska

Zamieszczono 10 czerwca  2018 r.  ks. Grzegorz Fabiński

 

W Poniedziałek  dnia 21. maja 2018r. z wizytą duszpasterską przybył do  naszej szkoły Ks. Bp Adam Bałabuch biskup pomocniczy diecezji świdnickiej.

Z tej okazji grono pedagogiczne na czele z  Panem Dyrektorem wraz z młodzieżą zorganizowali spotkanie. Młodzież naszej szkoły pod opieką katechetów przedstawiła krótką inscenizacje pt: Tajemnica  Zmartwychwstania. Na koniec ksiądz biskup udzielił pasterskiego błogosławieństwa.

Galeria zdjęć

-------------------------------------------------------------------------

„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”

Zamieszczono 10 czerwca  2018 r.  Ewelina Kamińska-Sawicka

 

            Powyższe słowa Janusza Korczaka, są chyba znane wszystkim. W tym roku stały się mottem, którym kierowaliśmy się przy organizowaniu Dnia Dziecka. Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego i przy wielkim wsparciu wychowawców, zrodził się pomysł przygotowania szkolnych Mistrzostw Świata w zbijaka i piłce nożnej.

30 maja, na boisku szkolnym o godz.  9:00 zrobiło się bardzo kolorowo i gwarno. W szkolnych mistrzostwach wzięły udział wszystkie klasy. Każda z nich reprezentowała inny kraj, stąd pojawiły się barwy Niemiec, Polski, Hiszpanii a nawet Senegalu.

Po kilkuminutowych rozgrzewkach i uroczystym odsłuchaniu hymnów państwowych, klasy I-III zmierzyły się w popularnej grze zespołowej zbijak. Uczniowie zaopatrzeni w kolorowe flagi i transparenty zagrzewali do walki swoich faworytów.

Rozgrywki najmłodszych zostały docenione pamiątkowymi dyplomami, po czym do gry przystąpili starsi uczniowie. W Mistrzostwach piłki nożnej wzięli udział uczniowie klas IV-VII SP oraz gimnazjaliści. Sędziował im absolwent naszej szkoły- Darek Winnik. W sytuacjach spornych pomocą służyły nauczycielki wychowanie fizycznego. Emocji nie brakowało, w szczególności wtedy, gdy o wyniku spotkania rozstrzygały rzuty karne.

W tym czasie dzieci z edukacji wczesnoszkolnej spędzały radosne chwile ze swoimi wychowawcami, kibicując starszym kolegom i uczestnicząc we wspólnych zabawach. Uczniowie z kl. Va przygotowali zdrowe sałatki owocowe i zadbali o napoje, które niewątpliwie przydały się w ten upalny dzień.

Mamy nadzieję, że tegoroczne obchody szkolnego Dnia Dziecka uczniowie będą wspominać z uśmiechem na twarzy:)

Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego

Galeria zdjęć

-------------------------------------------------------------------------

Apel ekologiczny w wykonaniu klasy IV b

Zamieszczono 03 czerwca  2018 r.  Anna Kogut

 

Pomiędzy 22 kwietnia, kiedy obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi, a 5 czerwca – Światowym Dniem Ochrony Środowiska, uczniowie klasy IV b zaprezentowali  apel ekologiczny.

W apelu uczniowie przedstawili najważniejsze przesłanie filmu – S.O.S. ZIEMIA.

    Po raz pierwszy na świecie, jednego dnia, w Światowym Dniu Ziemi, 22 kwietnia  2009 -- równocześnie w 85 krajach, w kinach, w telewizji, na DVD i w Internecie miała miejsce premiera największego na świecie multimedialnego wydarzenia pro-ekologicznego. Premiera filmu S.O.S. Ziemia ("HOME"). Wspólny projekt Luca Bessona i fotografa Yanna Arthusa-Bertranda. 
    To niesamowita podróż w głąb australijskiej rafy koralowej, wędrówka przez niebezpieczne amazońskie lasy, bezkresną pustynię Gobi i industrialne dzielnice Szanghaju. Podróż przez wszystkie kontynenty, której celem jest zwrócenie uwagi świata na problemy i zagrożenia środowiska naturalnego: globalne ocieplenie, umierające lasy, wymieranie gatunków zwierząt i roślin, na kończące się zasoby naturalne. Efekt przewracającego się domina klęsk ekologicznych może zapoczątkować katastrofalne konsekwencje. Film S.O.S. Ziemia ("HOME") to ostrzeżenie przed zagładą, to wołanie naszej Planety o ratunek...

Galeria zdjęć

-------------------------------------------------------------------------

Sukces w Powiatowym Konkursie

Wiedzy o Dolnym Śląsku

Zamieszczono 03 czerwca  2018 r.  Paulina Gryka

 

            Miło nam poinformować, że uczennice naszego gimnazjum, Patrycja Bąbel i Kinga Nanowska, zajęły I miejsce w V Powiatowym Konkursie Wiedzy o Dolnym Śląsku pod Honorowym Patronatem Wojewody Dolnośląskiego Pawła Hreniaka. Konkurs odbył się 22 maja 2018 roku w Gminnym Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Czarnym Borze. Dziewczęta, dzięki rozległej wiedzy dotyczącej zarówno historii, geografii i kultury naszej małej ojczyzny, bezkonkurencyjnie pokonały pozostałe zespoły, zdobywając dyplomy i cenne nagrody. Gratulujemy im tego wyróżnienia i życzymy dalszych sukcesów.

Paulina Gryka

-------------------------------------------------------------------------

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja

Zamieszczono 20 maja  2018 r.  Adam Mazur

 

        Z okazji zbliżającej się rocznicy 100-lecia odzyskania niepodległości ,koło modelarskie przedstawia wystawę polskich pojazdów wojskowych, używanych przez armię polską w latach 1918-2018. Są to zarówno pojazdy produkowane w Polsce,  jak i pojazdy alianckie użytkowane przez Wojsko Polskie.       

     Wszystkie pojazdy są wykonane w skali 1:35 i posiadają oryginalne malowanie i znaki taktyczne oraz jednostek  do których należały.

    Oprócz tego z okazji rocznicy zakończenia II Wojny światowej. Przedstawiamy sceny z różnych frontów tej wojny. W przygotowaniu nowe modele i dioramy. Modelarstwo ta pasja, która uczy: historii i patriotyzmu ale także sumienności, precyzji i obowiązkowości, cech których dzisiaj tak bardzo brakuje.

                                                                                  Adam Mazur

Galeria zdjęć

-------------------------------------------------------------------------

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja

Zamieszczono 5 maja  2018 r.  Monika Buzarewicz

 

        Klasy IVa i VIb naszej szkoły przygotowały wraz z wychowawczyniami paniami Moniką Buzarewicz i Ewą Drabczyk – Rumińską apel upamiętniający  rocznicę uchwalenia pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji. Uczniowie nie tylko  przypomnieli wydarzenia z 1791 roku, ale także opowiedzieli, jak to majowe święto było dotąd obchodzone.       

                                                                                  Monika Buzarewicz

Galeria zdjęć

-------------------------------------------------------------------------

Szkolny Dzień Kobiet

Zamieszczono 18 marca  2018 r.

Ewelina Kamińska-Sawicka, Aleksandra Kuczkowiak

 

          Jak co roku, chłopcy z PSP nr 5 oraz Gimnazjum nr 2 przygotowali uroczysty Dzień Kobiet dla swoich koleżanek. Z każdej klasy wytypowano trzy kandydatki do szkolnego konkursu Miss: piękności, sportu oraz inteligencji.

          Przyszła Miss piękności musiała zaprezentować się na wybiegu oraz opowiedzieć o tym, czym interesuje się, jakie są jej pasje. Dziewczyny, które uwielbiają sport poddane były testom sprawnościowym.  Piękno to również intelekt, dlatego kandydatki z każdej klasy zostały sprawdzone pytaniami z przeróżnych dziedzin. W jury zasiedli chłopcy.

      Ocena koleżanek nie była prosta. Po długich naradach wyłoniono: najpiękniejsze, najinteligentniejsze  i najbardziej wysportowane. Chłopcy wręczyli koleżankom symboliczne dyplomy oraz kwiaty. Tego dnia nie zabrakło wielu uśmiechów i dobrej zabawy.

E. Kamińska- Sawicka

A. Kuczkowiak

Galeria zdjęć

-------------------------------------------------------------------------

NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

Zamieszczono 18 marca  2018 r. Natalia Południak

 

      1 marca 2018 roku odbył się apel z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który przygotowali uczniowie klasy 2 a Gimnazjum wraz z wychowawczynią p. Natalią Południak i p. Katarzyną Hull. „Żołnierze niezłomni - żołnierze wyklęci, najwierniejsi obrońcy Rzeczypospolitej, skazani na hańbę, a później na zapomnienie. Mordowani zdradziecko, zakopywani w bezimiennych mogiłach, nazywani "zaplutymi karłami reakcji..." Tak wielu spośród nas nic nie wie o ich historii... Gdy zakończyła się II wojna światowa Polska nie odzyskała pełnej niepodległości. W kraju rządzili bezwzględnie nowi okupanci radzieccy poprzez przywiezione z Moskwy władze, bezgranicznie posłuszne Stalinowi. Polscy patrioci, byli partyzanci Armii Krajowej, ludzie sprzeciwiający się komunistom byli wtrącani do więzień, wywożeni do sowieckich łagrów, wreszcie jakże często skrytobójczo mordowani w katowniach Urzędów Bezpieczeństwa. Dla wielu Polaków jedynym wyjściem w zaistniałej sytuacji była ucieczka do lasu i podjęcie na nowo walki partyzanckiej z nowymi okupantami spod znaku czerwonej gwiazdy. To byli właśnie owi żołnierze niezłomni, o których dzisiaj mówimy. Ci którzy przeżyli i wyszli po latach z więzień byli traktowani jako obywatele drugiej kategorii. Nie mogli znaleźć pracy, ich dzieci były szykanowane w szkołach i określane jako "dzieci bandytów". Żyli tak, skazani na zapomnienie, aż do niedawna. Szczęśliwie komunizm w naszym kraju upadł, Polska zaczęła przypominać sobie o swoich bohaterach. Dziś mamy okazję aby uczcić wszystkich żołnierzy niezłomnych, wśród nich oddać hołd ostatnim żyjącym.”

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!

Natalia Południak

Galeria zdjęć

-------------------------------------------------------------------------

BIEG TROPEM WILCZYM

Zamieszczono 18 marca  2018 r. Natalia Południak

 

       4 marca 2018 roku odbył się w Wałbrzychu „Bieg Tropem Wilczym.  Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Była to już VI edycja największego biegu pamięci w Polsce. „Głównym celem Biegu jest oddanie hołdu żołnierzom antykomunistycznego podziemia z lat 1945-1963, a także propagowanie wiedzy o powojennej historii Polski wśród wszystkich Polaków, niezależnie od wieku. Kulminacyjnym punktem każdego Biegu „Tropem Wilczym” jest bieg rodzinny na dystansie 1963 m., który symbolizuje rok śmierci ostatniego żołnierza wyklętego – Józefa Franczaka, ps. „Lalek”.” Z naszej szkoły w biegu wzięły udział uczennice klasy 2 a Gimnazjum: Patrycja Bąbel i Martyna Lewkowicz wraz z wychowawczynią panią Natalią Południak i uczniowie klasy 7 a PSP: Klaudia Jalowska i Dawid Mączkowski. Uczennice klasy 3 a Gimnazjum: Anna Kwiatkowska, Natalia Słabaszewska, Daria Zielińska i Ewelina Kwiatkowska – uczennica klasy 2 a Gimnazjum pomagały przy organizacji biegu. „W ten sposób po raz kolejny oddano hołd żołnierzom, o których historia miała milczeć.”

Natalia Południak

-------------------------------------------------------------------------

Prelekcja o ziemi wałbrzyskiej

Zamieszczono 18 marca  2018 r. Natalia Południak

 

      26 lutego 2018 roku w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej „Bibliotece pod Atlantami” w Wałbrzychu odbyła się prelekcja nauczycielki języka niemieckiego Natalii Południak w ramach cyklu spotkania z regionem. Tematem prelekcji był „Kalendarz Schlesischer Bergland-Kalender skarbnicą wiedzy o ziemi wałbrzyskiej.” Kalendarz wydawany był w latach 1928 ̶ 1942 w dawnym Waldenburg. Jego redaktorem był nauczyciel Max Kleinwächter, który urodził się w Gottesberg dzisiejszym Boguszowie. Licznie zgromadzeni słuchacze mogli dowiedzieć się wiele ciekawych informacji z historii miasta Wałbrzycha, Boguszowa i Walimia, jak również o uzdrowiskach Szczawno Zdrój, Jedlina Zdrój, Stary Zdrój i Sokołowsko. W kalendarzu zamieszczono także informacje o ważnych znaleziskach archeologicznych w regionie, legendach, znanych postaciach związanych z ziemią wałbrzyską i o obiektach sakralnych. Cieszy fakt, że w prelekcji uczestniczyli nasi uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 i z Gimnazjum nr 2.

Natalia Południak

Galeria zdjęć

-------------------------------------------------------------------------

Wycieczka do Zamku Książ

Zamieszczono 25 lutego  2018 r. Natalia Południak

 

      Klasa 2 a Gimnazjum wraz z wychowawczynią panią Natalią Południak i z nauczycielem panem Tomaszem Karolczykiem udała się na wycieczkę do Zamku Książ. Uczniowie wzięli udział w lekcji zamkowej - Tajemnice II wojny światowej – Kompleks Riese. Obejrzeli prezentację multimedialną i zwiedzili zamek. „W swojej treści lekcja nawiązuje do jednej z największych zagadek wojennych na Dolnym Śląsku, tajnego projektu budowlanego o kryptonimie „Riese” („Olbrzym”), realizowanego na terenie Gór Sowich i Zamku Książ
w latach 1943 – 45. To wtedy też drążone są tunele podziemne pod zamkiem, o których mówi się coraz częściej w kontekście współczesnych wydarzeń. Program zajęć ma na celu wzbogacenie świadomości historycznej dot. zamku i Śląska w okresie II Wojny Światowej.” Zwiedzanie zakończyło się wejściem do podziemnego tunelu, który wydrążony jest na głębokości 15 m pod zamkiem.

Natalia Południak

Galeria zdjęć

-------------------------------------------------------------------------

Odkrywaj i koloruj!

Światowa kampania #ColorOurCollections

Zamieszczono 25 lutego  2018 r. Natalia Południak

 

       Uczniowie klasy 2 a Gimnazjum: Marta Świtalska, Martyna Lewkowicz, Juliana Sokołowska, Aleksandra Wiśniewska, Patrycja Bąbel, Maja Łagan, Paulina Karasiewicz, Ewelina Kwiatkowska, Marceli Pawlak, Dariusz Kujtkowski, Tymoteusz Olejniczak wraz z wychowawczynią panią Natalią Południak włączyli się do akcji kolorowania #ColorOurCollections. Festiwal kolorowania odbywa się na całym świecie w dniach 5-9 luty. „Z tej okazji biblioteki i inne instytucje kultury udostępniają swoje zbiory w formie kolorowanek. Kampania została zapoczątkowana przez bibliotekę The New York Academy of Medicine w 2016 roku.” Biblioteka Narodowa również włączyła się do akcji, udostępniając trzy zestawy kolorowanek. Uczniowie kolorowali grafiki z dzieła Prodromus astronomiae autorstwa Jana Heweliusza przedstawiające konstelacje gwiezdne i grafiki z Modes de Paris Petit Courrier des Dames oraz Dziennika Mód Paryskich. „Akcja ma na celu promocję bibliotek oraz zaprezentowanie ich interesujących zbiorów wśród szerokiego grona odbiorców.” Kolorowanie sprawiło wszystkim wiele radości i zabawy. Jest to świetny pomysł na odstresowanie się.

Natalia Południak

Galeria zdjęć

-------------------------------------------------------------------------

155-rocznica urodzin Gerharta Hauptmanna

Zamieszczono 25 lutego  2018 r. Natalia Południak

 

     Z okazji przypadającej 155-rocznicy urodzin Gerharta Hauptmanna, niemieckiego dramaturga i powieściopisarza, nauczycielka języka niemieckiego Natalia Południak przygotowała dla uczniów klas 7 i 2 - 3 Gimnazjum prelekcję wraz z prezentacją multimedialną. Podczas prelekcji został przedstawiony życiorys pisarza i jego dzieła. Najważniejszym dziełem Hauptmanna jest sztuka „Die Weber” (Tkacze) z 1892 roku, opisująca powstanie tkaczy śląskich w 1844 roku. Autor otrzymał w roku 1912  literacką nagrodę Nobla. Zmarł w swojej willi w Jagniątkowie w 1946 roku.

Natalia Południak

-------------------------------------------------------------------------

Oddała włosy dla Fundacji Rak'n'Roll

Wygraj Życie

Zamieszczono 25 lutego  2018 r. Natalia Południak

 

       Marta Świtalska, uczennica klasy 2 a Gimnazjum, już po raz drugi włączyła się do ogólnopolskiej akcji „Daj Włos!” organizowanej przez Fundację Rak'n'Roll Wygraj Życie. Marta tym razem oddała 28 centymetrów włosów, z których zostanie zrobiona peruka dla kobiety w trakcie chemioterapii. „W akcji może wziąć udział każdy: mały / duży / on / ona – każdy, kto ma min. 25 cm włosów do ścięcia i zmieniając swój wygląd chce zrobić coś dobrego dla innych.” Brawo dla Marty za tak piękną i szlachetną postawę!

Natalia Południak

Galeria zdjęć

-------------------------------------------------------------------------

Międzypowiatowy Konkurs Statystyczny

Zamieszczono 25 stycznia  2018 r. Teresa Kaźmierska

 

      Uczniowie klasy 3a gimnazjum tj. Michał Sommerfeld, Karol Kuźma, Kinga Nanowska, Daria Zielińska, Oliwia Jakubiec i Natalia Słabaszewska wzięli udział w  Międzypowiatowym  Konkursie Statystycznym. Organizatorem konkursu byli: Politechnika Wrocławska i II LO w Wałbrzychu, hasłem przewodnim konkursu było „Statystyka nie jest trudna”.

     Uczniowie od czerwca 2017r. uczestniczyli w warsztatach na temat statystyki, finałem konkursu było napisanie pracy na wybrany temat. Michał Sommerfeld i Karol Kuźma napisali pracę na temat „Jak uczniowie spędzają czas wolny” i zajęli III miejsce w konkursie. Gratulujemy!

Teresa Kaźmierska

-------------------------------------------------------------------------

Jasełka 2017

Zamieszczono 07 stycznia  2018 r. Renata Bizoń

 

       Czas Świąt Bożego Narodzenia to zdecydowanie najpiękniejszy i najbardziej rodzinny okres w roku. To czas, w którym oczekujemy na przyjście Pana Jezusa, składając sobie przy tej okazji wiele życzeń z nadzieją na ich spełnienie.  Bożonarodzeniowy program artystyczny  „Świąteczne życzenia od pokolenia”, przygotowany przez uczniów klasy VIA i VIIA wraz z wychowawcami p. Renata Bizoń i p. Krystianem Ogrodnikiem,  wprowadził nas wszystkich w ten klimatyczny nastrój Bożego Narodzenia. Pierwszą okazją do zaprezentowania talentów wokalnych i aktorskich uczniów było spotkanie w CKK Witold w dniu 20.12.2017 r., na które zaprosili oni członków swoich rodzin, i którym to zaprezentowali swoje przedstawienie. W pięknej Bożonarodzeniowej scenografii, młodzieży udało się wywołać wzruszenie przybyłych gości, którzy podczas poczęstunku po przedstawieniu bardzo zachwalali występ swoich dzieci i wnuków. W przygotowanie tej uroczystości włączyło się wiele osób, szczególne podziękowania uczniowie oraz wychowawcy kierują do p. Katarzyny Bernaś- Kierownika CKK Witold, do mam, które przygotowały poczęstunek oraz do p. Mai Rajchert-Mąki, która specjalnie na tę okazję stworzyła piękną dekoracje w postaci Maryi z dzieciątkiem Jezus.

    Zachęcona pochwałami młodzież, z pewnością z mniejszą już tremą, wystąpiła dwa dni później z tym samym przedstawieniem przed swoimi nauczycielami i uczniami całej szkoły w Kościele p.w. Zesłania Ducha Świętego w Boguszowie-Gorcach. Wszyscy poczuliśmy klimat zbliżających się świąt i po cichu życzyliśmy sobie aby spełniły się wszystkie życzenia wypowiedziane głośno i po cichu, życzenia od najmłodszego i od najstarszego pokolenia.

Renata Bizoń

Galeria zdjęć

-------------------------------------------------------------------------

Wspólne kolędowanie

Zamieszczono 07 stycznia  2018 r.  Ewelina Kamińska-Sawicka

 

       Corocznie w okresie przedświątecznym organizowany jest „Szkolny konkurs kolęd i pastorałek”. Za jego przygotowanie odpowiedzialny jest pan Sławomir Glinkowski oraz Samorząd Uczniowski. W tym roku uczniowie zmierzyli się w trzech kategoriach wiekowych: klasy I-III SP, IV-VI SP oraz VII wraz z klasami gimnazjalnymi.

     Pogodny nastrój i ciepłą, przedświąteczną atmosferę wzmocniły przepięknie zaśpiewane najstarsze polskie pastorałki i zupełnie nowe kolędy. Uczniowie wykazali się nie tylko zdolnościami wokalnymi, ale i grą na instrumentach, za co jury przyznawało dodatkowe punkty. Oceną tegorocznych bożonarodzeniowych zmagań wokalnych zajęli się nauczyciele: pan Adam Mazur, pan Sławomir Glinkowski, pani Ewelina Kamińska – Sawicka oraz prezydium Samorządu Uczniowskiego.

      Wyniki tegorocznego konkursu przedstawiają się następująco:

KLASY I-III SP

I MIEJSEC- KL. IIIA

II MIEJSCE- KL. IA

III MIEJSCE- KL. IB

KLASY IV-VI SP

I MIEJSCE- KL. VIA

II MIEJSCE- KL. IVA

III MIEJSCE-KL.IV B

KLASY VII-GIMNAZJUM

I MEJSCE- KL. VIIA

II MIEJSCE- KL. VIIB

     Zwycięzcom serdecznie gratulujemy a wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie.

E. Kamińska – Sawicka

Galeria zdjęć

-------------------------------------------------------------------------

MINI SPARTAKIADA MIKOŁAJKOWA

W ODDZIAŁACH PRZEDSZKOLNYCH

Zamieszczono 17 grudnia  2017 r. Renata Mika

 

         08 grudnia 2017 r. w naszym Przedszkolu odbyła się MINI SPARTAKIADA MIKOŁAJKOWA. Podczas imprezy nie zabrakło zabaw spor­to­wych, pla­stycz­nych, wspól­nych tańców. Razem z dziećmi bawił się również Mikołaj oraz Elfy. W imprezie wzięły udział wszystkie grupy. Przedszkolaki chętnie brały udział w konkurencjach sportowych. Podczas zawodów nie brakowało dopingu i głośnej muzyki, przy czym wszyscy dobrze się bawili. Punktem kul­mi­na­cyj­nym wspólnej zabawy było spo­tka­nie z Mi­ko­ła­jem i prezenty. Dzieci  zostały ob­da­ro­wa­ne słodyczami oraz owocami. Radość w oczach dzieci świadczyła o tym, że wspólna zabawa była wspa­nia­ła. Wszystkim uczestnikom dopisywał świąteczny nastrój i uśmiech na twarzach.

     Dzię­ku­je­my Pani Karolinie Jaworskiej, Annie Zwierko oraz uczniom z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 5 i Gimnazjum Nr 2 w Boguszowie – Gorcach za przy­go­to­wa­nie i prze­pro­wa­dze­nie wspa­nia­łej imprezy.                                                                                                      

   Renata Mika

Galeria zdjęć 1

Galeria zdjęć 2

-------------------------------------------------------------------------

Dzień Górnika

Zamieszczono 17 grudnia  2017 r.

Agnieszka Matuszewska, Ewelina Kamińska-Sawicka

 

        04.12.2017 r. w Centrum Kulturalno – Kongresowym „WIOTOLD” w Boguszowie – Gorcach przygotowano uroczystość z okazji Dnia Górnika. W miejskich obchodach Barbórki uczestniczyli członkowie Stowarzyszenia „Witold”, emerytowani górnicy, przedstawiciele władz miasta i zaproszeni goście. Uroczystość odbyła się pod patronatem Burmistrza Miasta Boguszowa - Gorc, pana Waldemara Kujawy.

      Tegoroczną Barbórkę przygotowali najmłodsi uczniowie z kl. Ia oraz dzieci z oddziału przedszkolnego „Słoneczka” z PSP nr 5 im. Bronisława Malinowskiego w Boguszowie - Gorcach, pod bacznym okiem nauczycieli: p. A. Matuszewskiej, p. E. Kamińskiej – Sawickiej, p. S. Glinkowskiego. Nieoceniony wkład w przygotowanie uroczystości włożyli również starsi uczniowie, także z Gimnazjum nr 2.

      Na program artystyczny złożyły się: wiersze, występy wokalne i taneczne, fakty historyczne i tradycje górnicze. Tuż po odsłuchaniu hymnu górniczego przypomniano historię zarówno samego Boguszowa – Gorc, jak również górnictwa. Nie zabrakło informacji dotyczących św. Barbary, patronki górników oraz tańców ludowych.

     Zwieńczeniem Barbórki były liczne przemówienia wygłoszone przez organizatorów uroczystości oraz przybyłych gości. Na zakończenie nie zabrakło również miłego akcentu w postaci tortu przygotowanego dla górników. Po programie artystycznym wszyscy udali się na słodki poczęstunek.

Agnieszka  Matuszewska, Ewelina Kamińska - Sawicka

 

Galeria zdjęć

-------------------------------------------------------------------------

Po raz dwunasty pożegnali sezon

Zamieszczono 17 grudnia  2017 r. Ewelina Kamińska-Sawicka

 

         23 listopada 2017 r. w Centrum Kulturalno - Kongresowym „WITOLD” odbył się 12 konkurs pn. „Piosenką Turystyczną Żegnamy Sezon”. Organizatorem imprezy był OSiR w Boguszowie – Gorcach, przy współpracy z: CKK „WITOLD”, Urzędem Miejskim Boguszowa - Gorc oraz Miejską Biblioteką Publiczną – Centrum Kultury w Boguszowie-Gorcach.

W konkursie wystąpiło: 18 solistów oraz 14 zespołów, rywalizujących między sobą w sześciu kategoriach. Wszyscy uczestnicy prezentowali bardzo wysoki poziom przygotowania i wykonania piosenek turystycznych.

      Wysokie miejsca zajęły uczennice z PSP nr 5 im. B. Malinowskiego oraz Gimnazjum nr 2 w Boguszowie – Gorcach. Julia Ignacik, Hanna Michalak, Nikola Michalak, Oliwia Michalska oraz Julia Prusak z kl. VIa zajęły II miejsce w kategorii szkoły podstawowe – zespoły. Opiekunem zespołu był Pan Sławomir Glinkowski. Reprezentująca Miejską Bibliotekę Publiczną - Centrum Kultury w Boguszowie-Gorcach Maja Rogowska z kl. IIa uplasowała się również na II miejscu w tej samej kategorii wiekowej- soliści. 

       W zespołowych starciach gimnazjalistów, uczennice z kl. VIIa, VIIb, IIIa: Marta Świątek, Wiktoria Redka, Anna Gwiazda, Julia Kuźma, Hanna Płonka i Adrianna Czupyk zajęły II miejsce a w kategorii soliści Marta Świątek wygrała.  Maję Rogowską oraz uczennice z gimnazjum do konkursu przygotowywała Pani Katarzyna Pierzchała.

     Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Serdecznie gratulujemy naszym uczennicom i życzymy kolejnych sukcesów.

Szczegółowe informacje o konkursie wraz z fotorelacją znajdują się na stronie: www.osir-boguszow.eu.

                                                                       Ewelina Kamińska - Sawicka

Galeria zdjęć

-------------------------------------------------------------------------

Światowy Dzień Pluszowego Misia

Zamieszczono 17 grudnia  2017 r. Natalia Południak

 

      Dnia 27 listopada w naszej szkole po raz kolejny obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. W tym dniu dzieci przynosiły swoje ulubione pluszowe maskotki. Z tej okazji każda klasa przygotowywała plakaty misia, które zdobiły korytarze naszej szkoły. Dziewczęta: Oliwia Jakubiec i Natalia Słabaszewska z klasy IIIa gimnazjum zorganizowały liczne zabawy dla dzieci z klas I-II. W bibliotece szkolnej dzieci bawiły się w zabawę: „Stary Niedźwiedź mocno śpi”. Następnie poszczególne klasy brały udział w Misiowej Gimnastyce. Uczniowie III klasy gimnazjum: Kamil Radzikowski, Karol Kuźma, Dominki Górecki i Dominik Zając przebrali się za pluszowe maskotki i robili zdjęcia z uczniami i nauczycielami w szkole. Ten dzień przyniósł wszystkim uczniom wiele radości i z pewnością to święto będzie kontynuowane w przyszłym roku.

Michał Sommerfeld

Galeria zdjęć

-------------------------------------------------------------------------

PAMIĘTAJMY O BOHATERACH  

Zamieszczono 10 grudnia  2017 r. Natalia Południak

 

                             „W historii Polski, tak się składa,

                                    był kiedyś ponad wiek niewoli.

                                   Jedenastego listopada

                                   nasz kraj z niewoli się wyzwolił.

                                   I wtedy myśl powstała taka,

                                   by przez szacunek dla przeszłości

                                   ten dzień na zawsze dla Polaka

                                   pozostał Dniem Niepodległości.”

 

      Na cmentarzu w Gorcach pochowany jest żołnierz Legionów generała Hallera pan Wincenty Ciaciek. Walczył również w czasie II wojny światowej w odradzającym się wojsku polskim generała Sikorskiego we Francji. Po wojnie wrócił do kraju i zamieszkał w Gorcach.

      Uczniowie klasy II a gimnazjum: Patrycja Bąbel, Oliwia Tyczkowska, Paulina Karasiewicz, Aleksandra Wiśniewska, Ewelina Kwiatkowska, Mała Łagan i Dariusz Kujtkowski wraz z wychowawczynią panią Natalią Południak w tym roku ponownie wybrali się na miejscowy cmentarz, aby z okazji Dnia Niepodległości uczcić pamięć pana Ciaciek, składając kwiaty i zapalając znicze.

Cześć jego pamięci!

                                                                                                      Natalia Południak

-------------------------------------------------------------------------

Spotkanie z himalaistą Krzysztofem Wielickim

Zamieszczono 19 listopada  2017 r. Natalia Południak 

„W górach musisz wykonać pewien wysiłek bez zapłaty. Jest to mistyka, szukanie czegoś wyjątkowego. Do tego trzeba mieć wyobraźnię i filozofię życiową. Nie każdego na to stać, nie każdemu się chce. Bo w górach nie ma granic, tam się szuka wolności. A samo przebywanie w górach łagodzi, eliminuje agresję. Są elementy rywalizacji, ale rywalizacji z wyznaczonym celem, a nie z przeciwnikiem.”

                     Krzysztof Wielicki

 

        Biblioteka pod Atlantami zorganizowała  w dniu 3 listopada 2017 roku spotkanie z wybitnym himalaistą Krzysztofem Wielickim. Spotkanie odbyło się w sali Multimedialnej Filii Bibliotecznej  na Podzamczu. Zainteresowanie było tak duże, że zabrakło miejsc siedzących. W prelekcji pana Wielickiego wzięły udział  uczennice klasy 2 a gimnazjum: Ewelina Kwiatkowska, Martyna Lewkowicz i Maja Łagan wraz z wychowawczynią Natalią Południak. Krzysztof Wielicki jest piątym człowiekiem na Ziemi, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum i pierwszym, który stanął zimą na Evereście, Kanczendzondze i Lhotse. Podczas rozmowy z panem Wielckim mieliśmy wrażenie jakbyśmy znali się od lat. Trzymamy mocno kciuki za pomyślne zdobycie K2. Do  zobaczenia na szlaku.

Natalia Południak

-------------------------------------------------------------------------

Pamiętamy…

Zamieszczono 05 listopada  2017 r. Urszula Szmidt

 

Na cmentarzu płomyki złote

 i groby w chryzantemach.

 Ludzie przyszli tu z myślą o tych,

 których już nie ma.

H. Bechler

 

      W roku szkolnym 2016/2017 obecna klasa 2 a gimnazjum wraz z wychowawczynią Natalią Południak objęli opieką grób legionisty pana Wincentego Ciaciek. W dniu 30 października 2017 roku uczniowie udali się na cmentarz komunalny w Gorcach i zapalili znicze na jego grobie.

                                     Natalia Południak

-------------------------------------------------------------------------

In memoriam…

Zamieszczono 05 listopada  2017 r. Natalia Południak

 

Ryszard Przymus "Znicze" 
Palą się znicze... 
Przypominają, 
Że ktoś odchodzi, 
Inni zostają. 

Pośród cmentarzy 
Cichych uliczek 
Jak wierna pamięć - 
Palą się znicze... 

 

        Dr ks. Józef Krysowski kochał młodzież i całe swoje życie poświęcił dla niej i dla kapłaństwa. Po opuszczeniu Sokala przybył na Ziemie Odzyskane i przez kilka lat był proboszczem w naszym kościele pod wezwaniem Zesłania Ducha Świętego w Gorcach. Pochowany został na miejscowym cmentarzu. Uczniowie klasy 2 a gimnazjum wraz z wychowawczynią Natalią Południak po raz kolejny przed Świętem Zmarłych zapalili znicze na grobie księdza.

                                Natalia Południak

-------------------------------------------------------------------------

„Światełko pamięci”

na byłym cmentarzu ewangelickim

w Boguszowie-Gorcach

Zamieszczono 05 listopada  2017 r. Natalia Południak

 

 

Joanna Kulmowa "W Zaduszki" [fragm.]

Tu jest pamięć i tutaj świeczka.

Tutaj napis i kwiat pozostanie.

Ale zmarły gdzie indziej mieszka

na wieczne odpoczywanie.

 

     Już po raz piąty pani Natalia Południak wraz z uczniami klasy 2 a gimnazjum: Patrycją Bąbel, Dariuszem Kujtkowskim, Mają Łagan, Wiktorią Kaczmarczyk, Pauliną Karasiewicz, Eweliną Kwiatkowską, Oliwią Tyczkowską, Martą Świtalską  i Aleksandrą Wiśniewską wybrała się na były cmentarz ewangelicki w Boguszowie, aby złożyć kwiaty i zapalić znicze pod pomnikiem. Tym razem zastał nas bardzo nieprzyjemny widok,  niestety tablica została zniszczona przez wandali.

                                   Natalia Południak

-------------------------------------------------------------------------

XVII Dzień Papieski

Zamieszczono 22 października  2017 r. Adam Mazur

 

       W dniu 16 października 2017 roku obchodziliśmy XVII dzień papieski, którego hasło to „Pójdźmy naprzód z nadzieją”. Społeczność naszej szkoły uczestniczyła w prezentacji, która odbyła się w naszym kościele parafialnym.

Nadzieja to słowo, które w nauczaniu Jana Pawła II pojawia się bardzo często. Ale oprócz tego, że o niej nauczał to także sam był jej świadkiem, nie stracił jej kiedy umierała mu mama, siostra, brat, wreszcie ojciec. Nie stracił jej podczas wojny i okupacji, nie stracił w ciężkich czasach komunizmu, nie stracił po zamachu ani w chorobie, ani wtedy gdy już nie mógł nauczać, bo stracił głos.

      Był papieżem nadziei bo niósł nadzieję. Kiedy 16 października 1978 my Polacy usłyszeliśmy, że Karol Wojtyła został papieżem w nasze serca wstąpiła nadzieja: nadzieja na wolność,  na niepodległość, na prawo do godnego życia. I ta nadzieja się spełniła. Miejmy nadzieję, że nasza Ojczyzna i świat zrozumie, że wolność to nie samowola bo samowola to zawsze czyjaś niewola dlatego „Pójdźmy naprzód z nadzieją”.

Adam Mazur

-------------------------------------------------------------------------

Dzień Pamięci Polskiego Państwa Podziemnego

Zamieszczono 15 października  2017 r. Krystian Ogrodnik

 

Na czym polegał fenomen Polskiego Państwa Podziemnego? Otóż tylko w Polsce w okresie II wojny światowej  działały rozbudowane struktury administracyjne, wojskowe, sądownicze cieszące się akceptacją społeczeństwa. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił 27. września Dniem Polskiego Państwa Podziemnego podczas obrad w 1998 roku. Posłowie wyrazili szczególną wdzięczność twórcom , działaczom i wszystkim, którzy z narażeniem życia walczyli o niepodległość ojczyzny.

Tradycją w naszej Szkole stały się obchody Dnia PPP i apel upamiętniający tamte wydarzenia. Oprócz krótkiego przedstawienia działalności konspiracyjnego państwa, uczniowie mieli możliwość obejrzenia nowej produkcji Instytutu Pamięci Narodowej- film „Niezwyciężeni”. Na twarzach co najmniej kilkorga uczniów zauważono łzy wzruszenia…

Dodatkowo na lekcjach historii nauczyciele omówili większość scen i w ten sposób przybliżyli treść zaprezentowanego filmu. Uroczystość przygotowała klasa VII a z wychowawcą i p. Katarzyną Hull.

Krystian Ogrodnik

  

-------------------------------------------------------------------------

  Archiwum

------------------------------------------------------------------------------------------------