Opolski sukces zespołu Trele Morele

           Zamieszczono 19 Czerwca 2011r.     Katarzyna Bernaś

Dziecięcy zespół teatralny Trele Morele działający przy Miejskiej Bibliotece Publicznej-Centrum Kultury w Boguszowie-Gorcach (Filii nr 4 w Gorcach) w dniach od 2 do 4 czerwca br. gościł na Ogólnopolskim Forum Teatrów Dziecięcych "MINIATURY" w Opolu. Trele Morele to grupa teatralna w skład której, wchodzą przede wszystkim uczennice Zespołu Szkół Samorządowych z Boguszowa- Gorc. Na deskach opolskiego Teatru Lalki i Aktora w konkursowe szranki stanęło 17 dziecięcych i młodzieżowych grup teatralnych, ogółem w imprezie wzięło udział ok. 250 młodych adeptów sztuki scenicznej z Polski, Ukrainy oraz Białorusi. Trzydniowy pobyt na festiwalu obfitował w ciekawe prezentacje konkursowe, warsztaty teatralne i zabawy integracyjne. Teatr Trele Morele na „MINIATURACH” pokazał się od najbardziej szalonej strony wystawił bowiem swój najnowszy spektakl – „Zbzikowaną historię” według własnych pomysłów i scenariusza Katarzyny Bernaś – instruktorki zespołu. Chęć poszukiwania nowych ścieżek teatralnych oraz odwaga w przekazie scenicznym została doceniona zarówno przez festiwalową publiczność jak i jury, które przyznało teatrzykowi z Boguszowa-Gorc nagrodę główną - „ZŁOTĄ MINIATURĘ za wieloznaczność poetyckiego przekazu” oraz indywidualną „ZŁOTĄ MINIATURĘ za najlepszą kreację aktorską” – Patrycji Bąbel – aktorce Trele Morele. Według jury szczególnym atutem „Zbzikowanej historii” był nietuzinkowy, oryginalny scenariusz (autorska wizja „Alicji w Krainie Czarów”) oraz umiejętności aktorskie i sceniczne zgranie młodych artystów.

W związku z obfitującym we wrażenia pobytem w Opolu teatrzyk Trele Morele pragnie serdecznie podziękować Dyrekcji MBP-CK – Elżbiecie Gajewskiej za umożliwienie zespołowi pobytu na tak ważnym festiwalu oraz udzielane wsparcie i kibicowanie w działaniach twórczych grupy.

Wrażenia z pobytu w Opolu najlepiej odda relacja jednej z aktorek teatru Trele Morele – Aleksandry Hamerskiej: „Festiwal w Opolu głównie kojarzy mi się z dobrą zabawą, nowymi przyjaciółmi, dużą inspiracją oraz wiedzą teatralną. Bardzo lubię tam jeździć ponieważ co roku dzieję się co innego, mogę zobaczyć co nowego stworzyły grupy teatralne i nad czym pracowały przez cały rok. „Miniatury” to nie tylko rywalizacja
ale również zabawa w podchody z grupami z warsztatów, wieczory przy kinie pod chmurką lub z piosenką turystyczną. Pobyt na festiwalu to też szansa na zdobycie ciekawych nagród, które później przydadzą nam się w kolejnych przedstawieniach. Zawsze podczas warsztatów uczymy się czegoś nowego co pomaga nam w tworzeniu kolejnych spektakli. Każda zabawa poznana na „Miniaturach” ma zawsze swój mały wkład w następne przedstawienia. Bardzo mnie to cieszy, że i w tym roku zostaliśmy nagrodzeni ponieważ wtedy wiemy, że ciężka praca i intensywne próby na których bardzo dużo ćwiczymy przynoszą efekty”. Warto podkreślić fakt, że tegoroczne nagrody nie są jedynymi w dorobku artystycznym zespołu, który na koncie łącznie ma już 4 ZŁOTE MINIATURY, oraz wiele innych nagród i wyróżnień zdobytych na festiwalach ogólnopolskich, wojewódzkich
i powiatowych.

Dyrektor MBP-CK Elżbieta Gajewska składa serdeczne podziękowania rodzicom młodych aktorów za zaufanie i finansowe wsparcie wyjazdu oraz Panu Marcelemu Wiśniewskiemu właścicielowi firmy przewozowej, dzięki któremu dzieci bezpiecznie  wróciły z opolskiego festiwalu.

                                                                                              /Katarzyna Bernaś/

Galeria zdjęć ...